Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvordan kan du få det til 2 gode sæsoner? Han havde en enkelt peak sæson, på 2,5 år.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Ja, hvis vi kun tæller trofæerne (Hvilket Jose retfærdigvis nok selv ville gøre). 13/14 var for mig en fed sæson. Kampene hvor vi slog City med en perfekt performance på udebane, ydmygede Arsenal på Professeurens jubilæumsdag, og sidst men ikke mindst spolerede Liverpools (og resten af verdens) titel-fest vil leve længe i min hukommelse.
Ja, hvis vi kun tæller trofæerne (Hvilket Jose retfærdigvis nok selv ville gøre). 13/14 var for mig en fed sæson. Kampene hvor vi slog City med en perfekt performance på udebane, ydmygede Arsenal på Professeurens jubilæumsdag, og sidst men ikke mindst spolerede Liverpools (og resten af verdens) titel-fest vil leve længe i min hukommelse.

Der var da positive ting, især i forhold til hvad vi har oplevet de sidste fire måneder. Jeg har bare svært ved at glemme de elendige kampe imod middelmådige hold, som gjorde at vi ikke gik hele vejen.
-
https://youtu.be/nKZV7cxh3qM


Det her er good times ... og et bevis på hvordan man jubler!
1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
Og så hiver TV2 Flemming Toft ind for at berette om hvorfor Mourinho er blevet fyret ... huttelihut et selvmål
1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mit Chelsea hjerte bløder med fyringen af Mourinho. Han var, på godt og ondt, en Chelsea fan og har bragt os så mange lykkelige minder. Og trollet resten af fodboldverdenen.

Håber på at flere spillere i truppen forlader os til januar. Dem som åbenlyst ikke gider at kæmpe for klubben. Latterlige lejesoldater.

Guus er vel det optimale valg af en interim manager. Han gjorde det fint sidst med et trofæ (selvom Chelseas trup var helt optimal dengang og de bedste spillere i deres peak. Lampard, Drogba, Ballack osv.) og kun den vanvittige dommer stod imellem Chelsea og en CL finale. Han har dog ikke vist det store de senere år og den nuværende trup kan ikke ligefrem sammenlignes med den gamle.

Mine forventninger for resten af sæsonen må være at vi ikke rykker ned (lol) og prøver at spille noget tju-bang fodbold. Vi kan alligevel ikke nå vores forventninger inden sæsonen og vil hellere tabe 3-5 end 0-1. Hvis nogle af de unge får chancen, så er det bare bonus.
Har godt nok ambivalente følelser ifht. situationen i Chelsea. Noget måtte der ske, det var tydeligt, og som nogle også skriver herinde, er det lettere at udskifte ham der styrer bilen, end at udskifte hele motoren.. Problemet er bare; hvem hiver man så ind nu?
Størstedelen af fansene længes efter en mand, der tør satse på talenterne, og som tør gå på banen med den holdning, at "Vi er bedre end dem" - og som dermed tør spille noget offensivt fodbold, fremfor det pindsvinefodbold vi er blevet så bekendt med igennem Mourinhos æra.
MEN. Uanset hvem de hiver ind, vil førsteprioriteten vel umiddelbart være (antager jeg i hvert fald), at få opbygget noget stabilt, noget sammenhold, og dermed også sætte fokusset på en vis kerne af spillere, som de nye ideer skal bygges op omkring. Hvordan passer denne tilgang med filosofien om at give de unge chancen? Ikke godt.
Som situationen er nu, kan denne opstartsfase godt tage tid, fordi den nye manager skal bruge tid til at se spillerne an, og vice versa, hvorfor jeg tror/frygter, at der kommer til at gå rigtig lang tid før vi får lov til at se RLC/Kenedy/Traore på holdtkortet igen.
We love you Chelsea, we do! KTBFFH!
Det er trist, at se Mou blive fyret. Det kan jeg ikke lide. Men der var ikke andet at gøre.

Det er en sorgens dag, men det eneste fornuftige at gøre. God vind Special One!
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Hvis man holder med Chelsea virker det som den eneste løsning. Det er efterhånden blevet bevist ved flere lejligheder at Mourinhos måde at være manager på fejler et sted i løbet af den 3 sæson. Denne gang blev det så som noget af det første i den 3 sæson. Jeg kan ikke se det på nogen måde ville give mening at fortsætte et samarbejde der et eller andet sted er 100% dødsdømt.
I og med at det virker næsten umuligt med 4 pladsen i den her sæson og at der ingen fremgang er at spore mener jeg det giver fint mening at tage beslutningen nu. Man kunne selvfølgelig godt vente til sommer, men tror ikke det ville have anden effekt end at situationen ville blive endnu mere anspændt.
Svært at se en oplagt kandidat til at overtage efter min mening. Hvis man har en forventning om at man bare skal genoprette moralen og at spillermaterialet er tilskrækkeligt vil ancelotti være den perfekte afløser.
Mener man dog (hvilket jeg nok hælder til) at man er i en situation hvor man skal have genopbygget en del mener jeg man bør forsøger med en anden type.
123
Puha, så skete det.

Må indrømme jeg har det sværere ved det end jeg troede. For selvom jeg synes Mourinho har opført sig katastrofalt og jeg har bandet ham langt væk, så er det bare også spillernes skyld det her. Så får vi en ny manager, men de samme spillere som præsterer langt under niveau. Det kan ihvertfald ske. Kommer der en ´udrensning´ til sommer? Fortsætter vi med de samme spillere og tilføjer nye?

Jeg håber der sker mere end at Mourinho bliver fyret. Det her burde også få konskvenser for spillertruppen. For de har i den grad et ansvar, og jeg er enormt træt af at det altid er træneren der får skylden. I dette tilfælde er det begge dele der har ageret katastrofalt og under al kritik.

Tak for alt Mourinho. Det var uundgåeligt. Du vil altid blive husket som en stjerne i klubben og en legende.


Men Hiddink tager nok over indtil sommer og derefter får vi nok et nyt stort navn.. Men hvem?

Her er en liste med trænere jeg kunne tro var mulige

Guardiola
Ancelotti
Simeone
Lopetegui
Conte

Simeone må være min favorit, men han skal vel købes ud af kontrakten først og spørgsmålet er om han overhovedet vil forlade sit Atletico projekt.

Lopetegui er nok jokeren i dette felt, men vi har jo altid haft en kærlighed for Porto trænere og han er da bestemt spændende.
Annonce