Snak

Mere indhold efter annoncen
http://www.skysports.com/football/news/11668/10531514/ajax-have-taken-bertrand-traore-on-a-season-long-loan-from-chelsea

Jeg brækker mig over den inkompetence der helt klart er til stede hos nogle i Chelsea her.

Man beholder Remy, men smider Traore ud på lån? Hvordan fanden kan det nogensinde give mening?

Selv hvis Remy skulle skride så er det stadig komplet tåbeligt. Som andre nævner kan det kun betyde at der kommer en angriber til..

Jeg bliver så træt...
moderator
"Man beholder Remy, men smider Traore ud på lån? Hvordan fanden kan det nogensinde give mening? "

Hvis man mener Remy på den korte bane er en bedre løsning men Traoré vil blive en bedre løsning med en sæson med fast spilletid kan det da fint give mening.
https://kortlink.dk/sudv
Har du set Remy spille. Geddar? Manden virker ude af form og komplet umotiveret. Det er spild af plads i truppen at have sådan en spiller rendende.

HVIS Traore dog selv har bedt om at blive lejet ud, fair nok, men det retfærdiggør stadig ikke Remy´s plads i truppen. Slet ikke når man b.la også har Solanke & en Kenedy som har vist langt mere end han blir belønnet for.
Traore har brug for spilletid og det vil han ikke få som 2. eller 3. valg så med den nuværende besætning.

Jeg synes det giver rigtig fin mening at man udlåner ham til en klub som er notorisk kendt for at give unge spillere chancen og som potentielt kan tilbyde CHL bold (hvis de kvalificerer sig)

Traore skal nok vende forstærket tilbage
Bekymringen er på defensiven og de manglende forstærkninger, men mon ikke der sker noget de kommende dage - TPL!!!!
moderator
Nej, ikke i pre-season. Men er det utænkeligt at tro Conte mener han kan banke ham op i det gear han trods alt har?

Hvad får dig til at tro Solanke der er endnu mere rå end Traoré kan levere mere? Eller Kenedy, der mig bekendt ikke har pokkers meget erfaring med angriberpositionen?
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skal vi spille med 2 angribere så tror jeg nok han skulle få spilletid, men det er selvfølgelig bare min teori. Så skal vi stå med Remy som førstereserve og det synes jeg ikke er optimalt.

Henter vi derimod Icardi, Lukaku eller en 3 angriber ja så kan jeg sagtens se ideen i det. Havde dog håbet han kunne blive i Premier League og blive matchet på et godt niveau fremfor Æresdivisionen.

Ja vores forstærkninger lader vente på sig. Rimelig skidt at tingene ikke kunne gå iorden før 1 kamp. Der er intet der siger mig at vi er færdige før d. 31. Jeg tror vi ser en handel på sidste dagen.
Geddar

Nej, selvfølgelig er det ikke umuligt. Det er der intet der er. Remy viste meget lovende takter da han kom men sidste halvdel af sidste sæson var virkelig skidt og det var som om han har mistet sin allerstørste egenskab, nemlig hans fart. Han er bare ikke god nok til Chelsea og så så jeg hellere en ung, rå angriber varetage 3/4 angriber positionen. Solanke har et kæmpe potientale og da man har lejet Abraham ud var han den ´næste´ på listen.

Kenedy er oprindeligt kant / angriber så skulle mene han sagtens kan spille angriber positionen. Det har han gjort et par gange for Brasiliens u. 19..
moderator
Hele holdet var uden energi og vilje sidste år. Måske man ikke skal lægge ALT for meget i det, nu der er kommet ny manager, men evnerne til netop at banke energi ind?

Ja, Solanke er talentfuld. Men du er noget naiv hvis du i ramme alvor tror han vil være foran en proven spiller som Remy, hvis altså antagelsen er at Conte mener han kan finde gejsten frem igen.

"Kenedy er oprindeligt kant / angriber så skulle mene han sagtens kan spille angriber positionen. Det har han gjort et par gange for Brasiliens u. 19.."

Der er helvedes langt derfra og så til at gøre det for Chelsea i PL.
https://kortlink.dk/sudv
Det der pjat med 2 angribere som Conte vil spille med, giver jeg ikke meget for, når det er ligger op til at Oscar er den ene af dem og man sender Traore afsted på leje. Ligesom at RLC også har været deroppe i preseason.

I mit hoved ser du ud til at være:

Matic - Kante
Willian Hazard
Oscar - Costa

Reserve kæden:

Chabolah - Cesc
Pedro Moses
RLC - Batshuyi

Så Oscar/RLC som hængende angriber/meget offensiv midt.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
I min verden giver det så bare ikke særlig meget mening at Traoré nærmest er den angriber der har fået mest spilletid i pre-season, og vi så derefter lejer ham ud. Jo, det giver mening at give ham spilletid i Ajax hvilket er fint, men hvorfor har han så nærmest lignet vores sikre 2/3-valg til angriberposten hele pre-season? (mens Remy i parentes, vel ikke har fået ét minut i pre-season, andet end i den ´hemmelige´ træningskamp vi vandt 8-0)

Desuden hungrer jeg - ligesom mange andre herinde - efter en forstærkning eller to mere. Det kan simpelthen ikke passe at vi ikke kan tiltrække/finde en KLASSE venstre back, siden Ashley Cole smuttede for flere sæsoner siden. Og det kan simpelthen ikke passe at klubben mener at en mand som Hector skal indgå i førsteholdstruppen, og så satse på at det har forstærket defensiven at vi nu har ram til rådighed. Han virkede også helt forlegen over at blive præsenteret på Broen igår, sammen med de andre spillere, da hans navn blev råbt op - som om han godt selv ved at det er et mysterie at han er her.

Hold nu kæft hvor jeg glæder mig til på mandag, hvor sæsonen går igang for vores vedkommende. Jeg "frygter" dog at vi bliver sat på plads af West Ham allerede i første kamp, og så er kritikerne lynhurtigt ude efter klubben igen og sætter spørgsmålstegn ved Conte osv. Lader dog tvivlen komme os tilgode indtil mandag aften ca. kl.23, når vi ved om vi har hevet 3 point og leveret en god indsats med noget perspektiv i.
Annonce