Jeg er enig i det meste, herunder også dit perspektiv på systemerne.
Men om det hedder 3-5-2 med Fabregas som den offensive midt eller 3-4-3 som hængende fløj er vel stort set det samme.
Om vi skal skabe en startplads til Fabregas afhænger i vid udstrækning også af, om Bakayoko har offensive færdigheder til ved lejlighed at indgå i offensivt kombinationsspil med Hazard, Willi/Pedro og Morata. Spiller vi uden Fabregas, er der i høj grad op til Baka at forbinde midtbanen med de forreste tre, hvilket jeg egentlig godt kunne se ham have potentialet til, som en anden Yaya Toure.
Som du vidst også tidligere har nævnt, er der muligvis størst gevinst i at anvende Cesc som indskifter, hvor han er frisk, mens modstanderen er 60 min. trættere.
Denne funktion løftede han meget smukt i sidste sæson, hvor vores offensiv med ét blev sprudlende når Cesc kom ind. Der er dog ikke tvivl om, at spiller vi uden Fabregas, så er vores eneste kreative og uforudsigelige element udgjort af Hazard, samtidig med at Hazard er en legekammerat fattigere, og dem har han altså brug for, hvis det skal være sjovt for ham at være i Chelsea.
All right, we\'re gonna do it the scanner way. I\'m gonna suck your brain dry!