Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tænker lidt, hvis Conte er en ørn til at få folk i form - skal vi så helt afskrive Matic? ... jeg har virkelig svært ved at se ham falde generelt så drastisk i niveau, som han har gjort indeværende sæson.

Vi har en række gode suppleringsspillere gående i Moses og Ake at det vil være vanvittigt at skille sig af med dem for agt give plads til indkøbet af nogle tilfældige lejesvende.
Hvordan er Ruben en Lampard-light? De er to vidt forskellige spillere og typer.

Moses kan ikke engang slå Antonio af i West Ham, og har intet at gøre i Chelsea.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Nej, for vi er jo omgivet af verdensklasse spillere på alle positioner og dækket voldsomt godt ind.

Moses er på ingen måde ringere end det der bydes ind med lige nu.
At afskrive ham på den måde du gør virker arrogant, men det overrasker mig egentlig heller ikke.
Hvad har Moses vist i West Ham, Stoke og Liverpool der bør give ham en plads på vores hold?

Kenedy, Pedro, Traoré og Willian er alle bedre spillere end ham.

Hvori består det arrogante, og hvad overrasker dig ikke? 4 spillere til to pladser er fint, og da han ikke er bedre end de andre, hvorfor så hente ham hjem?
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Moses kan sagtens bidrage med noget stadigvæk, han er 25 og HG ... der var ingen som sagde han skulle i en start 11´er og når nu det er så endegyldigt at der ikke købes ret mange spillere, så er Moses i min optik et emne som så mange andre.

Og så vidt jeg ved er Moses fravalgt i West Ham efter Antonio greb chancen da Moses blev skadet - han spillede et glimrende efterår for West Ham af det jeg så.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men vi mangler jo ikke en spiller til bredden, dem har vi allerede. Vi mangler en bedre højre wing.

Hvem af Pedro, Willian, Kenedy og Traoré mener du skal ud for at gøre plads til Moses?
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Nu kender du jo ikke til alle kommende handler trods din insider viden - jeg understreger igen, han er en mulighed fremfor at blive ved med at kaste penge efter spillere der forsvinder i samme øjeblik der er modgang.

Lad os nu se om alle de 4 nævnte spillere er der efter sommerferien.
Hæhæ, det er lidt sjovt, at du så godt kan lide at bringe "insider viden op", når det intet har med det at gøre.

Willian skrider ikke, Pedro smutter formentlig heller ikke, Kenedy og Traoré har ingen grund til at smutte, medmindre Conte ikke gider have dem.

Hvor passer Moses så ind? Så er sandsynligheden for, at vi hiver Cuadrado hjem nok en del større...
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Jamen jeg har ikke adgang til den hellige gral - så må jeg jo lytte til dem der har.

Så gentager jeg lige, lad os nu se hvem der er der efter sommerferien selvom du mener du har svaret ... mit indspark var at Moses kunne være en fuldgod spiller fremfor at hente endnu flere nul´bon spillere der kun er der for at hente den høje hyre.

Cuadrado er selvfølgelig i spil, men forhåbentlig bliver han sparket endegyldigt ud af klubben - det ville i hvert fald glæde undertegenede.
min forklaring er her; 4-2-3-1 betyder rigtig mange spilstationer langt fremme på banen. Det betyder ofte at spillet går i stå og der mangler således huller for spillerne at løbe ind i.

Jeg tror ikke, vi helt skal undervurdere, at City simpelthen tog foden af gassen og cruisede hjem på autopilot. Foran 3-0 og med en mand i overtal er der ikke grund til ikke at tage det afslappet, og det vil selvfølgelig give os lidt mere plads at arbejde med.

Hvad angår 4-2-3-1, så er det jo ikke en nødvendighed, at bolden skal fra 6 til 8 til 10 til kant til angriber, der så løber ud i siden af banen og spiller bolden tilbage til en back. At vi ofte har spillet sådan under Mou har ikke noget med opstillingen at gøre, men er simpelthen en konsekvens af, at Mou aldrig rigtigt arbejdede med det offensive system.

Den centrale tier kan sagtens være en dynamisk type, der enten falde ned som en regulær midt og gøre opstillingen til hvad der effektivt er 4-3-3 eller skubber frem og gør det til 4-2-2-2, alt efter hvad omstædighederne kræver. Han kan enten have meget bold eller han kan gøre sit arbejde ved at lave løb uden bold. Mulighederne er voldsomt mange.

Når folk er trætte af "vores" 4-2-3-1 og ønsker sig alverdens andre opstillinger, så er det dybest set en konsekvens af, at Mou forsøgte at presse et firkantet objekt gennem et rundt hul. Det er ikke formationen, der er dårlig, men blot anvendelsen af den, og vi behøver for min skyld ikke skulle gå over til "noget andet", så længe vi bare begynder at bruge den fleksibilitet, der trods alt er i formationen.

i stedet for at have én der står der inde fordi han "skal" (læs stationært).

At vores spil er meget statisk er definitivt ikke noget, som er specielt påkrævet fordi vi spiller 4-2-3-1. Ja, det giver lidt plads, når folk ikke bare står stille men i stedet bevæger sig, men det kunne de jo sådan set også gøre, selv om vi havde en tier. I øvrigt er det netop ikke meningen, at tieren bare skal stå statisk inde på midten. Han skal frem i boksen, ud i siderne, ned dybt på midtbanen og så frem igen. Det er vel egentlig kun under Mou, at zonemarkering er det primære hensyn, selv når man er i boldbesiddelse.

Og lad mig tilføje, at hvis vi spiller med Haz og Costa, så vil det som jeg ser det være en ulempe, hvis vi ikke har folk nok omkring dem. Hazard er ikke specielt nyttig hvis han bliver isoleret, og det bliver han i større grad, når vi skubber de andre spillere længere væk fra ham. Og uanset hvordan du vender og drejer det, så er folk længere væk fra ham i en 4-3-3 end i en 4-2-3-1.

Vil ikke ligefrem sige at RLC ikke lægger pres på modstanderne, problemet har bare været at vi udelukkende har set ham i 10´er rollen, hvor han skal "dække fremad"

Jeg er ganske meget uenig i, at tieren skal "dække fremad". Det vi netop har set både Oscar og Willi gøre som tiere, er at arbejde ret hårdt for at lukke det hul på den centrale midtbane, som Cesc netop åbner. Det gør de ikke ved at dække fremad på midterforsvaret, men derimod ved at dække bagud, sådan at modstandernes midtbanefolk pludselig er forfulgt af en bidsk brasser, og før de ved af det, så er de fanget i en sandwich mellem vores tier og en CM´er. Det er også på den måde, at Cesc typisk når frem til en tackling.

Og problemet med Cesc centralt og RLC som tier er, at det opnår vi simpelthen ikke med RLC. Han lægger ikke ret meget pres på modstanderens midtbane, og så er der simpelthen åbent hus. Med en tilstrækkeligt dynamisk skralder ved siden af Cesc kunne det måske lade sig gøre, fx 2014 Matic, men 2016 Matic er max 10% hurtigere end Mikel, hvilket desværre kombineres med 50% af Mikels placeringsevne.

Altså går der nøjagtigt lige så meget bæ i en Cesc-Matic-RLC midtbane som hvis det var Cesc-Mikel-RLC. Og opstillingen, 4-3-3 kontra 4-2-3-1, har i mine øjne meget lidt at gøre med det. Det er ikke en system-ting men simpelthen en kompetence-ting.

Og ja Pato har jeg sgu lidt et ømt punkt for. Han kunne umuligt have gjort det ringere end Costa gjorde igår,

Hver sin smag, men jeg synes ikke, argumentet holder. At Costa er dårlig er ikke en god grund til at bruge en spiller, som vi næsten kan regne med, vil være dårlig. Vi ved endvidere, at Costa kan være god fra tid til anden. Det ved vi ikke om Pato.

At spille central midtbane handler om overblik og positionering, begge helt centrale elementer Willian slet slet SLET ikke er i besiddelse af.

Jeg er ikke voldsomt uenig (men jo, måske en smule alligevel), men med det sagt, så er det jo heller ikke et spørgsmål om, hvorvidt Willi vil være en sensation, men blot om han vil være bedre end den omgang lort med lort, vi ellers har set kamp efter kamp i denne sæson.

Og jeg vil så lige tilføje, at hvis det er overblik og positionering, du vil have, så må Oscar da være et udmærket bud. Det er ikke altid, hans afleveringer rammer målet, men overblik og placeringsevne er da trods alt ting, de færreste anklager ham for ikke at have.

Sidste sæsons Matic, Cesc samt en mere dynamisk spiller end Mikel (RLC?) ville være fungere ganske godt i mine øjne.

Og hvad bidrager Cesc så egentlig med? Når vi laver en offensiv, så skal den dynamiske spiller frem fra den centrale midt for at være spilbar for Cesc og give støtte til kanter og angriber, mens Cesc egentlig bare lunter rundt nede bagved. Når vi så taber bolden, så skal den dynamiske tilbage igen, så vores midtbane ikke kortslutter, mens Cesc bare lunter lidt rundt.

Det er jo fanme rendyrket luksus-tier, når det er værst. Så ser jeg hellere, at vi spiller uden dedikeret playmaker og så bruger en dynamisk offensiv midt i stedet for Cesc. Dvs skralder, dynamisk midt, dynamisk offensiv midt.
Annonce