Forstår ikke hvorfor mange er så voldsomt efter Willian. Jeg synes han ufattelig mange kvaliteter og der ligger noget uforløst i det potientiale han render rundt med. Han har et fantastisk antrit og vanvittigt hurtige fødder. Han har en rigtig god sparketeknik, er stærk både offensivt og defensivt mand/mand. Han er meget arbejdsom og generel en super god teknik og fin spilforståelse.
Willi er en glimrende spiller, men der er bare for mange huller til, at han skal være en fast starter på et hold med vores ambitionsniveau.
Han har et fint antrit og okay hurtige fødder, men bemærk hvor relativt sjældent han faktisk slipper forbi en modstander uden at løbe direkte ind i en blindgyde. Han har fin fart med bolden, så længe han bare skal løbe ligeud, men han laver ikke så mange retningsskift når først han er i fart, og det betyder at han enten løber i en diagonal ud mod sidelinjen eller også bliver han læst af forsvaret og stoppet.
Dertil kommer at selv om Willi har et anstændigt skud, så er han ikke god til at bruge det til noget fornuftigt. Han trykker ikke af når han får chancen, og han gør i det hele taget ikke meget for at opsøge chancerne.
Og så er der spilforståelsen. Der er alt for mange eksempler på, at Willian varmer bolden et sekund eller to for længe. Enten er det en teknisk begrænsning, at han simpelthen ikke kan ramme noget hvis han forhaster sig eller også tager det ganske enkelt Willi et sekund eller to længere at finde ud af, hvad han skal gøre. Sammenhold dette med de nærmest instinktive reaktioner fra folk i Ronaldo / Bale klassen.