Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis du bytter rundt på Malouda og Zhirkov, er det ikke helt tosset. Jeg tror dog, at det bliver Ramires på midten igen (og så Malouda på fløjen), dvs samme opstilling som mod City.

Det er forresten Arsenal, ikke Spurs. Inden da skal vi lige have overstået ChL kampen mod Marseille, som vi må håbe ikke trækker for mange søm ud hos de vigtige spillere. Drogba burde i hvert fald være frisk til Arsenal.
Sådan er det jo bare, der er koldt på toppen, og især Liverpool og Arsenal fans kan forekomme noget gnavne... nok fordi de aldrig vinder noget længere ;o)

Har Drogba ikke stadig karantæne ??
Jeg er helt væk. Sidste uge sagde jeg Arsenal om City og nu Spurs om Arsenal. Jeg ved jo godt hvem vi skal spille mod :/.

Drogba har stadig karantæne i CL jo, min lineup var også ment til kampen mod Arsenal.

Jeg har kun set ca 1 times spil med Katuka, men kunne det være sjovt at prøve ham i Drogbas rolle i CL, altså liggende centralt med Anelka og Malouda til at støtte op? Ellers bliver det nok Anelka i midten med Malouda og Sturridge på kanterne.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Sorry, ved ikke hvorfor jeg troede det var til kampen imorgen.

Kunne være meget spændende at se Kakuta imorgen, men mener han er skadet, ellers også er han lige kommet tilbage. Med Drogba i karantæne og Kalou skadet, så ser det lidt tyndt ud oppe foran. Synes ikke Anelka hører hjemme alene på toppen. Ofte søger han for langt ned i banen, for at modtage bolden og bringe den frem, og så har vi ingen liggende i boksen når mulighederne opstår.
jeg er altså ikke meget for Zhirkov - synes virkelig han har spillet ringe i de indhop han har fået + CC-kampen mod Newcastle... Så hellere Ramires
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
efter at have læst lidt på den officielle hjemmeside vover jeg et øje og byder på følgende opstilling i morgen:

Cech; Ivanovic, Alex, Terry, Cole; Mikel, Essien, Malouda; Kakuta, Anelka, Sturridge.

og så i øvrigt ret nice, at vores reserver vandt 3-1 over ´pool...
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
Jeg vil godt give dig ret i at Zhirkov ikke spillede en fantastisk kamp i CC, men jeg vil mene at han var mere anonym end dårlig. Så kan man selv vælge hvad er bedst :) Ramires fik jeg af vide spillede en rigtig dårlig kamp mod City, uden at jeg selv så noget fra kampen.

Offensivt har vi Anelka, Sturridge, Malouda, Katuka, Zhirkov og Borini.

Borini har jeg ikke set spille i lang tid, så ham skal vi nok ikke regne med. Katuka skulle være klar igen.

Sturridge kunne også være spændende at smide i boksen, og se om han kunne få noget ud af sin hastighed og teknik. Katuka tror jeg også godt kunne begå sig i boksen.

Kanterne skal være Malouda/Zhirkov og Anelka/Sturridge.

Bliver spændende at se hvad Ancelotti finder ud af.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Det bliver uden tvivl Anelka eller Sturridge i bedste fald som kommer til at spille central angriber. Kakuta er slet ikke en type man kan placere derinde, da hans forcer er at være kreativ og god mand mod mand.Desuden fylder han alt for lidt og ville være nem at dæmme op for. Han kommer ud på kanten hvis han spiller.

Ramires havde en dårlig kamp sidst uden tvivl. Hans arbejdsindsats og løbepentum var ganske udemærket i kampen, mens hans boldomgang var elendig til tider. Men han er jo brasiliener så mon ikke at det var en svipser og at han normalt er en dygtig boldspiller? (Har ikke set så meget til ham i Benficatrøjen eller på landsholdet)

McEachran må desuden gerne få mange flere minutter i år og det samme må Kakuta gerne. De er vores fremtidsspillere og de har begge et enormt talent som gerne skulle munde i at de bliver verdensklassespillere inden for nogle år, men det kræver en masse spilletid på højeste plan så de kan vænne sig til tempoet og nærkampene.

come on Chelsea
@CarefreeCFC

Det var så lidt :-)

”Jeg har kun set ca 1 times spil med Katuka, men kunne det være sjovt at prøve ham i Drogbas rolle i CL, altså liggende centralt med Anelka og Malouda til at støtte op? ”

Som Forza Zola også skriver så er Kakuta slet ikke fysisk stor nok til at spille centralt. Han er mere kant/playmaker.

Til vores holdopstilling:

Ramires har været en skuffelse, men jeg ved ikke om det er fordi jeg forventede en lidt mere kreativ og teknisk spiller. Jeg synes han minder på mange måder om Essien, men han mangler en vigtig ting som gør Essien så unik og meget bedre spiller end Ramires, det er hans fysisk. Ramires kæmper og kæmper men der er ikke mange nærkampe han vinder, da han simpelthen er for klein til PL pt. Derfor er jeg heller ikke den store tilhænger af Essien og ham på banen på samme tid, så gerne Malouda ved siden Essien i stedet for.

Zhirkov ligner en mand som slet ingen selvtillid har, og derfor vil det være godt for ham at få noget spilletid de næste par kampe. Jeg ser hellere Zhirkov på kanten end en Sturridge. Jeg forventer meget at Sturridge, men ikke på en kant, der er hans pasninger simpelthen for ringe og han er for egoistisk til at spille på kanten.

Så helst en opstilling der så sådan ud:

Cech
Ivanovic-Alex-JT-Cole
Mikel
Essien-Malouda
Kakuta-Sturridge-Anelka

Både Kakuta og Anelka har det bedst med at gå ind i banen frem for at løbe ned til baglinien.

Derudover bliver det spændende at se hvem der i fremtiden overtaget 10-tallet, Kakuta eller McE? Jeg gætter på Kakuta, da Ancelotti ser ham som en 10´er og McE kan passende overtage 8-tallet fra Lamps :- )
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl

Cech
Ivanovic-Alex-JT-Cole
Mikel
Essien-Malouda
Kakuta-Sturridge-Anelka

Der ville jeg skifte Zhirkov med Anelka og Anelka for Katuka. Så begynder vi at nærme os.. I stedet for Mikel hængende alene så kunne det evt være en midtbane der ser ud som:

Mikel - Essien
Malouda

- Ellers sådan her.

Cech
Ivanovic-Alex-JT-Cole
Mikel
Essien-Malouda
Anelka-Sturridge-Zhirkov
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Annonce