Er klar over hvor stor en betydning han har for vores spil på den plads han har. Men når vi mangler både Essien og Lampard er der sgu for lidt teknik, overblik, kreativitet, dynamik og pasningsevner i det offensive. Ramires og Zhirkov har ganske enkelt ikke de evner, og Lampard har nok højst en halvanden god sæson tilbage på topniveau. Da det netop pga. en Lampard og Ballack, Mikel blev rykket ned på en dybtliggende playmaker position. Nu hvor Ballack er væk og Lampard skal have flere pauser håbede jeg på at se Mikel på hans "naturlige" plads. Måske kan McE med sit overblik og teknik starte som den dybtliggende playmaker, og dermed kan Mikel få en plads længere fremme. Med en Mikel og Essien foran af sig tror jeg godt McE kunne blive værdifuld for holdet.
Mikel er selvfølgelig blevet bedre på mange punkter i at have den rolle, men han har også mistet en del gennem denne rolle. Da man vi sin tid købte ham var han blandt andet frygtet for hans frispark og langskud, derudover kunne kan afdrible sin direkte modstander og afslutte eller lægge den afgørende aflevering.
Samtidig kan jeg godt for forstå de Chelsea-managers der har været, at foretrække ham på den plads når offensiven er besat, da Mikel næsten aldrig laver en fejlaflevering og er nærmest umulig at få bolden fra pga. sin teknik og størrelse, hvilket er meget atypisk.
Tror bare ikke Mikel får det maksimale ud af sit talent på den plads, når spillerne foran ham ikke er bedre. Fabregas startede også ud som en mere central midbanespiller(dog stadig lidt mere offensivt end Mikel har fået lov til) i AW 4-4-2 system, men har siden fundet sin "naturlige" plads i 4-3-3 som den forreste af de tre i midten. Så muligheden for at Mikel kan få mere ud af sit talent længere fremme på banen er ikke usandsynlig.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl