Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Ged

Hvis du mener (eller mere korrekt, hvis Wise opfatter, at det er det, du mener), han angriber ofret, så er det vel ikke så svært også at drage den konklusion, at du føler, han har et mindre problem med børnemishandling end han har med folk, der potentielt angriber Chelsea? Det er jo heller ikke synderligt eksplicit i dine indlæg, hvor du helt præcist trækker grænsen.

Bevares, det er der implicit, specielt hvis man læser det fra en neutral vinkel, men er det tydeligt for en modtager, alt imens denne føler sig anklaget for ikke at tage en sag om børnemishandling seriøst?

Hvis vi kigger lidt på Fribytters indledende indlæg, så er det svært ikke at tolke det som et angreb på Wises karakter, og du går så ind og kalder det sagligt og roligt. Det er ikke det samme som at du er enig, men er det ikke rimeligt forventeligt, at en følelsesladet læser vil drage den konklusion alligevel?
moderator
What!? Både jeg og Fribytter har sgu da flere gange pointeret at mente du miskrediterede anklagen, og altså at der ikke skulle være noget i sagen, og netop at vi IKKE mente du billigede børnemishandling. Jeg kan se jeg fem gange har skrevet helt klart, at det absolut IKKE er noget jeg tænker om dig.

For nu nu at klippe de små paptern til støv:

Jeg mener absolut ikke du på noget tidspunkt har givet udtryk for at du billiger børnemishandling, eller at du skulle billige den slags ellers. Jeg har absolut ingen grund til at tro den slags om dig. Og jeg kan ærligt talt ikke helt forstå hvad jeg konkret har skrevet, der giver anledning til den misforståelse.

Det eneste jeg, ligesom Fribytter, har mistænkt dig for her er at affeje anklagerne som værende enten usande eller oppustede. That´s it.
https://kortlink.dk/sudv
Og som jeg har forklaret dig 117 gange var det ikke det jeg mente ... men den køber du jo ikke, nej du vil hellere sætte mit brugernavn i samme sætning som pædofili og børnemishandling

Og at du overhovedet kan tænke at jeg ville underminere de seriøse anklager vidner kun om at du jagter en online krig hvor du kan finde den uanset indhold og alvorlighed omkring emnet

Så jo - jeg tolker dit "den køber jeg ikke" som en anklage om at jeg bifalder den slags og det er en klam og frastødende insinuering
moderator
@BS

"Det er jo heller ikke synderligt eksplicit i dine indlæg, hvor du helt præcist trækker grænsen. "

Det vil jeg godt nok mene det er:

20.23: "Jeg skriver eller insinuerer ABSOLUT ikke at du skulle bifalde den slags. På ingen måde. " (Direkte kommentar til at han skulle bifalde børnemishandling).

20.26: "For nu igen at skære det ud i pap, så påstår jeg overhovedet ikke at du skulle bifalde den slags overgreb."

22.01: "Du tror vel ikke stadig at jeg mener du billiger seksuelle overgreb??? Jeg har ellers skåret ud i pap det overhovedet ikke er tilfældet."

22.21: "ligesom Chrmik af gud ved hvilken grund pludselig fik den idé at vi mente han billigede børnemishandling. For sidstnævnte var jeg nødt til at gøre meget klart, over flere omgange, at det hverken blev insinueret eller var meningen. Jeg har absolut ingen grund til at tro sådan om ham."

22.30: "Eller tror du stadig jeg mistænker dig for at billige børnemishandling?

Og det er så sandeligt ikke ordkløveri. Jeg ville sgu være træt af det, hvis du tror jeg mistænker dig for at have pædo-tendenser. "


https://kortlink.dk/sudv
Jeg kan se jeg fem gange har skrevet helt klart, at det absolut IKKE er noget jeg tænker om dig.

Og det gjorde du så efter du fik sat inerti i brushovedet.

Er det ikke lidt som at sparke en tyr i røven og så bagefter stå og diskutere med den, om dine bukser er klassisk røde eller blot har en alternativ nuance af rust-brun?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
@Chrmik

Så VIL du fandme også misforstå. Det er jo helt blæst.
https://kortlink.dk/sudv
Seriøst...... 5 siders ordkløveri på et fodboldforum der ikke omhandler 1 gram fodbold. Come on everyone
what he said.

Well ikke helt du missed min tilbagetrækning af mit Sissoko vanvid ;)
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
I lige måde Geddar ... min pointe præcist, så må vi jo begge være blæste

Og hold så venligst mit navn ude af den slags fremadrettet - tak

@forum
Beklager ... sov godt
moderator
Jeg har aldrig blandet dit navn sammen med den slags. Altså andet end for at forklare jeg ikke har blandet dig sammen med den slags...
https://kortlink.dk/sudv
Annonce