Snak

Mere indhold efter annoncen
Beklager det lidt sene svar.

Det er jeg ikke helt enig i, men jeg kan som sådan godt følge dig. Spørgsmålet er nærmere, hvornår mener du at "starten af kampen" slutter? Jeg synes der gik en 25-30 minutter, så havde Matic og Kanté egentligt helt styr på midtbanen, hvorfor de begge ligger så højt. Det er egentligt flot, når man tænker på de lå overfor 3 spillere, Gueye, Davies og Barkley.


Kantes start på kampen var i min optik præget af fejlafleveringer og unødvendige frispark. Kan ikke lige sætte et præcist minuttal på hvornår de egentlig havde kontrol, men er enig i at efter en 25-30 minutter var der slet ikke de samme problemer.

Jeg kan godt følge dig og egentligt vil jeg gerne medgive, at backkæden måske skal ligge på 8 når de holder 0´et. Jeg vurderer, at de tidlige gule kort trækker ned. Sådan noget kan sagtens blive meget, meget kostbar senere, hvis de f.eks. skal lave et professionelt frispark og det hindrer egentligt deres adfærd overordet set. Målet trækker selvfølgelig Cahill op, ingen tvivl om det og han var også en af dem jeg havde problemer med at placere.


Et gult kort kan hæmme spiller for en forsvarsspiller, det synes jeg nu ikke det gjorde for Cahill i kampen. Målet trækker selvfølgelig Cahill op, men han har også to blokeringer, der næsten med sikkerhed redder mål. Jeg synes folk herinde, der vil af med Cahill er lit for unuancerede i betragtningen af ham. Hvis der blev spillet med en 4-back kæde er jeg tilbøjelig til at være enig i at måden han spiller på kan komme til kort mod spillere som Alexis Sanchez osv. Men på samme måde som et 3-mands forsvar tillader Luiz at satse i sine indgreb, kan Cahill gøre det samme og det synes jeg sgu han gør godt.

Ganske pæn artikel om Cahill, der måske kan få nogle til at synes lidt bedre om ham:
http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-4462494/How-Gary-Cahill-filled-John-Terry-s-boots-Chelsea.html
We know what we are
@ Knockout

Jeg beklager da, hvis Kickers spillervurdering er blevet nævnt tidligere. Jeg er dog ikke stødt på det på de sidste sider? Hvor helt præcist er det blevet vendt før her i tråden?
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Det vigtigste er, at du har sagt undskyld og oprigtigt angrer, så vi kan komme videre.
Hehe
Kemo, jeg vil gerne på det kraftigste dementere, at jeg skulle have lavet en Naser Khader. Hvis der er sket afskrift, så er det min ghost writer, der skal have skylden.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tak som byder, West Ham!
We love you Chelsea, we do! KTBFFH!
Ja fandme iorden Hammers.
come on Chelsea
Med to kampe før Spurs spiller igen, kan vi selv afgører det inden Tottenham løber på banen igen. Det ville være helt perfekt.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Har Kante karantæne i morgen eller er han skadet? Læste at han ikke er til rådighed
Kante er skadet
Annonce