Snak

Mere indhold efter annoncen
Verratti er Tilgengæld en spiller som passer på Conte filosofien.
Tak Jax, Robert og Brætmand. Det er noget lettere at forholde sig til end blot navne på gode fodboldspillere slynget ud i luften.

Jeg kan nemlig heller ikke se Pastore passe ind på det nuværende Chelsea-hold.

I står ligesom Liverpool med et hold, hvor der simpelthen ikke er behov for ret mange forstærkninger. Begge hold kan måske lide lidt på venstre (wing)backen, som I også er inde på. For Liverpool har Milner dog gjort det fantastisk på venstrebacken.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Verratti er en yderst dygtig fodboldspiller men personligt bryder jeg mig ikke om ham. Dybt usympatisk og især kampene mod Chelsea har styrket min påstand om knægten. Men hans evner fejler intet.


Ja, det er sjovt, hvordan det ændres, hvis spilleren spiller i den klub, man holder med.
YNWA
Jeg havde intet imod Costa da han var i Atletico hvis det er det du hentyder til. I Spanien havde han sine kampe mod Pepe og især Ramos og når jeg ser hvordan de to opfører sig generelt så forstår jeg godt Costa giver tilbage.

Men når nu du er igang, så vil min holdning til Verratti ikke ændre sig hvis han kom. Jeg har som sagt slået fast han er en fantastisk fodboldspiller men jeg har ikke brudt mig om hans stil mod os de gange jeg har set ham. Har han ændret sig, fair nok, så meget ser jeg heller ikke PSG spille, men jeg vælger at fastholde min mening til jeg ser andet.
Brætmand
Dont feed him - han prøver ihærdigt

Verratti har jeg ikke et specielt skidt indtryk af, jeg synes langt de fleste PSG spillere var røv usympatiske de gange vi har mødt dem - men nok ikke mere usympatiske end vores spillere til tider er også

@BS
Jeg er stadig ude og rejse og telefonen er noget skod til længere svar - så du har det til gode.

@Truppen
Vi mangler i min optik nogle alternativer til Moses/Alonso - det tryk de lægger på modstandernes backs kan hverken Willian eller Oscar lægge tilsvarende ... Aina, måske men er han klar?

Til den kommende sæson skal følgende spillere vel reelt diskuteres om de er en del af fremtiden:

Begovic, Ivan, JT, Mikel, Fabregas, Willian, Oscar
Jeg gætter på at Remy er long gone

Ubekendte til førsteholdet er vel:
Aina, AC, Traore, Chalobah, RLC og Abraham + en række andre af de unge
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Wise

Du har nok ret, jeg lod mig rive med...

Jeg er helt enig omkring Moses & Alonso. Vi mangler alternativer. Jeg synes dog godt man kan kigge på hvordan det ser ud indenfor egne rækker før vi slår os løs. Kenedy ser jeg som en rigtig spændende spiller til wingbacken. Når man ser hvor meget plads Alonso får og hvor ofte han faktisk er i felt, ser jeg en spiller som Kenedy som et rigtig fornuftigt aktiv på kanten. Han er givetvis en dårligere forsvarsspiller, men han er tilgengæld rigtig god frem af banen. Han er mindst ligeså et-benet som Alonso og har et fremragende spark. Jeg synes han bør få muligheden for at vise sig på den plads før vi splasher 200-300 mio på en ny wingback. Måske er Baba også klar på en chance mere? Han har trods alt sine forcer offensivt og der er masser af plads på den venstre kant i og med Hazard trækker så meget ind i banen.

På den højre så synes jeg en spiller om Aina har vist spændende egenskaber de gange han har været inde. Han har farten og også teknikken. Han virkede rimelig uimponeret sidst han var med og turde godt udfordre og komme med frem. Så er der selvfølgelig den manglende rutine og de små børnefejl han laver i ny og næ, men kan man køre ham stille og roligt ind med minutter hist og her så ser jeg faktisk noget rigtig spændende i knægten. Azpilicueta kan vel også spille pladsen selvom han ikke er så udfordrende og direkte som man måske ønsker sig af en wingback nu til dags.

En spiller som har været oppe og vende på Sky´s hjemmeside er Felipe Anderson fra Lazio. Lidt spøjst minder han en del om Moses udvikling. Han er ´kendt´ for at være en offensiv spiller, kantspiller og 10´er, men er blevet spillet på en højre wingback i 3-5-2 og 3-4-3 i denne sæson for Lazio og har lavet 1 mål og 4 assist i Serie A. Minder en del om Moses udvikling på holdet for os. Han har enorm speed og er en dygtig tekniker.

Angående Mikel, så er han færdig. Det er jeg ikke i tvivl om. Chalobah har taget hans plads på holdet og det passer mig fint. Har aldrig set noget godt i Mikel alligevel.

Jeg ser os ´tynde´ på backs og i angrebet. Ikke fordi jeg ikke er tilfreds med Costa og Michy, men det virker ikke som om Solanke er tiltænkt en rolle og Michy har fået sparsomme minutter så jeg forventer ærligtalt ikke han kan steppe 100% op hvis Costa er skadet.

Den centrale del af banen er på en måde også tyndt besat da vi lige nu har 3 spillere som Conte virker til at stole på til de 2 pladser. Oscar og Cesc virker ikke til at have Conte´s tillid på disse pladser.

Spændende bliver det ihvertfald til januar. Jeg kunne godt forestille mig 1-2 tilgange og 2-3 afgange.
Lad os nu ikke fuldstændigt glemme, at vi også har muligheden for at skubbe Luiz frem på den centrale midtbane, hvis vi virkelig mangler fyld. Og vi kan antageligt gøre noget tilsvarende med AC næste sæson.

Men i udgangspunktet har vi fire spillere til to pladser, og det burde egentlig være nok, medmindre vi enten begynder at rotere ret kraftigt eller alternativt forventer at 1-2 spillere med det rigtige niveau er tilfredse med stort set kun at få 3-4 Mickey Mouse kampe hver sæson.

Jeg tænker i øvrigt, at hvis vi køber en ny CM, så er det fordi Oscar er helt ude, og så vil vi også se ham skifte videre senest til sommer. Cesc og Mikel er som jeg ser det fuldstændigt ude af spil så længe vi holder fast i 3-4-3.
Brætmand
Dont feed him - han prøver ihærdigt


Det var ikke intentionen - Wise. Det var det samme med Suarez, da han var i Liverpool. Alle elskede ham. En general observation. Hvis spilleren gør det godt for ens klub, så er man også mere tilbøjelig til at tilgive ham for de unoder han måtte lave på banen.
YNWA
@Brætmand

Hvem dælen vil du hente ind, der har et ´større´ navn end Batshuayi og som skulle stå i skyggen af Costa?? Evt. skulle være mere klar end Bats, når Costa ikke kan spille.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
@AHUJ

Det giver så mere mening og jeg giver dig ret - nok en meget naturlig reaktion selvom man som fan også er kritisk overfor spillere der ikke efterlever det man selv mener klubben skal stå for.

Den diskussion har vi haft mange gange her i tråden omhandlende Costa bl.a.

@andib

Enig - jeg er også tilbøjelig til at sige at Bats er det absolut bedste alternativ til en Costa i form og jeg ser ingen hylde 1 angribere tage chancen med at stå i skyggen af ham.

Bats kan udvikle sig til en fantastisk angriber, han skal bare holdes til ilden og have lidt tid.
Fantastisk fysik, speed og pågående - præcis som Costa
Annonce