Snak

Mere indhold efter annoncen
Meget enig i dine betragtninger ift ovenstående indlæg Kemosabe..
come on Chelsea
De Bruynes slatne præstationer havde rimeligvis samme samme årsag som vores dobbelte POTYs pludselige mangel på evner. Mou ønskede ikke at spille den type fodbold, de var gode til, og han ønskede ikke at bruge deres type spillere. Det siger jo sig selv, at når man bruger De Bruyne, Mata eller tilsvarende spillere som arbejdere frem for skabere, så er deres performance ikke optimal.

Lukaku har måske ikke lignet en starter for et tophold før nu, men tænk på hvor mange ringere angribere vi har givet minutter. Torres, Eto´o, Demba, Falcao, Drogba v2. Lukaku var bedre end de folk dengang og han er meget bedre nu. Og han bliver antageligt endnu bedre i løbet af de næste år. Hvor meget af det, er egentlig en overraskelse?

Hvad angår Willi og Cahill, så skal de ikke undervurderes, men omvendt bør vi heller ikke lukke øjnene for deres svagheder bare fordi de er blå.

Hazard har vel efterhånden etableret sig som ikke just en udpræget målscorer, og han har scoret lige så mange mål som Pedro og Willi til sammen. Det fortæller os, at det vi har på højre modsatte kant slet og ret ikke er godt nok. Og lad os nu være ærlige, vil vi gerne være bedre end eller ringere end Barcelona? Ville Pedro eller Willi være startere i Barca?

Cahill har gang på gang på gang vist, at han har det ret svært i en 4-back hvis han ikke har en barnepige med til at organisere. Det har set meget bedre ud i 3-back, hvor han og Luiz nærmest kan være barnepiger for hinanden på venstre halvdel af banebredden. Dertil kunne Cahill også godt tåle at være bedre på bolden.

Det er kendte problemer. At både Cahill og Willi har været faste spillere på et Chelsea, der har været betydeligt dårligere end de bedste, ændrer jo ikke på de svagheder, og det er jo heller ikke et godt argument for, at de dermed må være en del af vejen til at blive bedre end (eller i det mindste lige så god som) de bedste. Man kan måske endda friste sig til at sige, at Chelsea har været betydeligt dårligere end Bayern, Barca, etc., netop fordi vi har været tilfredse med hvad folk som Cahill og Willi har leveret.

Og endelig kommer vi tilbage til emnet, AC. Du skrev, at du gerne så AC solgt i en handel for VVD. Jeg var uenig med den holdning. Om det er dit valg eller ej er fuldstændigt underordnet. Det er heller ikke mit valg. Men derfor har jeg da selvfølgelig stadigvæk en holdning, akkurat som du har, og det er disse holdninger, vi diskuterer.

Derfor min påstand om, at det er fuldstændigt ubegribeligt tosset, at vi endnu en gang har et kæmpetalent, der endnu en gang har været ubegribeligt god i Bundesligaen i forhold til forventningerne, og endnu en gang kan vi nærmest ikke vente med at få ham pisset væk, så andre hold kan få noget ud af ham, mens vi smider store penge efter en eller anden nu-og-her løsning, som måske ikke engang er bedre end AC vil være om et år.

Det er kortsigtet, det er dumt, og det er den slags historier, der efterlader klubber som punchlinen i vittigheder. Vi har vel alle grinet lidt af Man Utd og Pogba. Og så bagefter grinet lidt over, at han ikke for alvor har slået til efter de købte ham tilbage. Men Man Utd har umiddelbart kun én Pogba. Vi er som jeg ser det stærkt på vej mod vores tredje ækvivalent, og enhver hån og latterliggørelse er derfor, ganske irriterende, fuldstændigt berettiget.

Din reaktion til hele situation virker dog til bare at være et skuldertræk og et "meh". Smider Chelsea kæmpetalenter væk som bliver vildt gode? Så køber vi da bare noget nyt. Brænder Chelsea over en milliard kroner af på ingenting ved den øvelse? Tja, det er jo ikke vores penge. Kunne Chelsea have vundet langt mere og været på et langt højere niveau, hvis man ikke konsekvent forsøgte at skyde sig selv i fødderne? Måske, men så igen, Luiz har sådan noget lækker hår!!

Det er selvfølgelig en fuldt ud fair holdning at have, og den er sikkert også en del sundere for sjælefreden end min konstant nævenyttige, skeptiske, og nærmest selv-fjentlige tilgang. Sådan er vi så forskellige. Men det er vel ikke nogen overraskelse, at jeg ikke deler den holdning? Eller at den form for elendig anvendelse af ressourcer, der kunne have accelereret Chelsea endnu længere mod toppen, i den grad giver mine klunker en tur i en blender?
Noget helt andet så håber jeg eddersparkme at en spiller som Traore kommer ind i varmen igen. Han gør det helt ekstremt godt i Ajax og da han fik chancen her var han også glimrende. Et åbenlyst talent som vi absolut heller ikke må smide på porten.
Costa til kina £90 millioner..
Willian til Kina eller Italien

Hvis de to er sande, så kan vi bruge pengene på Lukaku og Sanchez.

Det kunne da være et ganske fint bytte.

Desuden er jeg enig i, at vi har en masse godt talent til at løbe rundt i Holland, Tyskland, lavere engelske rækker osv. Samtidig har vi nogle rimelig gode talenter på bænken allerede nu.

Desværre så begynder jeg at miste alt tro på, at de nogensinde får en chance for at blive en integreret del af holdet. Jeg er ved at være træt af at håbe på det, for det sker jo ikke.
Traore er ganske anstændig i Hollandsk fodbold, men jeg må nok indrømme, at jeg havde forventet mere fra ham. Hvis han skal spille en regulær rolle for os, så skal han sparke røv og tage kegler i Holland, og det synes jeg ikke, at han for alvor har gjort.

Dertil har der været en del klager over, at han er noget egoistisk og dårlig til at se medspillere, og det trækker selvfølgelig heller ikke op.

Knægten har røven fuld af potentiale, men han skal altså til at begynde at levere på det. Han er ikke voldsomt langt fra at være 22 og han er vel stadigvæk på noget der minder om Victor Fischer niveau. Det er fint hvis man er tilfreds med bunden af PL, men det er lige i underkanten, hvis man håber på spilletid i toppen af ligaen.

Men det hjælper jo nok selvfølgelig heller ikke, at det ikke er helt åbenlyst, om Traore er central angriber, kantspiller, kantangriber, eller et eller andet midt imellem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad angår Andreas Christensen, så er det måske værd at bemærke, at Kicker ved sidste vinterrangliste havde en masse forsvarsspillere foran Christensen. Af unge spillere kan nævnes Orban, Süle, Vallejo, Nastasic, Brooks, Stark, Heintz og Tah.

Worldfootball.net har ham som den 26. bedste forsvarsspiller i denne sæson i Bundesligaen, og deres rangliste er baseret på spillervurderinger i de tyske sportsmedier - altså ikke kun Kicker.

Kicker havde så Christensen som en af de absolut bedste forsvarsspillere i Bundesligaen på ranglisten sommeren 2016. Hvor meget Christensens nedtur på Kickers ranglisten skyldes BMG´s generelle formdyk, og hvor meget det skyldes hans præstationer, skal jeg ikke kunne sige.

Men det er måske en meget god kontekst at have med, hvordan han vurderes i Tyskland i øjeblikket.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
wow fribytter hvad med man læste hvad der var skrevet tidliger, det var jo en ren copy past.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Hvor er det skrevet tidligere?

Det er da nyt for mig. Jeg kender ikke Kickers system og følger ikke Bundesligaen ret tæt, men jeg kan forestille mig, at det nok generelt er sværere at få gode karakterer på et hold, der som helhed præsterer et stykke under forventning.
@Black Spider

Det er nok vanskelligt at forestille sig, at vi skulle have beholdt alle tre af Mata, De Bruyne og Hazard. Nogen af luksusspillerne måtte jo nok trække nitten, når nu Jose har sine præferencer i forhold til offensivspillerne og deres villighed og evne til at bidrage defensivt. Når man ser hvordan det gik med Oscars generelle form i årene derefter, kan man godt ønske sig, at KDB havde overbevist i det efterår istedet.

Pedro og Willian ville ikke være startere for Barcelona, nej. Det er jo også grunden til at Pedro er vores nu. Deres pladser spilles jo, hvis jeg ikke tager helt fejl, også af Messi, Suarez og Neymar, så det ville jo være vanskelligt for nærmest alle andre end Ronaldo og måske enkelte andre at komme regelmæssigt til fadet dér.

Min bekymring med Andreas Christensen er, at han som type kan få det svært i PL. Selvfølgelig behøver man ikke absolut være bygget som Kurt Zouma for at klare mosten, men det hjælper jo unægteligt. Ikke at AC er en total svækling, men han slår mig bare ikke som en voldsomt stærk duel-spiller. Man kan selvfølgelig godt være en fremragende duel-spiller uden en at have overlegen statur. Carvalho var jo eminent og en spiller som Puyol var ret fantastisk uden at være en kæmpe. Disse to havde dog samtidig et ret heftigt tændingsniveau og aggressivitet i metermål, som jeg har svært ved at få øje på hos Andreas Christensen.

Ikke fordi han behøver styrte rundt med et panisk udtryk i øjnene, som Gary Cahill på en dårlig dag, men han er måske liiiige en kende for tilbagelænet for min smag. Anyway, vi får se.

Som en tilnærmelse til AC-STYRER-i-Bundesligaen-segmentet, kan jeg forresten afsløre at jeg faktisk nok i skrivende stund ville foretrække Andreas Christensen fremfor Kurt Zouma, fordi Kurt er SÅ uhyggeligt dårlig med bolden, at det nærmest umuliggør sammenhængende fodboldspil.
Costa til kina £90 millioner..


Som jeg har læst det, så er det 90 mio. euro (670 mio. kr.).

Vi skulle angiveligt have krævet 150 mio. euro ved første henvendelse, men at forhandlingerne nu ligger omkring 90 mio. euro.
Chelsea AaB
Annonce