Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var faktisk også mest Bats “handlen” jeg var urolig for. Var bange for at vi var dumme nok til at sælge ham for slik. Men det er en lejeaftale - så dejligt!
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Ba og Giroud er ret forskellige spillere. Du har aldrig fået den indsats i feltet fra Ba, som du får fra Giroud. Han scorer en god del med låget, er fornuftig med begge ben og så er hans evner i pasningsspillet, på små arealer, adskillige niveauer over Demba Ba´s. 105 mål og 41 assist i ca. 253 optrædender, adskillige fra bænken, vidner om kvalitet. Skal han sammenlignes med nogen, er det vel nærmere en langsom Drogba. Sidste år leverede han et mål ca. pr 100 minutter og i denne er det et pr. 93. Hiver du assist i den pulje også, har du en angriber der bestemt giver slutprodukt for pengene.
Jeg har altid været lidt fascineret af Giroud - han er sgu en farlig boksspiller og som Bosse skriver en spiller der står for notorisk farlighed.

Det bliver super godt og en god deal for alle parter (selvom jeg forstår det gør ondt på Gunners fans)
Jeg er positivt overrasket efter det cirkus vi har været igennem.

Barkley, Emerson og Giroud - det er sgu ikke helt skævt i et januar vindue imo.
Kommer der en overraskelse ind i de døende minutter kanske ?

Får vi måske vores allesammens Torres at se igen i premier League. Han skulle være på vej til Newcastle.
Captain America. FCM
Nogen bud Gelmore?
Har vi en blå taxa hos Spurs når nu Moura skal ud og handle lidt ind?

Leicester har efter sigende afvist 65 mill pund + 1 unavngiven spiller for Mahrez .. det er satme sindsygt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nogen bud Gelmore?
Har vi en blå taxa hos Spurs når nu Moura skal ud og handle lidt ind?


Nej jeg tror vi er færdige. Selvom det vil være fedt, hvis vi kunne hijacke Lucas som dengang med Willian.

Leicester har efter sigende afvist 65 mill pund + 1 unavngiven spiller for Mahrez .. det er satme sindsygt.


Det er vildt - Men jeg synes det er så fedt af Leicester, bare at skide på spillerens transfer request og ikke bare acceptere et bud. Spillerne skal ikke bare tro, fordi de indgiver sådan et request at de bare skal sælges, klubberne skal ikke bare tro, de kan presse prisen ned fordi spilleren absolut bare vil væk.
Captain America. FCM
De har afvist det, fordi de står ved deres krav, som er 95m pund plus en spiller.
Det er dog også en grotesk prislap. Mahrez må angre over at han forlængede i sin tid. Leicester skal også passe på ikke at blive for grådige, da der så er en risiko for at emner der ser dem som et godt mellemtrin vælger anderledes eller kræver klausuler. Det er en fin balance og som jeg forstod det i sin tid, forlængede Mahrez også for klubbens skyld, med forventning om et skifte, hvis en god aftale for alle parter tikkede ind.
Tillykke til Chelsea med at signe Giroud. Og til en røverpris hvis I spørger mig. Virkelig undervurderet angriber, og en yderst sympatisk fyr, der er elsket af stort set alle. :(
Jep, tillykke til Chelsea, Giroud og konen. Fin skifte for ham, hvis han har fået lidt garantier for spilletid. Halvsløjt for Arsenal, men han er blandt de spillere som lidt kan gøre hvad de føler for i min bog. Han har om nogen aftjent sin værnepligt. I perioder var det som at se slutscenen i Jurassic Park, med T-Rex der børster usle små Velociraptorer af ryggen, når det virkelig gik for sig. Det vil jeg savner at se, især når alt andet går til helvede og bæstet slippes løs.
Annonce