Snak

Mere indhold efter annoncen
Paint, Maarkap.
The Pensioner: \\\"så lad os bare sige, at jeg mener, at de 400 mio. forsvinder ved, at Chelsea øger deres indtægter og reducerer i deres udgifter. Det synes jeg er en gangbar forklaring - lidt udetaljeret, men trods alt, gangbar.\\\"
Hvor tit har man begge sine 6´ere, 8´ere eller 10´ere ude,? Jeg kan ikke huske at både Matic og mikel, eller Matic og Ramires har været ude. Det er sku yderst sjældent man har 2 spillere til den samme position skadet eller karantæne ramt.
Det sker, oftere end du åbenbart tror. Arsenal har lige nu både Arteta, Ramsey, Rosicky og Wilshere skadet. Barcelona har ligeledes Iniesta, Sergio Roberto og Ranfinha skadet, alle centrale midtbanespillere. Så vidt jeg husker, havde Astana ligeledes kun 14 spillere med i ChL kampen mod Atm.
Desuden vil jeg stadig fast holde at, Cesc, Matic, Bender, Rlc og evt Baker er mindst lige så kompetent og også bedre end, Lampard mikel Ramires mirelles og Essien ( essien fra 10-12 ).
Du kan simpelthen ikke seriøst mene, at de 5 du snakker om er bedre nu, end de andre 5 var da de var i vores klub samtidigt, men lad os lade den ligge.
Nej det er ikke sikkert at Aubamenyang vil kunne fås for 300. Jeg snakkede bare om muligheder man kunne få ind, og pt har vi kun, hazard Costa Matic Dave og Courtois som burde være faste på holdkortet, der burde være mere konkurrence på deres pladser, hvorfor dem jeg nægte ville være interessante at få ind.
Hvad har Willian gjort? Han er da en af dem der ikke er faldet fuldstændigt igennem, modsat Matic og Hazard som du nævner.
Det er ikke lige frem prangende når han har fået chance, så ville jeg hellere have en fuld god konkurrent til Costa og så en ungdomsspillere til at tage de sidste kamp, der er ingen grund til at bruge dyre lønkroner, på 2 løntunge halv tamme angribere.
Jeg antager, at det er Remy vi snakker om her. Jeg har et par spørgsmål. Hvor meget er rimeligt at betale, for en fuld god konkurrent til Costa og kan dette være spild af penge? Hvis en af dem bliver skadet, betyder det så fuldtid til den anden hvis ungdomsspilleren du vil have ind, ikke slår til? Hvor langt tilbage i køen, vil denne ungdomsspiller komme? Vil han OVERHOVEDET være i nærheden af spilletid, når man lige har brugt kassen på en ny dyr angriber? Vil dette være spild af talent? Bruger vi dyre lønkroner på Remy? Er Remy tam? Hvordan har du vurderet, at Remy er tam?

Udekamp på Camp Nou i Chl eller på etihad, så ville jeg vælge følge opstilling any day

Courtois
Dave-zouma-Cahill-?
Matic-Cesc-Bender
Willian-Aubamenyang-Hazard

Over

Courtois
Dave-zouma-cahill-?
Matic-Cesc-Mikel
Willian-Costa-hazard
Det er et ret stort problem her. Vi spiller ikke 4-3-3, vi spiller 4-2-3-1. Det er du forhåbentligt klar over, og klar over hvad forskellen er.

Dine opstilling vil derfor hedde:

Courtois
Dave-zouma-Cahill-?
Matic-Bender
Willian-Cesc-Hazard
Aubamenyang

Jeg er ikke helt 100% på hvordan Bender og Matic skal komplimentere hinanden i dit scenarie? Hvem af dem er bindeleddet mellem forsvaret og angrebet? Hvordan har Fabregas fungeret på den offensive midtbane, de gange han har spillet der? Jeg er meget skeptisk, men hvis vi antager at dit scenarie er Barcelona på udebane, kan jeg muligvis følge idéen i, at Fabregas har mindre defensivt ansvar. Den opstilling ser dog tynd ud i hovedspillet, men det er heldigvis ikke Barcelonas force. Hvordan vil det se ud på Santiago Bernabeu?
Men der er vi nok forskellige da du vil have power og jeg ville vælge fart.
Det behøver heller ikke lige være de to spillere, jeg syntes bare de gør det godt og det er den type spillere vi mangler.
Mikel er alt for stationær og er næste lige så langsom som mig. Ramires kan ikke tage 5 på foden med en ballon samt han har disiplin som en autonom og taber hovedet regelmæssigt.
Det er alt for unuanceret sat op. Jeg forsøger at skabe et mere afbalanceret hold med få svagheder prioriteret over enkelte styrker og ikke et hold, med åbenlyse svagheder. Vi kan dog blive enige om, at Ramires og Mikel har deres mangler og at Bender og Aubameyang har succes i øjeblikket, den ene mere end den anden. Det mener jeg dog ikke, er en klar indikator for at de vil gøre det godt for os. Umiddelbare tilfældige eksempler er Shevchenko, del Horno, Veron osv.
Mikel er alt for stationær og er næste lige så langsom som mig. Ramires kan ikke tage 5 på foden med en ballon samt han har disciplin som en autonom og taber hovedet regelmæssigt.


God spas Sørensen ...!
1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
Det sker, oftere end du åbenbart tror. Arsenal har lige nu både Arteta, Ramsey, Rosicky og Wilshere skadet. Barcelona har ligeledes Iniesta, Sergio Roberto og Ranfinha skadet, alle centrale midtbanespillere. Så vidt jeg husker, havde Astana ligeledes kun 14 spillere med i ChL kampen mod Atm.

Hvis det bare hedder midtbane spillere så har vi jo også flere end de eventuelle 2 6´ere. De 4 du nævner fra Arsenal, dækker over 3 forskellige pladser. DM cm og hm.

Du kan simpelthen ikke seriøst mene, at de 5 du snakker om er bedre nu, end de andre 5 var da de var i vores klub samtidigt, men lad os lade den ligge

Jo det mener jeg. Der hvor de spillede sammen var 11-12.
Matic > Mikel
Bender > Ramires
Cesc > Lampard. ( anno 2011-12 )
Rlc =< Raul mirellse.
Baker eller Van ginkel > Essien ( anno 2011-12). Bare det de er til rådighed gør dem bedre, derudover var han en skandale da han kom tilbage.
Så jo jeg mener helt seriøst jeg ville foretrække disse spillere frem for de andre.
Snakker vi feks. Ballack, makelele, Lampard, essien og en ung mikel, 07-08, så tror jeg aldrig det bliver overgået i prl.

Hvad har Willian gjort? Han er da en af dem der ikke er faldet fuldstændigt igennem, modsat Matic og Hazard som du nævner

Ingenting, han starter inde i begge scenarioer på udebane. Nu skrev jeg hvem der burde være fast på holdkortet, hverken Matic eller hazard har været selvskrevne på de sidste, så det var mere med tanke på #nextseason.

Jeg antager, at det er Remy vi snakker om her. Jeg har et par spørgsmål. Hvor meget er rimeligt at betale, for en fuld god konkurrent til Costa og kan dette være spild af penge? Hvis en af dem bliver skadet, betyder det så fuldtid til den anden hvis ungdomsspilleren du vil have ind, ikke slår til? Hvor langt tilbage i køen, vil denne ungdomsspiller komme? Vil han OVERHOVEDET være i nærheden af spilletid, når man lige har brugt kassen på en ny dyr angriber? Vil dette være spild af talent? Bruger vi dyre lønkroner på Remy? Er Remy tam? Hvordan har du vurderet, at Remy er tam?


1. Ja. 2. Kommer an på hvem det er, greizman eller Aubamenyang omkring 350mil. 3. Ja fuldtid og aflastning med ungdomsspilleren, hvis han ikke magter cupkampe og små indhop, så har vi heldigvis tre dygtige ungdomsspillere. ( Bamford, Brown og solanke.) som vi kan vælge mellem. 4. Tredje angriber. 5. Ja hvis træneren har tiltro til ham, jeg syntes vores tre angribere sidste år fik fint med spilletid. Costa er altid ude 10-15 kampe grundet skade og karantæne. 6. Hvis ikke han slår til, så mangler han måske talentet?. 7. Mere end hvad vi bruger på solanke. 8. Ja. 9. Hans præstationer. Specielt kampene mod walsall og Newcastle, han virkede ikke som en etableret angriber i sin bedste alder, snare en ivrig teenager der ikke tænkte på andet end sig selvom hvilket endte ud i ingenting. Så hellere have en ivrig teenager der koster mindre og kan udvikle sig til noget stort.

Og jeg ved godt at vi spillere 4-2-3-1 normalt, men på udebane i de store kampe hedder den som regel altid 4-3-3 med både ramires Matic og Cesc på midten.
Jeg syntes at Cahill, zouma Matic, Bender og så en 1.87 høj Aubamenyang må være fint på Santiago. Hvem skal de dæmme op for? Ramos varane Ronaldo bale og tildels benzema.

Jeg ved ikke hvem der skulle være hvad, jeg er ikke manager i CFC, men i min optik burde det være en 4-3-3 som beskrevet hvor vi står dybt og kører en god kontra, hvor at Fabregas kunne agere bindeled mellem forsvar angreb.

Jeg syntes ikke holdet ville stå svagt, men det er vel øjnene der ser. Og ja de gør det godt i øjeblikket hvilket greizman også gør, vi kunne også skide på det hele og købe pogba og Messi, tror bare ikke økonomien er til det :-)
Og ja vi har får købt lovende som så var forfærdeligt, men den chancen er der vel altid. Jeg mener bare at vi skal bruge en forstærkning i alle 3 kæder, du kunne evt give dit bud på hvad du mener der skal ske og om der er brug for nye kræfter.
Lampard = Prl midtbane konge S12.
Hvis det bare hedder midtbane spillere så har vi jo også flere end de eventuelle 2 6´ere. De 4 du nævner fra Arsenal, dækker over 3 forskellige pladser. DM cm og hm.
De kan nu stadig snildt spille samme plads 3 af dem og de andre overlapper også på deres respektive positioner, så min pointe står stadig. Det handler desuden ikke om, at du skal afvise mine eksempler for at få ret, hvis ikke du tager fat i dem alle.
Så jo jeg mener helt seriøst jeg ville foretrække disse spillere frem for de andre.
Det er absurd at fortsætte. Du viser jo netop, hvorfor vi begge gavner ved at lade den ligge, som jeg yderligere også skrev tidligere.
Ingenting, han starter inde i begge scenarioer på udebane. Nu skrev jeg hvem der burde være fast på holdkortet, hverken Matic eller hazard har været selvskrevne på de sidste, så det var mere med tanke på #nextseason.
Stop stop stop, du skrev, og jeg citerer:Jeg snakkede bare om muligheder man kunne få ind, og pt har vi kun, hazard Costa Matic Dave og Courtois som burde være faste på holdkortet, der burde være mere konkurrence på deres pladser, hvorfor dem jeg nægte ville være interessante at få ind.Du skrev hvem der burde være faste startere, inden du begyndte at skrive dine scenarier. Derfor påpeger jeg, at Willian burde være sikker starter, eftersom han ikke er faldet fuldstændig igennem denne sæson, modsat Matic, Hazard, Ivanovic, Terry og Fabregas.
1. Ja. 2. Kommer an på hvem det er, greizman eller Aubamenyang omkring 350mil. 3. Ja fuldtid og aflastning med ungdomsspilleren, hvis han ikke magter cupkampe og små indhop, så har vi heldigvis tre dygtige ungdomsspillere. ( Bamford, Brown og solanke.) som vi kan vælge mellem. 4. Tredje angriber. 5. Ja hvis træneren har tiltro til ham, jeg syntes vores tre angribere sidste år fik fint med spilletid. Costa er altid ude 10-15 kampe grundet skade og karantæne. 6. Hvis ikke han slår til, så mangler han måske talentet?. 7. Mere end hvad vi bruger på solanke. 8. Ja. 9. Hans præstationer. Specielt kampene mod walsall og Newcastle, han virkede ikke som en etableret angriber i sin bedste alder, snare en ivrig teenager der ikke tænkte på andet end sig selvom hvilket endte ud i ingenting. Så hellere have en ivrig teenager der koster mindre og kan udvikle sig til noget stort.
Men kan du slet ikke se, at det vil være spild af penge og dét at vi har Costa, hvis vi bruger 350 mio. på en ekstra angriber, der MÅSKE starter inde, hvis Costa er skadet eller har karantæne? Hvad så når Costa er klar? Så sidder vores vanvittig dyre, både i købssum og løn, angriber på bænken eller er på kanten, hvor han ikke rigtig hører hjemme. Yderligere skubber han enten Pedro, Hazard eller Willian ud på bænken, hvis han skal bruges ude af position. Hvis han så viser sig at være bedre end Costa, kommer Costa på bænken, og så skal vi have en anden vanvittig dyr spiller til at sidde og få splinter i røven. De 10-15 du forudser at Costa er ude, er jo for pokker da ikke nok for en vanvittig dyr angriber, ej heller sporadiske indhop.

Du må desuden gerne kommentere på mine pointer vedrørende Remy.

Hvad angår ungdomsspilleren (Solanke, Bamford etc.), vil han jo ikke være i nærheden af spilletid, hvis vi har to angriber til 300+ mio. og £150K/ugen løbende rundt i truppen. "Nogle cupkampe"? Så vores største talenter har ikke fortjent mere end de 2-4 forskellige cupkampe, hvor niveauet er lavt nok til at vi ikke behøver at stille med bedste opstilling? 2-4 kampe på en sæson og så 5-10 minutter i hver 10.-15. kamp, hvor vi ikke skal benytte vores dyre angribere?
Og jeg ved godt at vi spillere 4-2-3-1 normalt, men på udebane i de store kampe hedder den som regel altid 4-3-3 med både ramires Matic og Cesc på midten.
Hvad, i dine øjne, er de primære forskelle på de to systemer? Hvor er de 3 midtbanespillere placeret på banen specifikt i forhold til kanterne og hvor dækker kanterne op?
Jeg syntes at Cahill, zouma Matic, Bender og så en 1.87 høj Aubamenyang må være fint på Santiago.
Er man konsekvent god i hovedspillet hvis man er over 185cm?
Jeg ved ikke hvem der skulle være hvad, jeg er ikke manager i CFC, men i min optik burde det være en 4-3-3 som beskrevet hvor vi står dybt og kører en god kontra, hvor at Fabregas kunne agere bindeled mellem forsvar angreb.
Men du må da have tænkt over det, siden du kan komme med forslagene? Hvordan skal Fabregas hente bolden nede ved de 2 defensive midtbanespillere, for derefter at drive bolden frem 30-40 meter? I det scenarie, når han kun har 3 spillere foran sig. I dine Bender beregninger har jeg ligeledes kun hørt om hvordan han skal bruges på i store udekampe, der er 5-8 af om året. Hvad er planen med ham og Matic i alle de andre kampe, hvor vi skal dominere? Skal de begge spille eller skal Matic på bænken eller skal Fabregas? Skal de begge være inde og hvor vi igen har Fabregas på den offensive midt? Skal Oscar så på bænken?
Jeg syntes ikke holdet ville stå svagt, men det er vel øjnene der ser. Og ja de gør det godt i øjeblikket hvilket greizman også gør, vi kunne også skide på det hele og købe pogba og Messi, tror bare ikke økonomien er til det :-)
Og ja vi har får købt lovende som så var forfærdeligt, men den chancen er der vel altid.
Det er vel netop ikke øjnene der ser, hvis man kan argumentere for det?
Jeg mener bare at vi skal bruge en forstærkning i alle 3 kæder, du kunne evt give dit bud på hvad du mener der skal ske og om der er brug for nye kræfter.
Hvis vi anskaffer os Griezmann, lad os sige for 400 mio. i vintertransfervinduet, hvem synes du så, vil ende som sorteper på holdet? Hvordan vil den bedste opstilling så se ud og hvorfor? Jeg kan godt lide tanken om Griezmann, der er bare mange, rigtig mange, konsekvenser man skal tage højde for.

Jeg har faktisk givet mine besyv på det tidligere i tråden, men vi kan sagtens tage den igen. Jeg elsker at snakke om Chelsea, også når det går dårligt. Jeg synes forsvaret er fint som det er, vi behøver ikke investere før næste vindue, der skal bare disponeres anerledes i det. Rahman har jeg læst og hørt mig til, var lidt usikker mod Villa. Men han skal have tid og en centerduo med Cahill og Zouma, flankeret af Azpilicueta og Rahman, vil jeg gerne se kontinuerligt, også selvom at det måske skal gøre ondt, før det gør godt hvis du forstår mig. Cahill har trådt i karakter denne sæson, ligesom Zouma også har været et lyspunkt. Dave er givet i sig selv, en fantastisk spiller, hvor det kun kan gå for langsomt med at få ham over på højre back.

Midtbanen ser jeg heller ikke nogen grund til at investere i. RLC skal have chancen mere, fordi han ikke lider, i mine øjne, af den metaltræthed som f.eks. Fabregas gør. Fabregas kan "måske" finde noget motivation på bænken, da han er en stjerne der i øjeblikket har noget han skal bevise. Matic tager 6´eren der. Ramires synes jeg vi kan lade være 8´er (følg mig her), i et system, hvor han ikke skal stå for noget kreativt eller opbyggende, men bare være en gammeldags tonser, hvor Matic eller Mikel er ved siden af ham. Vi snakker ikke om kampe, hvor vi behøver den stærkeste opstilling. Jeg ved godt, at det ikke er vores stjerner, men de er sgu stadig kompetente spillere, og når de andre overhovedet ikke levere, kan jeg ikke forestille mig andet end at de meget gerne vil på banen og hjælpe holdet 100%.

Jeg kan sagtens kaldes naiv for ovenstående dispositioner.

På de sidste 4 pladser vil jeg gerne se Oscar noget mere på midten, da jeg stadig er overbevist om at han er en af verdens bedste på positionen og med Ramires til at tage nogle af hans defensive pligter, vil jeg glæde mig til at se en mere fremadrettet Oscar. Måske kan han på den måde bringe noget Three Amigos spil frem i ham og Hazard. Willian ser jeg heller ingen grund til at skifte ud, da det vil blive en virkelig defensiv stærk højreside, men hvis vi kan ofre det defensive og fokusere på det offensive, kan Pedro spille der, selvom jeg hellere tildeler Pedro en plads på bænken, frem for Willian.

På toppen skal Costa "naturligvis" fortsætte med at terrorisere modstandernes forsvar (samt vores ry som klub). Remy har jeg altid, med gode grunde endda, været fan af og jeg ser ham som en helt fin 2. angriber. Falcao kan måske have sine momenter, da han er en klassespiller, men det bliver desværre ikke for os, at han kommer til at vise det.

Jeg synes ikke, at vi skal gå ud og skrige på erstatninger. Sådan som den mentale tilstand er i truppen, vil nyindkøb bare blive suget ned i vores mentale vortex of destruction, om man vil. Vi har jo en fantastisk trup og en bred trup, det kan der ikke herske tvivl om. Griezmann er en fantastisk spiller, hvilket Reus for den sags skyld også er, men vi har allerede virkeligt gode spillere på de pladser. Jeg vil langt hellere have at løsningen skal komme fra vores egen trup og ikke i form af nyindkøb, hvilket jeg er overbevist om også kan lade sig gøre. Med den rette manager, naturligvis. Om Mourinho stadig er dén rette manager, er jeg i tvivl om.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg syntes da jeg har svaret på dine spørgsmål/pointer med remy.

Stop stop stop, du skrev, og jeg citerer:Jeg snakkede bare om muligheder man kunne få ind, og pt har vi kun, hazard Costa Matic Dave og Courtois som burde være faste på holdkortet, der burde være mere konkurrence på deres pladser, hvorfor dem jeg nægte ville være interessante at få ind.Du skrev hvem der burde være faste startere, inden du begyndte at skrive dine scenarier. Derfor påpeger jeg, at Willian burde være sikker starter, eftersom han ikke er faldet fuldstændig igennem denne sæson, modsat Matic, Hazard, Ivanovic, Terry og Fabregas.


Jeg mener ikke at willian er det klare første valg på højrekanten. Jo hvis man kigger på formen lige nu, så er han måske vores bedste man, men med burde mente jeg mere at hvis man tager alt som det normale, hvorfor jeg også skrev at hverken hazard eller matic havde været faste på det seneste. - det er sku svært at formulere sig ordenligt på skrift når man ikke er så akademisk uddannet. ( stakkels elektriker) :-)

Med Bender syntes jeg bare vi får en bedre spiller end mikel og ramires, og de får da massere af kampe på et år.

Der er altid konsekvenser ved et valg.

I en 4-3-3 spiller vi mere som i gamle dage, det er
Måske mere en 4-1-2-2-1, med en det midt 2 centrale 2 fløje og en angriber. Men altså alle de tal om formationer er sku forvirrende. Forskellen for mig ligger i, at i den ene har man en decideret defmidt og i den anden en offmidt

Jeg tror at en ungndomsspillere vil få ca 5-7 kampe fra start og så 5-10 som indhopper, det vil jeg mene er et fint antal.

Nej man er ikke nødvendigvis god fordi man er høj, jeg er selv 1.93 men kan ikke time et hovedstød med mindre den bliver kastet fra 2 meters afstand. En som baba er feks relativ god på hoved og vinder mange af sine dueller.


Jeg har sikket misset nogle af dine punkter, men kæden hoppede sku af. Du må lige næve dem igen hvis det er. 😂
Lampard = Prl midtbane konge S12.
Dejligt at se Oscar tilbage i starteren. Zouma på back er dømt til at gå galt. Fornøjelse, at Crouch starter inde. Så foregår det i et tempo, som både Terry og Cahill kan følge med i. Synd RLC ikke er med.

Lad os lige prøve med en sejr! Føler lidt det er make or break for Mou her til aften. Han stiller op med gode navne.
Lampard é Deus
Stoke kører som de plejer. Hjernedøde tacklinger og skud fra 50 meter.
Lampard é Deus
Der går ihvertfald ikke længe inden der ligger en Blå med brækket ben. Fuldkommen vanvittigt. Først Bardsley og nu Diouf.
Stoke kører som de plejer. Hjernedøde tacklinger og skud fra 50 meter.
Det var da "gammel-Stoke". Men det kan da være de er vendt tilbage til det.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Annonce