Snak

Mere indhold efter annoncen
At slå Man United 4-0 er altid en stor bedrift uanset om de er skidt kørende eller ej.

Er det også en stor bedrift at slå Leeds? De var også ret gode engang, men så blev de meget ringe. Utd er ikke blevet helt så ringe, men den tanke, at vi skal puste os op, bare fordi vi slår et hold med et stort navn, uagtet at holdet var fornærmende elendige på dagen... Det er lidt ligesom hvis City-fans nu mener, at de efter at have tæsket Barca må være favoritter til CL. Eller hvis Arsenal jubler helt vildt over at have slagtet os tidligere på sæsonen, uagtet hvad vores niveau på det tidspunkt egentlig var.

Hvorfor ´nedgøre´ vores fremragende indsatser?

Jeg føler egentlig ikke, jeg nedgør noget som helst, men omvendt nægter jeg at falde på halen af benovelse, bare fordi vi har nogle tidlige resultater, som måske ikke er helt retvisende for, hvor gode vi faktisk er.

Vi kunne sagtens begynde at juble over So´ton, Leicester og Man Utd, og når vi så senere har en dårlig kamp mod Spurs og får tæsk, så er vi pludselig helt hysterisk kede af det, og så er vi pludselig fantastiske igen efter vi slår Liverpool. Men det er sgu lidt for meget op og ned for min smag.

Det fungerer simpelthen ikke for mig. Så vil jeg hellere være lidt mere skeptisk, hvis resultaterne er "for gode" til at være helt troværdige eller hvis facit på kampen ikke helt reflekterer det niveau, jeg føler at have observeret, og så også lidt mindre i krise stemning, hvis resultaterne er "for dårlige" i forhold til, hvad de bør være. Medmindre vi rent faktisk er fornærmende ringe, i hvilket tilfælde jeg forsøger at sætte ord på det.

Havde vi tabt så havde folk svinet holdet til og sagt hvorfor vi ikke kan slå dem og især på hjemmebane.

Nogle ville sikkert. Og hvad så? Personligt tror jeg, jeg ville fokusere mere på de ting, der ikke fungerede. Hvad skabte fejlene, havde vi mulighederne for at rette op på det, havde vi chancerne til at komme tilbage alligevel, og hvor godt var vores spil egentlig? Er vi gennemført ringe eller var vi ringe på dagen?

Tænk tilbage på West Ham kampen. Det var et nederlag. Var du trist? Det var irriterende at tabe, men omvendt havde vi jo rigeligt med chancer til at have vundet med mere end et mål, hvis ellers vi havde været lidt skarpere. Svinede folk i øvrigt holdet til efter den kamp?

så kan det godt være vi spillede en sløv halvleg mod Southampton, men de var faktisk ubesejrede på hjemmebane i denne sæson

Det lyder flot, men sæsonen er ti kampe gammel og hovedparten af deres modstandere burde de bestemt heller ikke tabe imod på hjemmebane. Det var imponerende at spille uafgjort mod City, men omvendt havde City en formkrise på det tidspunkt, så hvor god form er Southampton egentlig i?
Leeds er ganske vidst rigtig nok en STOR klub, men nu har de ligget og rodet nede i The Championship i nogle år efterhånden og har hverken spillermæssigt eller trænermæssig kvalitet mere. Det er lidt en hård sammenligning, BS. :)

Men jeg er fuldt forståelig overfor din kritik og din skeptiske holdninger, for det er ikke perfekt. Men jeg synes nu godt man kan tillade sig at glæde sig bare en smule når man tænker på sidste sæsons nedsmeltning. Så kan det godt være der ikke skal ´meget´ til, men når vi kan vinde kampe vi ikke burde vinde er det svært ikke at tænke på sidste sæson hvor vi til tider var dominerende men tabte. Dertil kommer også min glæde over at vi rent faktisk kan hive et resultat hjem mod et Southampton hold som, nemme modstandere eller ej, stadig er et skarpt mandskab på dagen.

Jeg er altid trist når vi taber, især når vi ikke fortjener at tabe. Jeg hader også at få tæsk, men det er ´nemmere´ når man ved man ikke var bedre modsat en kamp hvor dommeren og heldet ikke er med en.

Alt i alt så synes jeg tingene er positive og det synes jeg også de var efter nederlaget til Arsenal. Jeg ved godt tingene tager tid og jeg lever heller ikke i en urealistisk verden hvor vi laver en Arsenal og går ubesejret igennem. Men jeg har også sagt tidligere og før sæsonstart at så længe holdet kæmper og fighter for hinanden så kan vi spille nok så skidt, sejrene kommer altså også af hårdt arbejde og vi har også brug for arbejdssejre engang imellem.

Når man tænker på sidste sæson, så vil sejre over Leicester, United og Southampton kunne glæde enhver Chelsea fan.

Men som jeg sagde tidligere, så er det helt helt fair at du vælger at se det med skeptiske øjne for der er stadig masser at tage fat på. Men lige nu kan jeg se lys for enden af tunnelen og jeg ser et hold der arbejder som en enhed og det har jeg personligt savnet.
Bertrand Traore er virkelig helt ved siden af sig selv. En simpel berøring virker til at være svært for ham. Ved ikke lige, hvad pokker der sker!
Han har lavet to assist ifølge livescore?
Brøndby og Chelsea
I vores tråd prøver vi at gøre os kloge på morgendagens brag på Broen.

Hvad gør I jer af tanker ifm. kampen?

PS: Er Hackney gået under jorden?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Har lige skrevet i jeres smukke tråd ;)
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Og det var to rigtig flotte assist. Men udover de to ting, så var det virkelig opad bakke. Basale tæmninger, afleveringer havde han svært ved. Afslutningerne ... Et stort æv !
PS: Er Hackney gået under jorden?

Jep. Lidt pudsigt skrev han sit seneste indlæg i Everton-tråden.

http://www.bold.dk/snak/index.php?action=userprofil&id=97169

Det er dog ikke helt uventet. Han var, som jeg husker det, lidt udbrændt både hvad angår Chelsea og bold.dk.
Udbrændt? Det kører jo fint nu, så han burde næsten gøre comeback.

Jeg tror BS mener at han var udbrændt og ikke jeres tråd ;-)
Annonce