Snak

Mere indhold efter annoncen
Men det var jo de unges skyld, at vi tabte, Carefree!!!! RLC som den største synder.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Så længe Adam Johnson har Stacey Flounders ved sin side, sker der intet med ham !
Wise Men Say...
moderator
@Robert

Jeg forstår ikke helt logikken. At tre unge får spilletid (hvor to af dem sammenlagt fik ca. en halv time) er vel underordnet. De kunne de sagtens få selv med Cuadrado fra start. Kampen var som sagt ligegyldig, hvilket flere af de faste startere også viste.

Hvis det bunder i at du bare er træt af at der er en del negativt omkring holdet kan det da godt forklare en modreaktion. Men du kan vel godt se min pointe!?
https://kortlink.dk/sudv
Så det er kun Fabregas og Messi der ryger i fængsel.

Har sjældent set så arrogant en aktion før. Synes den generelle indstilling var skræmmende. Hvis dette hold skal tage det næste skridt, så skal man bruge alle kampe til at gøre truppen og sig selv bedre. Ikke pisse en kamp væk. Kampe som disse er geniale til at spille enkelte unge ind.

Tror ikke, at denne gruppe af spillere sætter sig på PL de næste mange år. Den her kamp viser, at ærgerrigheden ikke er til stede. Costa var en lodret joke og spiller 100% for sig selv. Hans opførsel virkede til tider ondskabsfuld. Fatter ikke hvad det møgsvin skal i klubben. Der må være noget andet derude.
Lampard é Deus
@Schmitte

Du har naturligvis ret, jeg tog nok resultatet lidt for hårdt i går - det hjalp at sove på det.

Det var en elendig kamp, men som du siger ligegyldig - så derfor naturligvis ikke sæsonens værste, hvor jeg også husker Tottenham og nogle irriterende PSG kampe - når tågen fra en sløj omgang sommerferiebold har lagt sig.

Jeg synes du har fat i noget ift. Remy - det kan meget vel være et rigtigt, men ham ville jeg egentlig også gerne have beholdt på banen. Jeg synes tværtimod ikke at Costa skulle have spillet - så Remy på toppen og Cuadrado på højre siden. For jeg synes netop disse kampe skal bruges på at "please" og "Indspille" de spillere, der ikke har fået så meget spilletid i sæsonen.

Costa bidrog alligevel ikke med andet end ballade og var i det hele taget bare irriterende at følge i går. Så hellere sende ham på ferie og lade ham være klar og sulten til næste sæson.

Men ja, det er også let for den "forslåede" danske Chelsea-fan og sidde og bedømme startopstillinger i retrospektiv. Den tager jeg gerne på mig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis det bunder i at du bare er træt af at der er en del negativt omkring holdet kan det da godt forklare en modreaktion. Men du kan vel godt se min pointe!?
Det er egentligt meget godt ramt, Geddar. Cuadrado fik endda en halv time, hvilket også er en del. Ligeledes var jeg glad for at se Remy i startopstillingen, så det er ikke ligefrem fordi den højrekantsplads gik "til spilde".

Spørgsmålet er blandt andet, om Mourinho går for meget op i kampen til at skifte et halvt hold ud med reserver, siden Cuadrado ikke starter inde. Jeg ved ikke om det er den professionelle vindermentalitet der spiller ind eller om det er hans respekt for at alle PrL-kampe er lige, selvom WBA heller ikke har noget at spille for.

Vi har i Chelsea de sidste sæsoner sukket efter at se noget egen avl få succesoplevelser på førsteholdet og alene det at RLC starter inde, er en succes i sig selv. At Ake samtidigt får spilletid og Izzy får debut, er jo bare endnu bedre. Set i det lys, er det uendeligt federe at se de 3 få hhv. en plads i startopstillingen, spilletid og debut, end det er at se Cuadrado i halvanden time, frem for en halv.

Jeg kan ikke forsøge så meget mere på at rationalisere tankegangen bag at Cuadrado ikke starter inde, for den er svær at se. Som det sidste jeg kan sige, er det måske fordi Mourinho ikke mener at han vil få nært lige så meget ud af de sidste 2 kampe, som de unge vil. Der er ingen der bliver "spillet ind" de sidste 2 kampe inden sommerferien og integreringen af Cuadrado skal måske hellere ske hen over sommerferien, hvorfor de sidste kampe og sidste minutter måske bedre er brugt på en Remy der har været skadet og ungdomsspillere der skal have blod på tanden.

Jeg ved det ikke, men det var et forsøg på at komme med en forklaring. Håber det giver mening. Jeg er heller ikke så irriteret i dag over den eledinge holdindsats i dag, som jeg var igår.
moderator
Mourinhos tilgang til kampen har sikkert spillet ind. Den viste sig dog også at være ret langt fra god. Adskillige af de faste var gået på ferie. Der burde han i min optik være gået mere efter bredden og ungdommen. Og en start til Cuadrado kunne sagtens finde sted samtidg med at de tre fik spilletid.

I denne sæson har Chelsea været forskånet for slemme skadesperioder. Og man har ikke rigtigt mærket behovet for bredden. Det er langt fra givet i vil opleve det samme næste sæson. Og her vil der så være behov for en solid bredde. Læg dertil at det er tænkeligt at et par af breddespillerne fra i år smutter. Måske det bare er mig der er blevet for vant til at se min klub have et stort behov for bredden, men jeg mener alle gratis kampe skal udnyttes bedst muligt til at få bredden og nye spillere (købte eller ungdom) på plads.

Men du kan meget vel have ret i at der rent faktisk er en klar plan for hvordan Cuadrado skal komme tættere på det ønskede niveau, der ikke omfattede kampen i går. Det må vi så se i træningskampene.
https://kortlink.dk/sudv
Dagens derpå må man vel bare konstatere at det er svært at være top motiveret når man har vundet turneringen uanset hvor meget vi allesammen gerne vil have at vi vinder kampene.

Forhåbentlig kan vi slutte godt af mod Sunderland og der virker til at der er en rimelig chance for at se AC få sin Premier League debut langt om længe, det siger rygterne ihvertfald.

Bedste indtryk fra igår, helt klart RLC som starter og Mourinhos hyldest til den emdrejsende fanskare efterfølgende, dejligt at se!

Griezmann rygterne tager til i styrke, så måske der er noget om snakken.
1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
Ville være fint med debut til AC i en kamp som er "gratis" også lige for at vise ham at man faktisk regner med ham i fremtiden.

Jeg er også stor tilhænger af Griezmann som den store transfer her til sommer. Afsted med Drogba og Remy og ind med Bamford og Griezmann til fronten :)

Brøndby og Chelsea
Hvorfor Remy? Han er da en super skarp anden angriber at have. Hans scoringsgennemsnit er ganske imponerende, og jeg ville personligt ikke skippe ham afsted, når vi trods alt har en skrøbelig frontmand i Costa.
Thank you, José.
Annonce