Snak

Mere indhold efter annoncen
Austin havde jo være 2. valg efter salget af Remy. Pato har stort set ikke spillet 9´er de senere år.

Og nej, Pato er ikke match fit. Han har ikke spillet en kamp siden november.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Tror det er urealistisk at skaffe en angriber der ved at han skal være klart reserve, som samtidigt er bedre end Remy. Bortset fra sidste kamp, har Remy leveret når han skulle, og det ville være ærgerligt at sende ham videre, så vi kun har floppet Falcao tilbage, ud over Bamford og Traore, som alligevel ikke ville blive brugt.
£11.5 mio. for Remy er desuden er vanvittigt beløb, og mere end vi gav for ham, så det er bare at sælge ham.

Han er en fin spiller, og har overordnet set gjort det godt. Men mod Arsenal så han i den grad umotiveret ud.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Hiddink udtaler ellers at Pato er købt ind som angriber, 2-3 valg efter Costa.
Lyder ikke specielt opløftende.

Den må vel hedde Costa, Pato, Traore/Kenedy.. Falcao kommer jo aldrig på banen igen..

Mener ellers vi har to, måske kommende, stjerner i Abraham og Solanke. Ville være godt at se dem begge lejet ud til nogle hold i BPL eller Championship.
Tør man mon håbe på RLC, Kenedy og Traore fra start idag ? Med tanke på Costa udgik med en mindre skade mod Arsenal, så ville det da være smart at hvile ham indtil midtugen, hvor vi møder Watford. Enten Traore eller Kenedy kan vel tage tjansen på toppen.



Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, det ville være for godt til at være sandt. Det sker ikke. 1/3 måske, men det er også at strække den. Hiddink har udtalt at vi, i lyset af Bradford-skandalen sidste sæson, tager turneringen seriøst og derfor ikke skifter mange ud.

http://www.express.co.uk/sport/football/633121/Gus-Hiddink-Chelsea-FA-Cup-Scunthorpe-Steve-Holland-Stamford-Bridge-Scott-Laird-News

Omvendt siger han, at vi ikke ændrer på 5-6 spillere, men det udlukker ikke et nyt ansigt eller 2, hvis vi er heldige.


Alligevel tror jeg at vi ser på noget lignende:

Courtois
Azpilicueta-Terry-Zouma-Ivanovic
Mikel-Fabregas
Pedro-Oscar-Willian
Hazard

Jeg håber dog på noget a la:

Courtois
Azpilicueta-Terry-Zouma-Ivanovic
RLC-Fabregas
Kenedy-Oscar-Willian
Traoré
Jeg kan heller ikke se at vi ikke skulle kunne vinde over MK Dons som har nok at gøre med at redde sig i Championship selv hvis vi stillede med 3-4 ungdomsspillere. Typisk Chelsea.
Courtois
Ivan-Cahill-JT-Baba
Fabregas-Matic
Oscar-RLC-Hazard
Costa

Det undrer mig virkelig at Costa og JT skal starte igen?
1905-1955-1965-1970-1971-1997-1998-2000-2005-2006-2007-2009-2010-2012-2013-2015 “There is no pressure at the top. The pressure’s being second or third”. Stupidity most often arrives when someone tries to be a full-blown prick ...
Nå, vi får da Baba og RLC at se fra start. Men hvorfor starter man dog med Costa, jeg bliver så træt, hvis han bliver skadet igen. Er Kenedy skadet ?
Kenedy ikke engang på bænken..
Lad os da spille en masse vigtige spillere forud mod en midtuge kamp som er langt vigtigere.

Om jeg fatter det..
Annonce