Jeg bryder mig ikke om Simeone, den type fodbold han spiller eller de typer fodboldspillere han benytter. Jeg gider ikke flere Costa-skændsler på vores hold, hvilket unægteligt sagtens kan ske, med Simeone som træner. Simeone minder desuden alt for meget om Mourinho, så jeg tvivler på at der vil ske nogle drastiske ændringer holdet. Han kan spille udmærket fodbold fra tid til anden, men pakker sig og spiller (for) fysisk mod de bedre hold. Hvordan er det anerledes, end hvad Mourinho gør?
Simeone har udviklet Atl. Madrid til en magtfaktor som både formår fysisk og teknisk kunsten at pakke sig og dominere kampene når det er nødvendigt
Simeone vil ikke få den samme tålmodighed i Chelsea og jeg kan ikke se, hvorfor han skulle have succes i en anden klub, som han ikke vil kunne præge over en længere periode.