Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg syndes ikke jeg siger han har gjord det skidt, og slet ikke elendig, jeg prøver at sige måske en lille pause ville gør ham godt, der køres rimlig rovdrift på nogen spiller
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
@Brætmand
Meget enig i begge betragtninger ... !
Willian har ikke altid været ringe for os uanset hvor meget du argumenterer for at det er det nye sorte - (apropos hylekor)

Jeg ved ikke rigtigt om jeg er enig, Wise. Willi har været god til det Willi nu engang er god til, men som offensiv spiller har han i mine øjne været en skuffelse fra begyndelsen. Han er en middelmådighed og når han omgives af folk som Haz og Costa så er han primært en dødvægt.

men underligt nok vurderes han stadig som en af de bærende profiler både af engelske og danske sportsjournalister - det er da en tanke værd

Kald mig bare arrogant, men har jeg lige akkurat nok selvtillid til at vægte mine egne opfattelser over det jeg kan læse fra diverse journalister, specielt når de som hovedregel ikke begrunder deres postulater.
BS
Jeg er ikke enig i den kritik Willi altid får, han har været rendyrket ringe efter sommerferien (enig) men der kan som nævnt af Brætmand have været rigtig mange årsager til det. I min optik er han meget brugbar grundet hans arbejdsradius og han er som Oscar var det garant for en indsats uanset om det går godt eller skidt.

Jeg finder det bare underligt at hans stats er rimelige, engelske tidligere spillere er vilde med ham og journalisterne roser ham ofte ... han kan altså ikke være så ringe som man gerne vil gøre ham til herinde.

Men heldigvis er der plads til uenighed i sager der ikke er sorte/hvide - lidt som Oscar diskussionerne.
Ville han være starter for Barca, Bayern, Real eller Peps City? Hvorfor ikke? Fordi deres offensive spillere skal kunne noget offensivt og Willi ultimativt er ret ufarlig på modstandernes tredjedel?

Så kan du pege på journalister og pundits og evt andre fora. Du kan snakke om, hvordan han gør alt muligt andet end det offensive rigtigt godt, men det ændrer jo ikke rigtigt på min kritik af ham. Han er mere eller mindre ufarlig på modstandernes tredjedel.

Hvis du giver Costa plads, så løber han direkte mod mål, afslutter, og der er okay sandsynlighed for at han scorer. Hvis du giver Hazard plads så er scenariet det samme. Hvad sker der hvis man giver Willi plads? Hvornår har han sidste bare løbet igennem et forsvar og scoret? Er det overhovedet sket mens han har været i klubben?

Hvis han så til gengæld var fremragende til at se hullerne og slå geniale afleveringer eller starte gode kombinationer eller simpelthen skabe uro hos modstanderne, så ville det opveje det. Men kan vi sige det om Willi? Har vi nogensinde kunnet sige det?

Willi dribler ikke selv, han laver stort set ingen løb foran bolden, han trækker ikke bredt og skaber plads, han er ringe til at være fri og åben i feltet når backs slår indlæg, og han er ikke rigtigt en spilskaber. Så hvorfor føler du, at Willi gør vores offensiv bedre? Hvad mener du, han bidrager med til offensiven?

Du har selvfølgelig ret til at have din egen mening, og du er velkommen til at være uenig med mig. Men personligt kan jeg simpelthen ikke se, hvad Willi bidrager med til vores offensiv, jeg kan ikke se hvad han nogensinde har bidraget med, og jeg har til dato ikke set nogen redegøre for, hvorfor Willi faktisk er en vigtig spiller.

Jeg kan se en ide i et bruge Willi som breddespiller, da han har en udmærket teknik, god fart og en glimrende arbejdsmoral. I princippet burde han kunne spille begge kanter, begge backs og CM. En Willi og en Ake på bænken og bum, der er gardering til alt undtaget målmanden og midterangriberen. Men det er i mine øjne der argumentet for at beholde ham slutter.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
BS
I min optik bidrager han netop til at skabe rum for andre gennem sit løbearbejde og evne til at sætte en mand (han gør det bare alt for lidt) ...

Han har ofte 3 sidste berøringer omkring målene når han spiller og skaber chancer selv, dermed ikke sagt at han er så aggressiv som Neymar, Sterling eller Robben men han giver fysisk balance i det offensive gennem sit løbearbejde hvilket de nævnte ikke gør som jeg ser dem.

Vil du have de typer, så er jeg helt med på at Willi ikke giver det til holdet men noget må han altså bidrage med når diverse trænere fastholder ham som en del af kernen på holdet. Som jeg ser det er det en holdning til hvad han leverer og ikke et spørgsmål om han leverer.

Du var selv fortaler for Oscar, præcis samme tilgang - ufatteligt højt top niveau og ekstremt usynlig på de dårlige dage ... men at sige han aldrig har leveret er sgu lige at stramme den en tand for meget og ekstremt sort/hvidt
Og nu scorede han altså et fremragende mål mod City hvor han var aggressiv i sit løb mod målet ... bare for at tage det sidste eksempel jeg kan huske top of mind
@BS
Kald mig bare arrogant, men har jeg lige akkurat nok selvtillid til at vægte mine egne opfattelser over det jeg kan læse fra diverse journalister, specielt når de som hovedregel ikke begrunder deres postulater.

For ikke at nævne Conte´s dispositioner. Kan kun sige, at jeg er glad for, at det ikke er dig som tager beslutningerne omkring holdet :)

Kan iøvrigt sagtens se Pedro udfylde rollen som WB. Han har mange af de kriterier der skal til for at udfylde rollen: arbejdsom, hurtig, god 1v1 (især offensivt), kan bruge begge ben og god i kombinationsspillet.
come on Chelsea
@ Wise

Nu er "aldrig" jo selvfølgelig en generalisering. Selvfølgelig har der været kampe hist og her, hvor Willi har gjort det godt, men hvis vi vurderer hver enkelt sæson for sig, så har der til dato ikke været en sæson, hvor jeg har følt, at Willi helt klart bør være vores fremtidige løsning på kanten.

Og lidt hårdt sagt, så mener jeg, at det er noget pladder, at Willi skaber rum til de andre gennem sit løbearbejde, for han befinder sig næsten altid bag bolden og inde centralt. Løbearbejdet er primært defensivt og ellers når han har en chance for at løbe bolden fremad midt på banen. Jeg kan ikke se, hvordan det skaber plads til de andre.

Har Willi ofte tredjesidste fod på bolden? Det er ikke umuligt, men hvor tit sidder du og tænker, at nøj hvor var det en flot chance, som Willi skabte? Så kan det godt være, at han er god til langt om længe at give bolden til Cesc eller Hazard, som så kan gøre et eller andet, men det er bare ikke nok.

Du kan eventuelt sammenligne med Oscar, men som jeg ser det, så var der den forskel, at Oscar i det mindste lavede løb foran bolden og var ganske fornuftig i samspillet med Hazard. Oscar var fantastisk til at agere bande i 1-2´ere med meget lidt plads. Man kunne fint kritisere hvad Oscar selv fik ud af spilletiden, og det gjorde rigtigt, rigtigt mange, men i det mindste gjorde han andre på holdet bedre. Det samme føler jeg ikke kan siges om Willi.

@ Zola

Det er fint. Brug du bare en appel til autoritet som værende dit argument for, at Willi må være vildt god. :-)

Som sagt, kald mig gerne arrogant, men indtil nogen kommer med et egentligt argument for, hvordan Willi faktisk er en kantspiller i topklasse, så vælger jeg at stole på min egen opfattelse af, at han på godt og ondt er rimeligt middelmådig og som på godt og ondt kan forventes at levere en relativt middelmådig indsats.

Og nu scorede han altså et fremragende mål mod City hvor han var aggressiv i sit løb mod målet ... bare for at tage det sidste eksempel jeg kan huske top of mind

Og det var glimrende. Men det fortsætter jo ikke.

For hver af de kampe, så er der vel en håndfuld kampe, hvor han har løbet rundt med usynlighedskappen, lavet en håndfuld af de der tossede stop-finter, og så ellers bare spillet bolden bagud, alt imens han konsekvent trækker helt ind midt på banen og på intet tidspunkt gør antrit til at være spilbar foran bolden eller løbe bag om forsvaret eller i det mindste prøve at trække en af forsvarsspillerne væk fra Costa.

Sådan var det under Mou, jeg kan ikke huske det var anderledes under Guus, og jeg synes tendensen er den samme under Conte. Det er for passivt og for defensivt i forhold til rollen, sådan som jeg ser det, og i mine øjne er det et uanstændigt spild af den tid, hvor vi har et fænomen som Hazard tilgængelig.

Forestil dig hvad fx en Robben kunne have gjort med den plads, som Willian ofte har. Det kunne nemt være blevet ret vildt. Tilsvarende med de folk, vi går og småsavler lidt over i dag. Sanchez, Griez, eventuelt Mahrez. Direkte typer som ikke skal have mange invitationer før de forsøger at score et mål. I stedet har vi Willi, der fandme nærmest skal have et spark i røven, før han gør forsøget.
Annonce