Coutinho ser jeg i højere grad end Sancho som en spiller, der kan spille centralt også, så derfor giver det lidt mere mening, omend jeg da heller ikke ville være vild med den handel, såfremt det var United, der stod med 500 mio.
Er vi ude i hævn for de der "Man Utd har så meget brug for Willian" kommentarer, vi Chelsea-fans jokede med dengang Mou stadigvæk var jeres træner? For Coutinho er da tæt på ubrugelig for Chelsea. Ja, han er bedre centralt end Sancho. Og hvad så? Vi har jo ikke brug for en central OM.
Ud fra den logik bør I virkelig gå efter Willian i stedet for Sancho, for Willian er en langt bedre defensiv kant! Og Willi er faktisk også anstændig som central OM!
I har lige udstyret Hudson-Odoi med en kontrakt, der i den grad indikerer en rolle i startopstillingen, købt Pulisic fra Dortmund for en god pose penge og Ziyech kommer til sommer. Er der virkelig brug for en 4. kantspiller udover det? Ingen tvivl om, at Sancho er bedre end dem alle sammen, men er det virkelig et akut behov?
Næste sæson har vi reelt 3 kantspillere + Mount. En af dem er helt ny i PL-sammenhæng, de to andre har brugt det meste af indeværende sæson på at kigge fodbold og være skadede. Så nej, behovet er ikke "akut", men det eksisterer.
Dertil er Sancho som du skriver netop bedre end vores andre alternativer, og kan vi fange ham plus en suppleant til Tammy, så begynder vores offensiv at ligne noget igen. RLC fra midtbanen plus Sancho, Ziyech, Tammy foran og med CHO, Puli, Mount som alternativer, så begynder det da at ligne noget.
I forhold til defensiven, så mangler vi en venstre back og en reservemålmand. Derudover er opgraderinger nice to have, men ikke pinedød nødvendige, sådan som jeg ser det. Og vi har en række folk, der alligevel skal sendes videre, hvilket burde kunne det meste af den udbetaling. Bats, Emerson er de primære, Jorginho er lidt spekulativ, og så er der gruppen af spillere på udlån. En Barkley kunne også blive sendt videre.