@ Brætmand
Jeg tror faktisk vi er ret enige hvad angår den konstellation på midtbanen.
Næh, ikke specielt. Det er vel mest bare en fiks ide, jeg har, med hvordan man placerer dem på banen, og hvilke kompetencer, hver af dem skal have. Langt hen ad vejen er det det samme, vi tænker, men jeg har dog stadigvæk wibble / wobble fra historiens bedste manager-spil kørende i min tankeproces.
Jeg ved ikke helt hvorfor RLC spiller 10´er, da jeg ser ham mere som en 8´er (Lampard light). Med lidt mere vilje kan han vel sagtens blive en af de 2 dynamos på midtbanen da han har en god fart med bolden og er god til at komme i feltet. Og når ja, så kan han også godt takle når han gider.
Jeg er helt enig. Sådan som jeg ser det, så burde rollefordelingen dybest set være skralder ved siden af box-box og med en offensivt begavet midtbanespiller foran. RLC kan være den offensive, men han burde egentlig også have værktøjerne til at være box-box manden, hvis ellers han begynder at gøre det til et personligt mantra, at modstandere ikke bare lige tager bolden forbi ham.
En type som Nainggolan passer i mine øjne perfekt til den skralder du nævner. Han arbejder stenhårdt men er samtidig relativ målfarlig. Kante fra Leicester ved siden af ham ville nu heller ikke få mig til at tude andet end af glæde.
Igen er jeg fuldstændigt enig. Nainggolan ville være en fremragende skralder, og han ville sådan set også kunne være en box-box type, der ikke bare bliver hjemme, men som også løber med frem og stikker snuden ind i nærheden af feltet. Det er måske ikke "kønt" og rigt på finesse, men jeg er rimeligt sikker på, at det ville være ret effektivt.
Og ja, Nainggolan og Kante ved siden af hinanden ville være genialt. Dog lidt skidt for min professionelle tilværelse, for jeg ville være tilbøjelig til at bryde ud i en ondskabsfuld latter i tide og utide bare ved tanken.
Nu vi snakker højrekant/Willian emnet, BS.
Har folk så helt glemt en Victor Moses?
Nope. Men har han profil nok til at komme i spil eller drukner han i alternativerne?
Hvis Conte vil have en kant, der dels har fysikken til det defensive aspekt af spillet, og dels har farten til at få banket op af langsiden og få lagt tryk ind mod mål, så burde Moses bestemt være i spil.
Omvendt har Moses det lidt svært medmindre han har rimeligt meget plads at løbe på, og han er efterhånden 25 år gammel, så det ændrer sig nok ikke. Oven i det har vi allerede Pedro og Kenedy (og til dels Traore) til at være direkte kantspillere. Kan Moses differentiere sig tilstrækkeligt i forhold til dem? For at være helt ærlig, jeg ved det ikke.