Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er jo fordi Torres flytter klub igen, hvis Chelsea intet vinder de næste par år ;-)

Ej tillykke med ham, jeg ser dog mere frem til Luiz.
Wise Men Say...
Jo tak! Har ikke rigtigt set Luiz spille, så jeg håber han kan leve op til hypen.

Men det er lidt sjovt, for Chelsea er det skide lækkert at få Torres, da vi har brug for ham. Men for Liverpool går man vil egentlig styrket ud af vinduet med Carrol og Suarez som nye angribere.

Vi havde brug for en Torres, de havde brug for at have flere (med potentiale, til at have "rigtig" stående her) gode spillere i truppen.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Det er historisk og legendarisk... Kan slet ikke vente til at skulle se både Torres og Luiz spille.
ChelseaFC
Det bliver meget "smalt" synes jeg. Selvfølgelig kommer Cole of kanten, og Malouda kommer nok til at trække meget ud i siden. Men er det ikke at skyde sig selv i foden ikke at spille med deciderede kanter, når man nu har 2 deciderede boks-spillere?


Det afhænger at kreativiteten af midtbanen, og at backs kommer blæsende ofte. Carlo spillede samme taktik med Kaká liggende bag Shevchenko og Crespo med en Cafu som back, sidst Milan var great på den europæiske scene.

Tror sagtens det kan lade sig gøre når man besidder så angrebsivrige backs som Cole og Bosingwa, uden at have set særlig meget til Chelsea i år.

Edit: I øvrigt tillykke med de flotte signings. Havde gerne set Luiz i Milan, så er en smule misundelig på lige netop det indkøb.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
moderator
Hos Milan havde CA succes med at trække tempoet ud af kampene i CL, og så ellers satse en del på omstillingsspillet. Den tilgang kan ikke helt anvendes hos Chelsea. De senere måneder har Chelsea haft store problemer, fordi der ikke har været nok fart i spillet. Med en så smal midtbane, som det lægges op til, blev det problem ikke mindre.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan vi godt blive enige om. Det gør Milan egentlig stadigvæk, altså trækker tempoet ud af kampen. Syns nu det ville være for stort, at kalde Milan for et kontrahold. Dengang var Pirlo og Rino rent faktisk top of the earth, Seedorf ofrede sig rent faktisk som felt-felt spiller.

Men synes systemet afhænger meget af sin fleksibilitet og bevægelse fra spillerne. Det var det der gik galt med Milan, fordi spillerne ganske enkelt blev for langsomme til at foretage noget overraskende i offensiven. Og det blir sgu for stereotypt hvis bevægelsen mangler. Også kræver det stor opfindsomhed/kreativitet hos de foreste spillere. Generelt bryder jeg mig ikke om Malouda(hvilket kan være farligt at sige i en Chelseatråd), men jeg havde sgu skiftet ham med en trequartista type med stor vision i sit spil. Men det er jo selvfølgelig bare egen holdning.
AC Milan Campioni D\'Italia 2011. Forza Rossoneri!
moderator
Jeg kalder dem nu ikke et decideret kontrahold, men skriver blot, at de i høj grad satsede på omstillingsspillet. Kaka var jo et monster på det punkt.

Kravene til tempoet for Chelsea i PL er ganske enkelt markant større, hvor Chelsea i højere grad skal skabe chancer mod hold, som pakker sig.
https://kortlink.dk/sudv
He´s now a blue he was a red – Torres! Torres!
He´s left The Kop to join The Shed – Torres! Torres!
He used to go out on the rob,
But now he´s got a proper job
Fernando Torres – Chelsea´s number nine!
...
They thought he´d always be a red – Torres! Torres!
You´ll never walk alone is what he said - Torres!
They bought the lad from sunny Spain,
He scored a few then grew a brain
Fernando Torres – Chelsea´s number nine!

Kan Luiz og Torres være med i aftenens kamp?
Zlatan doesn\'t do auditions
Ja, ellers kan de først spille PL igen til august.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Ja, i princippet, tror jeg.

Jeg er dog ikke sikker på, at Torres er helt klar til at spille. Han så lidt kvæstet ud på billederne igår aftes.

Luiz er vist ikke engang i England endnu.
Annonce