Jeg er med på, at Azpilicueta er en vanvittig dygtig duelspiller, en af de bedste i PrL. Men hurtigt? Jeg har bestemt ikke indtrykket af, at han på nogen måde er hurtigere end gennemsnittet, men jeg kan også forstå, at vandene er delt på lige netop det punkt.
Han har nu en ganske fin fart, især for en centerback, hvis han bliver spillet der. Hans acceleration er ganske fin, og hans topfart er måske ikke voldsom, men den er stadig over det gennemsnitlige for centerbacks, hvilket hjælper ham en del. Jeg har aldrig tænkt på Azpi som en spiller, der mangler fart.
Azpi har ca samme højde som Cannevaro og Puyol. Det er to af de bedste forsvarsspillere i nyere tid, begge mere end i stand til at spille centralt i 4-back. Giganter som Le Bøffen, Thiago Silva og Ake er i øvrigt ikke mere end nogle centimeter højere.
Nu skal man også have in mente, at der huserer en del store angribere rundt i PL, og store angribere er relativt simple at iscenesætte, eftersom der ikke skal mere end et indlæg eller en lang bold frem, før det bliver farligt. Azpi er ikke voldsomt høj, og jeg har endnu ikke set ham vinde en hovedstødsduel overfor en stor angriber, heraf mine bekymringer for hans evner på CB positionen. Silva og Ake virker nu til at evne at vinde luftdueller, muligvis pga. springkraft. Jeg vil nu vove den påstand, at Azpis fysiske mangler som CB ikke rigtigt er blevet udfordret ordenligt endnu, eftersom han oftest er den aggressive af de tre centerbacks, der forsøger at vinde bolden højt oppe på banen, hvorfor han ikke skal komme i særligt mange luftdueller. Jeg kan selvfølgelig godt se din pointe vdr. de nævnte centerbacks, BS, men min hukommelse vdr. deres spillestil, deres luftstyrke (primært springkraft), mv. svigter lidt her.