Snak

Mere indhold efter annoncen
Hackney, jeg er lige her! Jeg har været lidt vrissen på Chelsea på det seneste, samt at jeg har haft gang i SÅ mange andre spændende ting, så jeg har faktisk set uhyggeligt lidt fodbold på det seneste.
Dit indlæg på side 3792 er forresten så smukt at det kunne være skrevet af mig. Smukt.

Der er lige et par ting vi skal have på plads herinde, ellers får jeg fluks Sir_C til at lukke tråden permanent, og alle jeres brugere ligeledes.

Torres: Guds gave til fodbold - en ren PR signing fra vores side. Hvem holder ikke af den søde dreng? Et smil som kun en 12 årig konfirmand kan matche, gyldent hår som en ung Justin Timberlake og fregner som pippi. Den mand købte vi for SMÅ 50 mille fordi det var en af de chancer man kun får EN gang i livet. Roman griner stadig hele vejen ned til banken når de skal afregnes for solgt Torres merchandise.

Shane Long: Han har hele tiden, og vil fortsat være, et flot alternativ til angrebet. Manden havde samme scoringssnit i WBA som Guds gave til fodbolden havde i Chelsea. Forestil jer Hazard/Oscar/Flødeprinsen smide bolde på samlebånd ind foran Long = 35+ mål pr sæson (alle turneringer self.). Jeg siger ikke han skal overtage Costas plads som førsteangriber, men han ville fandme have været lige så god, hvis ikke bedre, at have som alternativ i stedet fo Ba, Remy, Drogba, Lukaku, Nøddesælgeren og andet skravl vi har haft rendende.

Arsenal kampen i helhed viser fint hvorfor jeg er gået over til the dark side and I´ve joined the Mugiths (Mugesh/Sith, Star Wars hentydning - den var svar at kombinere.). Måske er spillerne trætte men igennem hele denne sæson har vi spillet decideret kedelig resultatorienteret fodbold. Vi har verdensklasse spillere som KAN spille FANTASTISK fodbold, men de gør det ikke. Hazard vinder jo alene mange kampe for os, fordi han er den eneste der får lov til at spille frit. Jeg ved det er the Mourinho way, men det er fandme svært at holde ud i længden.

Denne sæson ender nok med 2 pokaler, men spiller vi samme slags fodbold næste sæson tror jeg Mourinho´s sæde begynder at blive varmt. Og det gør mig egentlig ikke noget.

Og Leicester skal rykkes så langt ned som overhovedet muligt!

Ingen bolde er blevet, eller bliver givet fra mig. Fuck dig og dine bolde, bold.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
moderator
@KnockOut

Fattede du noget som helst af argumentationen fra den debat? Hvem kalder sig selv eksperter? Ved du hvad "selvudnævnt" betyder? Ved du hvad "kvalificeret gæt" betyder?

Du skulle måske overveje den der "Redigér"-knap....

https://kortlink.dk/sudv
@KnockOut

Hvad skete der lige der? Jeg kan ikke se at Mr. Hyggespreder siger at chrmik ikke må have sin holdning, men han har bare en anden. Hvilket også gælder den anden vej. Hackney ytre vel bare sin mening lige så vel som chrmik gør?

Ps. hatten af for at kaldte Arsenal ville komme igang og City gå i stå. Ikke at jeg tror andet var henvendt til mig, da jeg ikke husker at jeg skulle have været med den snak, men skal da gerne indrømme at jeg ikke havde set den komme.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Godt at have dig tilbage, Carefree!

Du vrøvler dog lidt. Vi spillede nu ganske flot bold i hele efteråret, og det gjorde vi vel egentlig også ofte til og med Swansea kampen tilbage i januar, som var en magtdemonstration.

Siden da har der været skader, og vi har for det meste spillet rigtig, rigtig dårligt. Både pga. skader, men også pga. Mous taktik.

Det bold vi spillede i efteråret, var dog noget af det absolut smukkeste, jeg har set i min tid som Chelsea-fan, og det vil jeg gerne se mere af i næste sæson.

PS. dit indlæg var af så høj klasse, at jeg tilgiver dig, og giver 5 bolde! Men kommer du med mere Torres ros, så gider jeg ikke være flink, og så vil jeg være ligeså ond mod dig, som jeg er mod KnokOut!!!!1!
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Jeg tænker stadig romantisk tilbage på Don Ancelottis første sæson - se dét var flot fodbold. 7-0 ca hver kamp. Fy for pokker, det var voldsomt. Vi har spillet dominerende denne sæson, men næsten også for kalkuleret. Vi (JEG) mangler at se vildskaben.

Tak ellers, og Torres er bare forude for sin tid, misforstået og alene.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Du har vist fået for meget at drikke på Malta! Både ift. vores præstationer og ikke mindst Torres.

Forud for sin tid? Puha, så begynder jeg sgu snart at se Curling i stedet, hvis han sætter standarden!

Og så får man fandeme kun én bold fra dig!

The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Abraham, smukt!
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
JEG HAR IKKE OG VIL IKKE GIVE BOLDE!
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Jo du vil så. Nu ikke alt det vrøvl. Don´t be afraid of change, embrace it!
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Hvor er det smukt af de unge.

Jeg har fulgt de unge ekstremt tæt de sidste 5 år, men det her er, by some distance, det bedste og mest balancerede hold jeg har været vidne til. De kan det hele.

Edwards har desuden været god at få ind. Ham er jeg stor fan af.

Og så siger jeg det igen. Udfra hvad jeg har hørt, og kan se med egne øjne, så har Mourinho være med til ar udvikle den vindermentalitet, de unge udviser.

Det er fanatisk at så unge mennsker, kan udføre så mange forskellige taktiske opgaver. Det er ganske enkelt fascinerende.

Kudos til dem alle. Fandeme flot af Tomori at gå ind og dominere forsvaret, når han spiller en noget uvant plads.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Annonce