@Geddar
Mit sene svar skyldes at jeg lige ville se kampen igen, for det kunne jo være at jeg var bare oppe over køre over sejren og ikke var objektiv nok.
”Snakken om Wengers taktiske egenskaber er desuden lidt i hegnet, hvis det omhandler kampen i søndags. Modsat tidligere opgør var taktikken spot on. ”
Synes du virkelig det? Arsenal taber til samme spilkoncept som man gjorde til os og Manu sidste år. Enten er det en mangel på taktisk egenskab eller manglende vilje til at indse at man nogle gange skal spille anderledes mod de stærkere modstanderne, i min verden.
”Vi tabte på for mange brændte chancer ”
Kan ikke se hvilke mange chancer du snakker om, for mig havde I sådan set kun en rigtig stor og den fik Koscielny i det første minut. Omvendt vil jeg sige at i slap med skrækken netop fordi vi brændte vores store chancer.
”Du bør desuden lige huske, at før Chelsea´s første mål (der naturligvis tvang Arsenal til at satse), da kom Chelsea ikke til ret meget. De store chancer kom da vi satsede. ”
Netop det vidste Wenger jo godt. Hvis man kom bagud mod Chelsea så var nødt til at åbne mere op og det vil kunne give Chelsea flere muligheder, men hvorfor så den alt for offensive indstilling fra starten? Drogba har I aldrig kunne holde styr på, men mener nu det er mere fordi man er mere optaget af sit spil end lukke ned for modstanderens styrker. Man kunne jo hvis man gad sætte en Song på Drogba hele kampen, så hans primær opgave er at lukke ned for ham sammen med centerbacksene. Det var det City gjorde for nylig hvor man satte De Jong på og det var det Inter gjorde sidste år, hvor Cambiasso lukkede ned for Drogba sammen med deres centerbacks. Manu behøver ikke for der har man Vidic som er en af de få som kan holde styr på Drogba. Netop denne stædighed til at man ikke vil ændre på holdet når man møder en klasse modstander har igen været jeres svaghed og den må Wenger vel tage på sig!?
”Under alle omstændigheder så er roserne af Mikel og Essien overvurderede, da vores midtbanes pres på dem gjorde at vi kunne fastholde et højt pres, hvilket vi i øvrigt har haft svært ved de foregående opgør.”
Muligvis men jeg holder stadig fast i at I var tvunget til at lave indlæg for at komme ind i feltet, det mener jeg er både Mikels og Essiens fortjeneste, derudover lossede de ikke bare bolden frem men satte angrebene i gang. Synes du giver jeres spil for meget kredit, I kom ikke rigtigt igennem og kan ikke se hvorfor så denne begejstring?
”Han delte min vurdering, og mente i øvrigt det var et markant stærkere spillende Arsenal-mandskab end de foregående opgør.”
Kan ikke se hvor de var stærkere, nu har jeg genset kampen, og må indrømme at jeg ikke husker Arsenal komme til så få store chancer som det var i tilfældet i weekenden.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl