Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er bare svært med balancegangen. Ramires og Ivanovic udstrålede i den grad det du eftersøger, men de blev haglet ned med kritik for deres andre mangler.

Det er en jævnt stor svaghed for en midtbanespiller, at han dels har samme taktiske forståelse som en golden retriever og dels er ca lige så stabil med sine afleveringer.

Og hvad angår Ivan, så var han nærmest ikonisk indtil han dels mistede acceleration og dels fik en semi-wingback rolle af Mou. Jeg tænker, at Ivan sagtens kunne have spillet back i et år eller to mere, og han kunne sikkert også være konverteret til skraldemand på midtbanen, men rollen som offensiv back var håbløs. Og i den henseende hjalp det heller ikke, at vi havde Azpi, der var klart mere egnet til opgaven.
Jeg er enig med dig BS, ang. Ivano - tror/mener sådan set godt vi kunne have brugt ham nu. Måske ikke som WB i Contes system, men som en af de 3 stoppere eller 2 stoppere i 4 backkæde. Der var satme noget fysik og vilje i den mand - og for mig er han en legende i klubben.
@ Gelmore

Tja.. Zouma er ikke imponeret meget i Stoke

https://www.whoscored.com/Teams/96/Show/England-Stoke

Åbenlyst er whoscored ratings ikke skide troværdige, men det er da pudsigt at Zouma har højeste rating i Stoke, hvis han ikke overhovedet har imponeret.

Lidt Squawka-pladder:
https://goo.gl/FYNMyZ

Åbenlyst er det ikke super sammenligneligt på tværs af hold, men Zoumas defensive stats fejler det jeg kan se ikke noget i forhold til vores spillere eller for den sags skyld Lascelles, som vi i et par omgange har været rygtet interesseret i.

Faktisk er Zoumas stats slet og ret bedre end Rudis for alt andet end afleveringer.

At Van Ginkel kommer tilbage er forhåbentlig kun for at han bliver skippet afsted igen.

Han er en midtbanespiller og vi er ikke just overbevisende på midten. Han er heller ikke "ung" længere, og det trækker vel også en anelse op. Men jeg ved simpelthen ikke nok om, hvordan han har spillet og hvor meget tempo han har.

Det der var hans problem oprindeligt, var hans lidt begrænsede fysik og hans lidt mere begrænsede lyst til det defensive slid. Der var lidt RLC-agtig dovenskab over ham. Hvis det er gået væk og han nu giver sig 100% i det defensive, så kunne han sagtens være værd at give et forsøg.

Jeg bryder mig ikke om Kenedy specielt ikke efter hans stunt i Kina.. Hvis jeg skal se på det fodbold mæssige, har han gjort det ok for Newcastle på fløjen.

Var det ikke Terry, der lavede grin med 9/11 i en lufthavn engang for mange år siden? Kenny var mentalt en teenager og teenagere gør tumpede ting, men teenagere kan jo før eller siden ende med at blive voksne.

Med det sagt, så har Kenny da bestemt gjort det over al forventning i Newcastle, og efterhånden giver det vel mere mening at kalde Kenedy hjem og sende Pedro videre. Vi skal bare væk fra at se knægten som en wingback og over til at se ham som en angriber.

Jeg vil alle dage hellere se os angribe med Kenedy på kanten end fx Moses. Og jeg tror, at Kenedys fysik er mere egnet til at spille ved siden af en angriber end Hazard.
@ Jax

Jeg ved ikke om Ivan ville have været voldsomt god som midterforsvar i 4-back. Som jeg husker det, så prøvede vi, og slutkonklusionen var, at han testede vores nerver lige rigeligt meget.

Ville dog nok være Cahill+ i 3-back.

Men som sagt, jeg tænker egentlig mest på ham som skraldemand på midtbanen. Han er sikkert stadigvæk hurtigere end Drikvand, han tackler bedre end Bakayoko, og afleveringsmæssigt kunne han sikkert godt klare at lave en kort aflevering til nærmeste medspiller, hvilket er fint for bagerste midtbanespiller. Han havde også rigeligt løbestyrke til at kunne holde til 90 minutter, og hans fysik ville være en god balance mod Kantes lavbenede elegance.

Og det er med de samme tanker, at jeg også kunne se Alonso konverteret til DM frem for at være en meget langsom back, der ofte kommer til kort mod folk med hurtige fødder.
Når FA går ind og sigter/dømmer Alonso efter kampen, er det så fordi at man mener at dommeren ikke så episoden, eller gør de det også selvom han så episoden, men ikke dømte noget?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
...nå. Med sejr i næste PL kamp, har vi 5 point til Tottenham - med 12 og spille om. Det forjættede land kan nåes endnu.
Ja det virker næsten ubegribeligt, når man tænker på hvor meget vi har smidt væk over den sidste måned til halvanden ... Man kan håbe Spurs bliver så forhippede på at Kane skal vinde topscorertitlen så de går helt i stå. Dog har vi en Liverpoolkamp og Spurs har ikke rigtigt nogle svære kampe tilbage ...
We know what we are
Det er en jævnt stor svaghed for en midtbanespiller, at han dels har samme taktiske forståelse som en golden retriever og dels er ca lige så stabil med sine afleveringer.
Det var lidt min pointe. Ud over målet mod Barcelona, brød jeg mig ikke specielt meget om Ramires. Min pointe er, at man sjældent får en fandenivoldsk spiller, uden der er noget mentalt der mangler. I Ramires´ tilfælde var det generelle taktiske egenskaber.
Og hvad angår Ivan, så var han nærmest ikonisk indtil han dels mistede acceleration og dels fik en semi-wingback rolle af Mou. Jeg tænker, at Ivan sagtens kunne have spillet back i et år eller to mere, og han kunne sikkert også være konverteret til skraldemand på midtbanen, men rollen som offensiv back var håbløs. Og i den henseende hjalp det heller ikke, at vi havde Azpi, der var klart mere egnet til opgaven.
Da Ivanovic mistede farten, synes jeg han stadig var en hæderlig back. Hans store force var dog i hovedspillet og de tætte, fysiske dueller, hvorfor en skraldemandstjans som du beskriver det, nok ville have passet supergodt. Igen var min pointe dog, at vil du have noget vildskab i disse dage, er der altid noget hovedløst negativt over spilleren (f.eks Veratti, De Rossi), medmindre du har de sjældne eksempler med Kanté.

Jer er enig i, at vores hold mangler noget vildskab, men det skal ikke være på hvilken som helst bekostning. Jeg tager hellere Moratas tudementalitet over eksempelvis Arnautovic arrogante og uduelige attitude. Hellere ACs afventende tilgang, end Vertonghens og Alderweirelds svinske tilgang.
Lidt vildt Alonso får sneget sig ind på årets hold. Det må være i mangel på alternativer at han får den.
We know what we are
Helt enig. Det må primært skyldes hans frisparksmål og efterfølgende mangel på bedre alternativer. De største konkurrenter på pladsen, Baines og Bertrand, spiller i klubber der har floppet voldsomt i år og Mendy har været skadet. Omvendt har der på det seneste ikke rigtigt været venstrebacks på verdensplan der har været noget at råbe hurra for.

Lahm, Zanetti og Cole er selvfølgelig pensionerede venstreback der var vanvittigt gode. Før det er Maldini og Roberto Carlos de første jeg kommer i tanke om.

På nuværende tidspunkt er der vil kun Alaba og Marcelo, der er vanvittig gode backs? Alba måske ligeså, omend han er for svag defensivt til sammenligningen og derudover har han kvalmende svært ved at stå på benene.
Annonce