Snak

Mere indhold efter annoncen
Butland, Schmeichel, Joe Hart, Willy, Cech retur, Lindegaard... Jeg synes, der er rimeligt mange muligheder, før vi ligefrem kommer helt ud i Karius og Mignolet-området.


Det skulle man synes, hvorfor jeg undrer mig over at Liverpool stadig er i situationen. Liverpool er dog ikke helt enkeltstående på området, City havde også store målmandskvaler i sidste sæson.
We know what we are
http://www.plbold.dk/nyhed/chelsea-komet-raser-mod-conte-co-man-faar-intet-igen

Man kan da sagtens forstå han er frustreret, når en spiller som Willian får flere chancer end ham, selvom han gang på gang spiller af helvedes til
Man må formode at Antonio vil besvare dette med en fast baghånd og et ´klap i!´, hvilket også er det korrekte svar til sådan en gang indbildsk nonsens.
Ja, for det er jo skide indbilsk at være træt af, at fx Willi kan gøre som det passer sig på banen uden konsekvenser, drive den af defensivt, smide bolde på stribe væk offensivt, ramme en mur på én mand på frispark, og generelt være modstandernes 12. spiller, alt imens man selv har fået én Mickey Mouse kamp, og nok ikke rigtigt føler, at der er udsigt til mere resten af sæsonen, medmindre alle foran ham helt bogstaveligt bliver skadet.

Musonda har halvandet år tilbage på kontrakten, og det ligner, at vi laver endnu en Studge, endnu en Solanke. Talentet taget i betragtning, måske endda endnu en De Bruyne.

Hvor mange klubber kan med stolthed snakke om at have pisset så meget talentmasse væk?
Lad os tage den snak, når unge Charly har vist noget. At lave mål i en Mickey Mouse cup kamp er fint, men det gør ham altså ikke til en ny Messi eller Ronaldo, som brormand ellers antyder.

Jeg er forresten enig i, at Willian har været sløj, men det gør ikke Musonda til nogen frelser.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis ikke det formentlig er et brud på kontrakten, ville jeg næsten anbefale, at man kastede ham (og hans bror) ud fra tribunen som en form for rituel renselse af ungdomsafdelingen for de vrangforestillinger om egne evner, som tydeligvis har slået rod.
Hvorfor overhovedet have en ungdomsafdeling, når vi konsekvent ikke bruger den til andet, end at udvikle talenter til alle andre hold end Chelsea?

Sandsynligheden for en karriere i Chelsea er vel rimeligvis større, hvis man spiller ungdomsfodbold i Spurs eller Arsenal, end hvis man gør det for Chelsea.

Lad os tage den snak, når unge Charly har vist noget.

Svært at vise noget hvis man ikke får muligheden for at spille.
Svært at vise noget hvis man ikke får muligheden for at spille


Det er en god pointe, som jeg ikke er uenig i.


Og det er ikke let, nej. Kun cremen af cremen er gode nok til Chelsea. Husk også på, at Willian måtte pukle under nærmest umenneskelige vilkår i det østlige Ukraine, før han blev god nok til Chelsea.
Husk også på, at Willian måtte pukle under nærmest umenneskelige vilkår i det østlige Ukraine, før han blev god nok til Chelsea.


Han er ikke længere god nok til Chelsea
Hvis ikke det formentlig er et brud på kontrakten, ville jeg næsten anbefale, at man kastede ham (og hans bror) ud fra tribunen som en form for rituel renselse af ungdomsafdelingen for de vrangforestillinger om egne evner, som tydeligvis har slået rod.

Haha!

(Modigt).
Annonce