Snak

Mere indhold efter annoncen
@BS

Først og fremmest, thumbs up for den flamboyante beskrivelse af Cuadrados evner. Jeg er i det store hele enig.

Jeg vil meget gerne understrege, at jeg ikke har nogen høje tanker om Caudrado. Jeg forsøgte at rationalisere Contes besøg til opgøret mellem Juventus og Inter. Det der Inter-rygte med milliarderne var jo håbløst. Mine tanker gik på, at Conte var i Italien for at tilse Cuadrado og vurdere, om han kan blive en del af truppen igen. Alternativt var han til kampen, da han stadig har en stor interesse for Italiensk fodbold. En tredje mulig er, at han var til stede for at se på mulige transfers. Jeg ved umiddelbart ikke hvem fra de 2 truppe vi umiddelbart skulle have behov for at købe. Alex Sandro måske? Han har vidst tidligere spillet venstre midtbane, men der har vi jo hente Kenedy tilbage. Ellers er der Davide Santon, der i kraft af sin fleksibilitet er et stærkt kort at have som rotationsspiller. Icardi- og Dybala-rygter giver jeg ikke fem flade for når vi har Costa, og Batshuayi for den sags skyld.

Jeg er udmærket klar over, at Cuadrado var elendig for os og at han ikke satte mange fødder rigtig da han var i klubben. Jeg har dog ikke set Cuadrado spille i Juventus. Jeg kan ikke vurdere om han er blevet bedre på nogen punkter, da jeg ikke har den tilstrækkelige viden. Eftersigende skulle han ikke gøre det specielt iøjefaldende. Jeg kan dog kun sammenligne med Moses, der også var elendig i første omgang han var hos os og nu gør Moses det til tider meget fornuftigt. Det er naturligvis svært for en spiller i hans alder at udvikle sig markant, men se eksempelvis på Pedro, som spiller bedre for os end han nogensinde gjorde for Barcelona.

Hvorom alting er, håber jeg ikke på nogen Cuadrado-retur. Jeg vil blot påpege, at klubben i det netop overståede vindue har handlet fornuftigt og forsvarligt. Min tanke gik på, at denne trend ville fortsætte, hvis Conte vurderer at Cuadrado var god nok til at supplere Moses og hvis der var en tilbagekaldelses-klausul. Om han er god nok aner jeg ikke, men det tvivler jeg på.
Det var da en dejlig optakt til weekenden ... (bortset fra trøjen på billedet)

http://www.thetimes.co.uk/edition/sport/lampard-offered-job-by-chelsea-5nm3z6739
Ja! lad os håbe lampard kommer tilbage
Tammy Abraham gør det virkelig godt i Championship
Tammy is on fire!!!
Bliver godt nok spændende at se hvad han kan drive det til
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvor bliver man bare mere og mere træt af den evigt klynkende Mourinho - han stopper aldrig

?They defend very well and with lots of players and I think in this situation a very defensive team wins the title with counter-attack goals and set pieces goals so I don?t think they will let it slip but football is football.?
moderator
Der er da ikke noget klynk i det citerede?
https://kortlink.dk/sudv
Han klynker og klynker omkring alle andre hold og hvis han ikke får opmærksomhed der klynker han omkring sit eget hold - så jo, at han udtaler Chelsea kun lever på kontra angreb og standard situationer er i min optik ynkeligt
Mourinho er jo bare Mourinho. Fra hans tid i klubben, så ved vi jo godt, at man ikke skal lægge alt for meget i hans ævl.
Lige nu klynker du da væsentligt mere end Mourinho.
Annonce