Snak

Mere indhold efter annoncen
Hakan Calhanoglu kunna da være spændende, men om han ligefrem er en erstatning for Oscar ved jeg ikke.

Problemet for både Oscar og Cesc er jo, at vi pt ikke rigtigt spiller med en offensiv midt, og hvis vi forsøgte, så ville vi samtidigt miste en del af den balance, vi rent faktisk har så længe vi holder fast i vores 3-4-3 / 5-4-1 tilgang.

Kan Hakan spille regulær box-box midtbanespiller? Det aner jeg faktisk ikke. Umiddelbart har jeg ikke fornemmelsen af, at det er den rolle, han har i Leverkusen. Og hvis han ikke kan, hvad er så tanken? Er han i virkeligheden købt til at være invendig angriber i højre side? Eller skal vi til at forsøge os med 3-5-2, koste hvad det vil?
Når det så er sagt, vil Lampard naturligvis være at foretrække. Han er legende, utrolig intelligent, både til formidling af budskaber samt spilforståelse og var på alle parametre en bedre spiller end Gerrard (beklager på forhånd, andib).
Grrrrr
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
moderator
@BS

Nej, Hakan som regulær box-box vil ikke være en skide god idé. Men kan det tænkes han skal bruges i en mere offensiv rolle, og bl.a. give mulighed for at spille med en 10´er, eller have en mulighed som "kant" i den 3-4-3 i spiller nu??
https://kortlink.dk/sudv
Geddar, det er egentlig også det, jeg tænker.

Tier i fx en 3-5-2 er selvfølgelig en mulighed, men det ville overraske mig en anelse, for Contes 3-4-3 er relativt balanceret på kanterne, og hvis vi snævrer ind til 3-5-2, så vil der skulle noget magi til at fastholde den balance.

Og vi har jo egentlig en række folk, der godt kan spille tier, men man kan selvfølgelig argumentere for, at ingen af dem dækker den "rigtigt". Oscar "skaber ikke nok", Willi mangler dræberinstinkt i sit pasningsspil, Hazard er bedre i en anden rolle, og Cesc er for nem at presse og mangler aktionsradius. Så jeg kan ikke afvise, at vi ikke spiller med tier, fordi Conte simpelthen ikke er tilfreds med vores muligheder i den henseende.

Men det ville overraske mig mindre, hvis tanken simpelthen er en invendig kant, der er lidt mere af en spilskaber end Willi og Pedro, hvilket kunne være specielt nyttigt de gange Haz ikke spiller. Jeg ved ikke, om Hakan er "god nok" til at kunne løfte den rolle, jeg kender ikke nok til ham, men på papiret ser det ikke helt dumt ud. Og han burde kunne fungere ganske anstændigt i det rum, som vores invendige kanter bevæger sig rundt i.

Vores bredde på kanterne kan i øvrigt hurtigt vise sig overvurderet, såfremt Conte ikke deler Chelsea-fans´ syn på de fire talenter, der kommer tilbage til næste sæson. I det tilfælde er vi én skade fra, at Oscar er det primære alternativ på kanterne, og kant-Oscar er ikke voldsomt meget bedre for os end kant-Cazorla var for jer.
Dejlig fortjent ros og anerkendelse til Conte og Hazard - så skal det bare følges op i weekenden
specielt lækkert at Conte får æren ovenpå den medieturbulens han pludselig stod i efter de 2 forsmædelige nederlag
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Helt sikker, nogen der har et overblik over om vi slap nådig igennem landskampe ? ikke for mange skader osv.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Foran 2-1 brænder et straffe og dit hold taber kampen 3-2 lyder ikke ligefrem som en forstærkning for en topklub som.chelsea
Brøndby og Chelsea
Det var da alligevel det mest unuanceret indlæg længe. Men okay, det ligner heller ikke at det er skrevet i helt ædru tilstand.

Dr. Def, gå hjem og sov..
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Ha ha maarkap - jeg fatter intet af Dr. Def indlægget, vil du forklare hvad der henvises til (gætter på han sover rusen ud)
Wow promillen må have været høj inat... anede ikke jeg har skrevet det der før jeg har læst det nu
Brøndby og Chelsea
Annonce