Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Kemo

Hvem fra den ´øverste hylde´ du nævner, så du gerne at Chelsea købte, BS?

Du kender jo godt navnene. De har været smidt rundt herinde en del. Griez kunne godt være på markedet til sommer og det kan Sanchez måske også være. Hvis de er, så bør vi da i den grad være med i kampen, men det er vi næppe, hvis vi lige har brændt 75 mio af på James. Derudover burde Mahrez være til at købe til sommer, og gamle Reus kunne måske også overtales til at prøve noget nyt.

Det er måske ikke direkte sandsynligt, men der er umiddelbart en mulighed for hver af dem, og jeg mener, at de indiskutabelt er signifikant bedre til rollen end James.

Derudover er der Payet, som vel ikke rigtigt får luft nok under vingerne i West Ham. Måske ikke decideret kant-angriber, men en interessant type alligevel. Lacazette render stadigvæk rundt i Frankrig og scorer mål, og han har mig bekendt også de fleste af de rigtige egenskaber. Eller hvad med en Sturridge? Han er ikke sikkert førstevalg som centerforward i Liverpool, men han var ret vild i den korte periode hvor AVB brugte ham som kant-angriber, og det kunne han måske også overtales til at være igen?

Jeg skal ikke påstå, at jeg kender alle navnene på alle de folk, der er bedre end James. Jeg ser ikke nok fodbold og spiller ikke nok FM. Men er det relevant? Medmindre du mener, at James er blandt de bedste ~10 kant-angribere i verden, så burde der være rigeligt derude til, at det rent faktisk ikke er absurd at satse på, at vi inden for et råderum på 75 mio kan finde en bedre løsning end James.
@ KO

jeg tror ikke madrid har "råd" til at sælge deres største stjerne hvis de skal have forhåbning om at bevare status som nr 3 i spain, for slet ikke at tænke på hvis de mister simone, nej jeg vil stadig sige jeg tror ikke på det.

Jeg tror, de godt kunne blive fristede af at indkassere på Griezmann mens hans kurs stadigvæk er voldsomt høj. Hvis de alligevel er på vej imod nogle slunkne overgangsår efter Simeone og uden for CL, så kan Griez jo relativt hurtigt tabe noget af værdien og dertil vil Griez måske også gerne selv videre på et tidspunkt.

Jeg ved ikke, om det er sandsynligt, men jeg synes da bestemt, at muligheden fortjener at blive undersøgt fuldt ud.
Ved godt jeg har sagt det før men kig lige på ham her ja (youtube).

https://www.youtube.com/watch?v=zZa5tSZJFwY

men fuck jeg elsker ham som type.

Ham i rotation med Kante og Matic, det vil sku være guld.



Han har også været rygtet til. Jeg er dog mere lun på Franck Kessie
Captain America. FCM
Alt er vel til salg for den rigtige pris og 75 mio pund er bare for meget. Så så jeg langt hellere Kenedy i samme rolle.

Felipe Anderson
Bernadeschi
Pastore
Griezmann
Sanchez
Reus
Mahrez

Alle spillere jeg så langt før James i rollen som wing angriber.
Han har også været rygtet til. Jeg er dog mere lun på Franck Kessie


Hvilket du er blevet igennem alle de Atalanta kampe du ser? Eller er det FM igen?
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kender også kun Kessie af navn.
Hvad er han for en type?
moderator
Griezmann har for ganske kort tid siden gjort det klart at han er meget glad for at være i Madrid, hvor han særligt fik indikeret at tilgangen af barn fyldte en del ift. det.

Edit: Forlængede han ikke også så sent som i sommers, eller husker jeg galt?
https://kortlink.dk/sudv
@BS

Af dem du nævner, tror jeg ikke vi ville få lov at købe nogen i januar. Ihvertfald næppe for beløb, som ville repræsentere nogenlunde fornuftig værdi.

Alle er de vel, Sturridge undtaget, deres holds største profiler, og dem sælger man meget sjældent midt i sæsonen. Sturridge vil nok også selv mene, at han er center forward og har jo iøvrigt desværre en horribel skadeshistorik (+ åndsvag dans). Desuden er vi vel i en slags titelræs med Liverpool sådan som det ser ud lige nu, så den tror jeg altså ikke på.

Sanchez til Chelsea vil aldrig ske. Hvis han kunne købes, ville mange være interesserede, og så ville Chelsea være nederst på listen over klubber, man havde lyst at sælge til.

Reus, Mahrez, Payet, Lacazette kan man nok købe til sommer, hvis de selv skulle have lyst.

Griezmann ville naturligvis være en formidabel spiller at få fat på, men jeg tror tidligst det kan ske til sommer, og det vil nok kræve et beløb i nærheden af transferrekorden.

Hvis man skal have fat i en rigtig god spiller i januar, kræver det næsten at der er en eller anden frikøbsklausul, en akut kontraktsituation (dvs 6 mdr tilbage), eller at spilleren er kommet i overskud (fx Mata, og nu måske James). Jeg synes sjældent der er ret mange af de virkelig gode spillere, der skifter midt i sæsonen.

Torres til Chelsea er selvfølgelig en af undtagelserne.
Hvis jeg må byde ind, så tror jeg ikke Griezmanns udtalelse fra forleden skal tillægges den store betydning. I det øjeblik Simeone er væk, kan jeg ikke forestille mig, at Griezmann har mere loyalitet overfor Atletico, end at han kan lokkes væk.

Ham får I stensikkert konkurrence om fra Mourinho, selvom jeg personligt synes han burde holde nallerne væk. Og hverken ham eller Woodward er bange for at bruge penge ...
Jeg kan se, der er en tidligere her til aften, der har linket til Bakayoko fra Monaco. Jeg er helt enig i, at han ligner en meget spændende spiller, og han skulle eftersigende også stå på Mourinhos ønskeliste.

Vi går nogle spændende transferdueller imøde :-)
Noget helt andet.

Steve Holland er færdig i klubben fra sommer af. Kan det mon bane vejen for en assistent i form af Lampard? Selvom Conte har assistenter i form af sin bror og Alessio kunne man vel godt se et scenarie hvor han ønsker en engelsk assistent også? Ville være helt fantastisk!
Annonce