Jeg vil mene med det generation skifte vi har set de sidste år, at perioden er perfekt til at Mourinho kunne sidde i lang tid fordi han kan sætte sit præg på den nye kommende generation af spillere.
Hvis han da kan undgå at presse dem ud af klubben, alt imens Cesc som eneste spiller har noget der minder om frikort til at drive den af i defensiven og Ramires har frikort til at sparke bolde til månen. Vi skal selvfølgelig også bruge mindst én midterforsvarer som back.
Derudover er jeg faktisk lidt nervøs for, hvilket præg Mou faktisk kan sætte på den kommende generation. Får vi en stor bunke Costa´er ud af det? Måske med et strejf af Pepe, så vi for alvor kan spille ligesom Stoke, Englands svar på Barcelona?
Endelig er jeg nogenlunde sikker på, at uanset hvor meget ævl Mou lukker ud i pressen, så kan den næste generation ikke spille sig op, hvis Mou konsekvent nægter at lade dem spille, fordi han ultimativt har mere tillid til spillere, som vi gang på gang har set ikke er gode nok.