Snak

Mere indhold efter annoncen
Er det også det du hører eller er det din fornemmelse?

Altså, hvis ikke han ønsker at forlade Roma, så det vel bare det. Vil nok blive mere ´øv´ hvis han valgte United istedet.

Gad vide hvilke alternativer klubben kan hive frem udover Kante..

Forsvaret er jeg ikke bekymret for om vi finder folk med kvalitet, det er nok mere midtbanen der bekymrer mig.

Typer som Kante og Nainggolan er ´sjældne´ typer og dem der er udover er stort set umulige at få fat i.

Det er vel kun Matuidi, Verratti, Marchisio der er derhenne af hvis vi snakker samme niveau.
Koulibaly lyder spændende. Super sæson i Napoli. Bomstærk og med god fart og teknik for en mand på 195cm.

Hvad er det ved Pogba som gør, at så mange Chelsea-fans gerne vil se os bruge et vanvidsbeløb på at købe ham? Hvordan forestiller man sig, at han vil gøre en kæmpestor forskel?

Han er dygtig og talentfuld, men han spiller i en relativt langsommere liga for et alt-dominerende hold hvor samtlige ligakampe er mod relativt svagere hold.

http://goo.gl/0HeFeI

Og så imponerende er han umiddelbart heller ikke. Folk brokker sig over Oscars afleveringer, men er Pogba virkelig ret meget bedre? Og lad os så forestille os, at Pogba var under samme tunge pres som Oscar generelt befinder sig under.
Sidste sommer var jeg ikke for en Pogba transfer, og jeg mener, man kan bruge pengene bedre, men han er en langt bedre spiller end Oscar, og efter at have kigget ham lidt mere efter i sømmene, er jeg blevet ganske imponeret af ham.

Det sagt, er det bestemt vigtigere at få en DM ind. Har man virkelig lyst til at sprænge banken, skal Pogba dog være velkommen.

Men jeg ser det som værende meget usandsynligt.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Langt bedre end Oscar, men til hvad? Eller er vi ude i noget FIFA-agtigt x er bare bedre end y spillersammenligning?

Pogba er bedre i dueller mand mod mand, og han har en marginalt mere tur i sit pasningsspil, så længe vi sammenligner lige over mellem Serie A og PL, og vel at mærke i hvad der nok er Oscars dårligste sæson.

Men er Pogba manden, der scorer 20+ mål per sæson? Næh, egentlig ikke. Er han den tier, der på samme tid kan beskytte Cesc og binde vores offensiv sammen? Hvad indikerer egentlig, at det skulle være tilfældet?

Så hvad er det, han forventes at kunne bidrage med? Hvorfor bliver vi lige pludselig et tophold ved at smide Pogba ind i start-11? Og hvor skal han i øvrigt spille? Tier foran Cesc? Otter sammen med Cesc? Otter i stedet for Cesc? Otter bag ved Cesc som tier?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skru nu lidt ned for charmen, BS.

Statistikker skal vel desuden bruges sammen med, at man ser spilleren spille.

hans defensive arbejde eller presspil eller vel ikke ligefrem dårligere end Oscar´s, og tæt på det eneste Oscar tilbyder i disse tider, er arbejde bagud i banen, tildels pga. Cesc, men offensivt har det stået stille i længere tid med enkelte undtagelser. Pogba kan defensivt, men er så sandelig også god frem i banen. Teknisk er han god, fysisk er han også godt med. Dynamisk er han så sandelig også, og nogle af de mål han scorer, og assists han laver, er fantastiske.

Hans allround spil er det, der imponerer mig mest. Det mestrer Oscar desværre ikke. Og jeg har godt nok forsvaret Oscar i flere år efterhånden.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Jeg har ikke skruet op endnu, Hackney. Og jeg stiller egentlig bare et spørgsmål, men selvfølgelig kan jeg ikke bruge "Pogba er bare god!!11" til ret meget. Det er jo netop den tankegang, der får mig til at stille spørgsmålet i første ombæring.

Jeg smed lidt Squawka-pladder op bare for at give folk et udgangspunkt. Det er ikke på nogen måde hverken helt eller halvt nok til at vurdere spillerne, men det kan måske give en anelse perspektiv. Jeg smed Oscar og Cesc ind også, igen for at give lidt perspektiv.

Okay, du siger at Pogba er "så sandelig også god frem i banen". Hvad betyder det? Hvor god er "god", og helt præcist hvad snakker vi om at være god til, og hvor meget vil kontekstforandringen påvirke de kompetence?

Det kan sagtens være, at jeg undervurderer Pogba ret massivt, men når folk hyper ham op til, at han nærmest ville være et røverkøb for 80 mio pund, så har jeg bare svært ved at tro på, at folk er objektive, for det harmonerer slet ikke med min opfattelse af mandens kvaliteter.

Det behøver du nu heller ikke. At nævne En FIFA-agtig tilgang til Pogba vs. Oscar (den sammenligning startede du selv, husk det) er jo sådan set bare lidt dumt.

Jeg anfægter ikke de stats, du disker op med. Det giver bare ikke et helt billede af en spiller, da der netop ikke bliver tager højde for ting såsom løb ind i boksen, og hvor meget plads Pogba fx skaber for sine medspillere. Det giver heller ikke et klart billede af hans presspil eller defensive positionering.

Ser man Pogba i aktion, er han allround en fornøjelse at se på. Hans assist til Giroud forleden viser desuden lidt om hans overblik hans overblik frem i banen. Jeg var så langt fra set hver eneste Juve eller Frankrig kamp, men jeg har set nok til, at jeg synes, det er imponerende, at han stadig har shinet på en midtbane, der i sommers sagde farvel til Pirlo og Vidal (omend Vidal havde nogle formdyk i sin sidste Juve sæson).

Jeg ville bestemt se Pogba som værende en god tilføjelse, da vores midtbane skriger efter noget fysik og dynamik, og det bringer han, samtidig med at han er glimrende på bolden.

Jeg har det fint, at man eventuelt prøver at bygge Ruben om til en lignende spiller i stedet.

Jeg var imod et køb af Pogba sidste sommer, fordi jeg ville satse på Oscar. I den forbindelse kom jeg ind i en længere debat med Geddar om Pogba´s defensive evner og presspil, som fik mig til at holde ekstra godt øje med Pogba i den forgangne sæson.

Jeg kalder det desuden ikke et £80 mio. køb et røverkøb så lad venligst være med at gøre mig til en del af det segment.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Det behøver du nu heller ikke. At nævne En FIFA-agtig tilgang til Pogba vs. Oscar (den sammenligning startede du selv, husk det) er jo sådan set bare lidt dumt.

Som sagt, jeg smed noget Squawka-pladder med for at give en eller anden form for perspektiv. Jeg har mig bekendt bandet statistik langt væk en del gange før, så jeg tænkte ikke, at jeg behøvede at forklare, hvorfor det kun er pladder.

Og jeg havde egentlig ikke tænkt mig, at diskussionen behøvede være Oscar vs Pogba, men det slår mig bare altid som værende morsomt, hvor relativt ens deres afleveringsprocenter er, når nu den ene er noget nær guds gave til fodbolden og den anden er en forfærdeligt elendig spiller, som bare skal kyles ad helvede til. Det er da lidt sjovt, synes du ikke?

Og dit svar, for så vidt angår Pogba, var at "han er en langt bedre spiller". Helt ærligt, ville du være tilfreds med det svar? Fortæller det dig, hvorfor folk mener, at vi skal købe Pogs uanset hvad det koster? Jeg beklager, hvis FIFA-kommentaren sårede dig, men jeg havde egentlig troet, at du ville have læst mellem linjerne på den.

Det giver bare ikke et helt billede af en spiller

Nej, selvfølgelig gør det ikke det. Det er Squawka-pladder. Jeg skal gerne rante om hvordan den slags statistik er et sted mellem det generelt misvisende og det totalt ubrugelige, men jeg har vist gjort det før, og det er måske heller ikke det mest relevante lige pt.

Og jeg skal tilsvarende også gerne redegøre for, hvad jeg egentlig ser af sjove ting i den statistik og hvad jeg ikke ser, i det tilfælde du føler, at jeg lægger mere i det end det fortjener.

da der netop ikke bliver tager højde for ting såsom løb ind i boksen, og hvor meget plads Pogba fx skaber for sine medspillere. Det giver heller ikke et klart billede af hans presspil eller defensive positionering.

Alt det vi plejede at sige om Oscar, med andre ord. En masse "gør andre bedre" og "gør ting som at svære at definere". Og nej, jeg er selvfølgelig ikke uenig. Statistik tager ikke højde for den slags. Men det fører jo til det åbenlyse spørgsmål om hvor god Pogs er til det? Hvordan definerer vi i det hele taget at være god til det her? Hvordan opgør vi det?

jeg synes, det er imponerende, at han stadig har shinet på en midtbane, der i sommers sagde farvel til Pirlo og Vidal (omend Vidal havde nogle formdyk i sin sidste Juve sæson).

Ingen påstår vel at Pogs er decideret dårlig, men jeg har bare svært ved at være imponeret over andet og mindre end fuldstændigt fabelagtige præstationer i Serie A, når vi snakker folk i den her prisklasse. Når ubrugelige typer som Salah og Cuad pludselig ser helt anstændige ud, så er man simpelthen nødt til at tage en eller anden form for forbehold.

Hvor meget har Pogba i øvrigt shinet? Har han været en linchpin type, uden hvilken hele holdet ville have kollapset fuldstændigt? Han har haft relativt mange assists i år, men er det fordi han er en gudsbenådet chance-skaber eller fordi Dybala har været effektiv og det mest af spillet i øvrigt er bundet op omkring Pogs, på samme måde som vi har gjort det med Cesc? Jeg ser simpelthen ikke nok Juve til at besvare de spørgsmål.

Jeg ville bestemt se Pogba som værende en god tilføjelse, da vores midtbane skriger efter noget fysik og dynamik, og det bringer han, samtidig med at han er glimrende på bolden.

Han ville være en fantastisk tilføjelse, hvis han ellers ikke kostede 80 mio pund eller mere, og oven i det sikkert en ny lønrekord i klubben. Jeg har ikke noget imod at vi hiver bedre midtbanespillere ind, og Pogs er bedre end hvad vi har, hvilket siger ganske meget, men er han bedre nok, og hvilke problemer løser han dybest set?

Jeg kan se mening i at erstatte Cesc med Pogs, men det er også i det store og hele det eneste perspektiv, jeg kan se i den handel, og selv om jeg bitcher over Cesc i tide og utide, så var jeg ikke af den opfattelse, at ret mange deler den holdning. Og da slet ikke klubben.

Jeg kalder det desuden ikke et £80 mio. køb et røverkøb

Det har jeg nu heller ikke påstået. Men det segment eksisterer, og jeg kunne som sagt godt lide at vide, hvad der driver den værdifastsættelse.
Jeg kan se mening i at erstatte Cesc med Pogs, [b][i][/b][/i]

Jeg så os hellere erstatte Cesc med Pjanic. Fantastisk spiller med ´lav´ frikøbsklausul.
Annonce