Snak

Mere indhold efter annoncen
Synes Mikels store problem er i koncentrationsevnen. Ja han har en utrolig kropsstyrke og er rigtig god til de små taktiske driblinger, men nogen gange kommer han også galt afsted med overmodige handlinger. Det har vi set eksempler på imod både Wigan og WBA. Han er endnu ikke i eliten på den defensive midtbane, og han har stadig et godt stykke op til mit superidol Makélélé.
-
Mugesh
Hans pasninger??? Han er vores bedste pasningsspiller, kan ikke se hvor det kan forbedres. Han skal tilgengæld udnytte at han kan lave så gode pasninger lidt oftere med målgivende pasninger i stedet altid spilstyrende pasninger.

Det var nu også det, jeg mente. Når han nu har så præcis en sparketeknik og efterhånden fin spilforståelse, hvorfor så ikke større tiltro til at forsøge sig lidt mere fremadrettet istedet for at agere playmaker fra side til side?

Han skal blive langt mere risikovillig til at søge op igennem midten, når vi nu kan gøre brug af verdens bedste targetangriber deroppe. Timingen skal nok blive bedre i takt med større erfaring og kampform, men han måtte altså gerne arbejde med overblik, kreativitet og visse andre mentale færdigheder. De tekniske og fysiske forudsætninger er i al fald tilstede.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Mener så absolut at Mikel er en fantastisk spiller. Hans store problem er som Stofferc så korrekt nævner at han nogle gange får nogle underlige "black outs", men der er efterhånden længe at det er sket. Han er så fysisk stærk at det er helt uhyggeligt og hans pasninger er blevet markant bedre og er efterhånden fremragende (oplægget til Anelkas mål er et godt eksempel). Han burde prøve sig mere af rent offensivt, da han har nogle kvaliteter som sagtens til tider kunne bruges længere fremme på banen, da han er uhyggelig svær at pille bolden fra,men det er jo ikke det som han er ansat til for os, men primært som balance spiller på holdet hvilket derikke er nogen anden i verden der kan gøre bedre i mine øjne.

Tror bestemt at han kommer til at overgå Maka hvis hele hans potientialle bliver indfrie.

come on Chelsea
kommer lige til at sidde og overveje drømmescenariet, at Maka stadig havde været i klubben til at lære den unge mand nogle tips og tricks... Det kunne have været nice. Som det ser ud nu, har vi ikke en ekspert på området - men på den anden side er Ancelotti jo nærmest selv en læremester...
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
Når vi nu er ved Mikel-diskussionen er det vel interessant, at overveje hvor vores nye spiller, Ramires, passer ind.

Udfra hvad jeg har kunnet se fra diverse you-tube klip samt hans optrædener til VM er han en meget anderledes spiller end Mikel. Han virker umiddelbart mere flagrende, eksplosiv og energisk. Derfor har jeg også lidt svært ved at se ham konkurrere med Mikel om en plads i start-11´eren hvis vi fortsat skal spille med en udpræget defensiv ankermand.

Som type minder han måske mest om Essien, som jeg heller ikke føler er bedst udnyttet på Mikels plads.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
ramires ser jeg også helt klart som en der skal kæmpe med lampard, essien, benayoun om de to pladser foran Mikel. jeg ser det også som om klubben slet ikke har et decideret alternativ til Mikel på pladsen foran de to stoppere. Naturligvis kan Essie bruges, og mancienne for den sags skyld. men Mikel sidder tungt på den plads.
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
"Det var nu også det, jeg mente. Når han nu har så præcis en sparketeknik og efterhånden fin spilforståelse, hvorfor så ikke større tiltro til at forsøge sig lidt mere fremadrettet istedet for at agere playmaker fra side til side?

Han skal blive langt mere risikovillig til at søge op igennem midten, når vi nu kan gøre brug af verdens bedste targetangriber deroppe. Timingen skal nok blive bedre i takt med større erfaring og kampform, men han måtte altså gerne arbejde med overblik, kreativitet og visse andre mentale færdigheder. De tekniske og fysiske forudsætninger er i al fald tilstede"

Ok, så er vi enig :-)


Synes Mikels black-outs er efterhånden meget få, men de få gange han får dem er tilgengæld også ret slemme. Tror at Ancelotti har været rigtig god for Mikels udvikling, som sagt har han fået mere frihed under ham. Det har selvfølgelig også noget at gøre med at Ancelotti bruger den def-midt til at styre spillet, mens de foregående trænere har mere brugt ham som ”skrældemand”. Mikel bliver uhyggelig hvis han får mere mod til at lave de afgørende afleveringer. Hovedspillet tror jeg ikke bliver bedre, men langskud er vel bare et spørgsmål om tro på egen evne.

Ramires synes jeg også minder mest om Essien og tror også han er købt ind til de pladser foran Mikel. Uden at sige noget dårligt om Lampard, så er han nået den alder hvor han har brug for pauser hvis han skal holde topniveauet mindst to sæsoner endnu, så mon ikke Ramires får nogle kampe der. Mon ikke fremtidens midtbane ser sådan ud Mikel-Essien-Ramires, hvis Ramires slår igennem. Er glad for vi fik forlænget med både Essien og Mikel.

Håber vi snart får Kakuta og Borini at se.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
"Håber vi snart får Kakuta og Borini at se. "

Jeg holder ikke vejret, hvis du forstår.

Hvis ikke der er overskud til at benytte dem, når vi er ved at vinde 6-0, hvornår er der så?

En del af forklaringen er selvfølgelig nok, at både Kakuta og Bruma er skadede, men der er jo stadig Borini og Maceachran.
Ja jeg forstår, men kan jo håbe på et "ungt" hold i ligacuppen :-)
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Kakuta skal bringes i spil i denne sæson ellers tror jeg han mister tålmodigheden og evt vil væk fra klubben. Der er mange klubber som gerne vil have fingrene i ham så han skal bringes i spil på en eller anden facon og altandet vil da også være uforståligt.
come on Chelsea
Annonce