Hvis nogen af jer skal se Chelsea på broen, kan jeg berette om en blandet oplevelse hos fodboldtravel.dk.
Optil afrejsen og undervejs på selve turen, oplevede vi god service fra virksomhedens side. De svarer næsten med det samme uanset tidspunkt og giver god vejledning. Deres kontaktperson i London er ligeledes let tilgængelig og yder ligeledes en god service.
Men. Der kommer et "men", og det er et stort et. Da vi modtog billetterne på hotellet, synes jeg noget var spøjst. Vi havde bestilt med fri mad og drikke inden kampen i Captains Lounge/Bar, eller hvad det nu hedder, men det var der ikke nævnt noget om. Kun at vi ville få adgang til det område, hvor man kunne købe mad og drikke.
Det viser sig efterfølgende, at de har givet os de forkerte billetter. De var godt nok med adgang til loungen, men der var ingen mad og drikke, kun kaffe og te. Selve pladserne på stadion var heller ikke de fedeste.
Virksomheden har så valgt at kompensere for vores tab ved at give en middag på deres regning, et tilbud som vi benyttede os af. Vi afventer på nuværende tidspunkt at få pengene for middagen tilbage, da vi naturligvis selv skulle betale på stedet.
Dertil skulle de bruge kvitteringen for middagen på mail, hvilket også siger sig selv. Ud over dette, oplyser de efterfølgende at deres bogholderi også skal bruge min Visa-udskrift, samt restaurantens terminaludskrift. Heldigvis er min kæreste klogere end jeg er på nogle punkter (efter at "vi" har delt en flaske vin), så hun gemte det hele mens jeg blot havde taget et billede af regningen.
Nu er jeg bl.a. uddannet bogholder og har arbejdet for flere pengeinstitutter, men jeg har aldrig hørt om nogen, der skulle bruge alle disse informationer. Nu har vi sendt det hele til dem og venter på at få svar. Vi har heldigvis på skrift, at de ville give en middag på en restaurant efter vores eget valg inkl. drikkevarer, så vi skal nok få pengene på den ene eller den anden måde.
Selve oplevelsen:
London er en fed, fed by. Jeg har været der før, men det havde kæresten ikke, så der var vi rundt og se det hele. Det er som altid en smuk oplevelse.
Stamford Bridge er simpelthen så dejligt et sted. Alt ved oplevelsen på stadion og ved kampen, på nær resultatet, var genialt og dertil var vejret kanont for tidlig april. Det er så nemt at synes godt om det hele, når oplevelsen var så god. Selv damen sad og sang med, så I skal ikke være bekymrede for at tage jeres bedre halvdel med. Min kæreste er absolut ikke til fodbold, men hun var vild med oplevelsen alligevel.
Apropos kampen, er det en af dem der kan give grå hår over Costa. Han manglede ved flere indlæg og jeg husker især 2 flade indlæg i det lille felt hvor målmanden ikke nåede den, hvor der bare skulle sættes en inderside på. Han var pist borte og en ting man lægger mærke til, når man er på stadion, er hvordan Pedro og Fabregas ved begge lejligheder skældte ham ud. Straffespark blev vi også snydt for, men kan man ikke vinde en kamp som den med de chancer vi havde, har man heller ikke fortjent at vinde. Desuden skal vi prise os lykkelige over Courtois, der stod skarpt ved deres 2 kæmpechancer, som de brændte.
Alt i alt en kæmpe oplevelse. Det er bestemt ikke sidste gang, er vi er derovre. Kæresten kvitterede også med at give mig en tidlig fødselsdagsgave og gav mig en spritny spillertrøje. Sådan noget kan man altid bruge.