Cech får altid en hård kritik når han laver fejl, synes har indtil videre lavet to fejl i denne sæson, som desværre har ført til mål. Synes Cech bliver bedre og bedre. En godkendt kamp af ham.
Ivanovic synes jeg spillede en af de dårligste kampe længe på backen, synes slet ikke man så noget til ham off. Og def virkede han for tung.
Zhirkov viste igen at han er en super back at have som reserve, synes han spillede godt off. Def blev han ikke for alvor udfordret. Zhirkov havde nogle gode drible-aktioner på kanten og hvis Malouda havde været bedre havde vi nok vundet noget større.
Alex og JT: Den bedste måde at forklarer deres indsat på er: Beton-forsvar med spilopbyggende egenskaber. JT var ofte at finde på højre kanten af modstanderens målfelt hvor han prøvede med dybe stikninger og indlæg, derudover kom han fornuftigt af med bolden. Alex er sgu en sej/hård spiller, den mindste tegn på at modstanderen måske vil få bolden, så får den sgu hele armen og bliver losset væk(mon Bosingwa kan lære noget af ham?).
Jeg var mest utilfreds med vores centrale midtbane, som du også skriver tog Mikel lidt for let på det, men mon ikke han tager sig sammen, når de andre begynder at ånde ham i nakken igen. Men alt var ikke dårligt for Mikel i den her kamp. Synes han var rigtig god til at bryde spillet og placerede sig rigtig godt, hvor han bare pillede bolden uden at lave en takling. Derudover viste han igen hvor svær han er at tage bolden fra, hvor han bare vender med bolden med 2-3 spillere på ryggen.
Essien løb og kæmpede som han plejer, men en ting jeg altid har savnet lidt hos Essien er hans boldteknik, der flere gange hvor han også er for langsom med bolden, men i modsætning til Mikel har han ikke teknikken til at vende med flere spillere på ryggen, også bliver det altså for farligt. Essien er klart på vej tilbage!
Benayoun synes jeg var god når han havde bolden, men når vi ikke havde den synes jeg at det var mest Mikel og Essien der kæmpede for at få den tilbage. Hans dybe stikninger var af høj klasse, hvilket passede perfekt for Anelka. Benayoun er bedre end Lampard når pladsen bliver lille og dribler også bedre, men har ikke den samme arbejdsindsats eller placeringsevne som Lampard. Han vil være god at have mod hold som pakker sig.
Sturridge: Var tændt fra starten, han har speed, teknik og skud, men han er ikke god nok i sine pasninger og mistede alt for mange i det spilopbyggende. Men han er til gengæld meget mere direkte end Kalou. Synes han var meget lovende.
Malouda: En stille aften for den nykårede franske kaptajn. Havde nogle aktioner hvor han var god når han var mand mod mand, men ellers så man ikke så meget til ham.
Anelka: Viser igen sin klasse, han løb i de rigtige huller og hans bevægelse skabte plads. Eminent i afslutninger også må jeg sige at folk tit undervurdere Anelkas løb-med-bold-egenskaber, han laver ikke finter, men bare hurtige skarpe træk, og vupti så har han sat to-tre modstandere. Han vil muligvis igen skabe diskussion i pressen om hvem er bedst på toppen, ham eller Didier.
Af de tre unge der kom ind var det Kakuta der fik mest tid. Man så ikke de vilde driblinger fra Kakuta(som man måske forventer), men han viste enkelte gange sin blik for spillet(en bedre spillende Malouda havde måske forvalte afleveringen lidt bedre. I nogle tilfælde skulle han have udfordret sin direkte modstander i stedet for at aflevere.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl