Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvor holder man til som Chelsea-fan når det kommer til værtshuse? Det er selvfølgelig forskelligt fra område til område, men eksempelvis i det østjyske er det relativt sjældent at jeg spotter Chelsea-folk på de sædvanlige fodbold-barer, der ellers har stor fodbolddiversitet.
tue69

I Aarhus har jeg set kampene på Tir Na Nog (my hood) og i KBH har jeg været et par gange på Guldhornene som er stamstedet derovre. Der er klart mest gang i Guldhornene, men Tir Na Nog har nu også sin charme
Hvad er det Wise, gir du øl?
Ha ha lynild .. du er altid velkommen :D
Nydeligt. Jeg er ikke så meget til Irish så Tir Na Noq er oplagt. :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kommer du der Tue?
@ Rosso

Godt indlæg. Tak for det.

Men der må umiddelbart være to ting der forudsætter et øget antal mål fra flere spillere. Dels af den enkelte spiller har evnerne og dels at taktikken er baseret på at flere skal score mål.

Det må så igen betyde, at flere spillere skal afslutte fremfor at søge en aflevering til en primær målscorer (Abraham i dag).

Du virker til at antage, at taktikken pt er, at det kun er Tammy, der skal afslutte. Det er ikke korrekt. Som jeg også skrev til Klodike, så har vi i gennemsnit 12,3 afslutninger i åbent spil per kamp og Tammy har ca 3,3 afslutninger per 90, hvilket inkluderer dødbolde. Altså har spillere som ikke er Tammy mindst ~9 afslutninger i åbent spil per kamp. Det indikerer vel ikke rigtigt, at enhver afslutning foretaget fra andre end Tammy tager en afslutninger fra Tammy?

Stats er ikke helt på din side her.

Abraham er i Top10 over spillere med flest afslutninger pr. 90 minutter (i ligaen). 88% af alle hans afslutninger falder i feltet. Det er meget lig angriberne fra de andre tophold; Kun (87%), Firmino (88%), Calvert-Lewin (87%). Dertil er der to der skiller sig lidt ud; Rashford (57%) og Batshuayi (93%).

Det lyder lidt overraskende at Tammy skulle være i top 10 for højest Sh90 i ligaen. Men hvis du har filtreret outliers fra er det i grunden ikke utænkeligt. Det ændrer dog ikke på, at Barkley har flere afslutninger per 90 og Pulisic har lige så mange. Nå ja, og Bats stikker helt af, men hvis du kontrollerer spilletiden, så giver det ikke rigtigt mening at snakke Sh90 for Bats´ ~200 minutter på banen.

Dermed kunne noget tyde på, at servicen til Chelseas angribere faktisk er ret god.

Ja og nej. Antal afslutninger siger ikke så meget om kvaliteten af de skabte chancer, men uden at jeg har slået det op, så skulle jeg mene, at vi skaber relativt mange afslutninger i forhold til resten af ligaen. Vi har relativt meget boldbesiddelse. Ikke på City-Liverpool niveau, men det er ikke så dårligt igen.

Det sagt, er jeg ikke enig med dig.
Faktisk har jeg set en hel del Leipzig-fodbold over en længere periode. Werner bliver helt klart brugt som wingangriber, hvor han også skal forsøge at finde rummene. Problemet er, at rummet ofte er "optaget" af andre spillere (typisk Schick eller Poulsen), der er mere stationære i boksen.

Det efterlader ikke samme åbne rum bag forsvaret - egentlig meget samme situation nu nævner med Abraham i dag.

Tja, du kan godt have set mere Leipzig end jeg gør. Men den situation du beskriver, hvor Timo ikke kan finde rum fordi medspillere allerede fylder op i dem, den vil næppe ske ret tit i en Chelsea-kontekst. Den eneste, der relativt konsekvent er inde i boksen, vil nok være Tammy, og Timo har så formentlig frikort til at finde plads hvor han ser det.

Og så er planen formentlig, at enten finder man Timo inde i eller tæt på boksen og han kan afslutte, eller også kan han måske slå en bold videre til Tammy. Eller også finder man Tammy inde i boksen og han kan afslutte eller slå videre til Timo. Tilsvarende hvis Giroud er bølgebryder. Eller også er der måske en midtbanespiller relativt tæt på feltet, som er oppe i fart. Er der intet så nulstiller man og prøver igen.

Pointen er, at jeg er ret sikker på, at vi nok skal finde ud af at få givet Timo bolden på de rigtige placeringer og de rigtige tidspunkter. Han skal nok få lov til at komme på bolden inde i feltet, og derfor burde han kende vejen. Det burde virke fint for ham og det burde ikke være til gene for Tammy.

Igen må jeg bare konstatere at stats taler dig imod.

Faktisk er Willian den 4. bedste chanceskaber (i ligaen) på indlæg (0,8 pr. 90 minutter). Det er fx 33% flere end Bernardo Silva. Tager man det samlede antal af skabte chancer er han også på en 4. plads. I parentes bemærket, er kun 22% af de skabte chancer er fra dødbolde.

0,8 nøgleafleveringer på indlæg per 90 og 22% af det er på dødbolde? Så han slår ca 0,6 brugbart indlæg per 90 minutter? Det er ikke, at jeg ikke tror på dine tal, men jeg vil gerne lige se hvordan kilden definerer "indlæg" og hvad der ellers er at sjove krøller de de tal.

Jeg kiggede på Understat og de har ham til at have 50 nøgleafleveringer i denne sæson, heraf 15 på hjørne og 1 på frispark. Og dermed 34 i åbent spil. Det er ikke forfærdeligt, men det ser bedre ud på papir, end når du faktisk ser kampene.
Ja det hænder. Grundet min småbørnstilværelsen så er det ikke meget for tiden, men det er som regel der jeg slår forbi. Det, eller Harmonien, da vennekredsen ryger og jeg generelt er glad for værtshuse, når der skal ses bold. Stemningen er altid afslappet.

Jeg skal nok give et Heads up hvis jeg slår forbi Tir Na Noq, så kan det være der kan udveksles fadøl. :)
Aftale tue ... det kunne være hyggeligt :)
Godt indlæg. Tak for det.

Tak og i lige måde.

Det indikerer vel ikke rigtigt, at enhver afslutning foretaget fra andre end Tammy tager en afslutninger fra Tammy?

Nej du har ret. Det kan man bestemt ikke udlede direkte af tallene.

Det beror på antagelser.

En "alt andet lige" betragtning (nu bruger jeg det selv) siger, at Abraham står for over 34% af alle afslutninger i åbent spil mens han er på banen (samlet antal afslutninger korrigeret for Abrahams andel af total spilletid).

Det synes jeg tegner et billede, af et hold der, i væsentlig grad, er sat op til at skabe chancer for en 9er.

En forudsætning er, at spillerne omkring ham fokuserer mere på en chancegivende aflevering end på at afslutte selv.

Hvis vi arbejder ud fra en devise om at Werner skal spille wing, må man dermed også tage med, at han forventeligt vil være en dårligere chanceskaber.

Det er som sagt hypotetiske betragtninger, men ikke desto mindre mener jeg det er væsentligt, at tage med i en analyse.

Antal afslutninger siger ikke så meget om kvaliteten af de skabte chancer...

Helt enig. Men i og med at Abraham er i Top10 over afslutninger pr. 90 min., og at en meget stor andel af del falder i feltet, er det rimeligt at vurdere, at det er relativt "store chancer". Abrahams xG stemmer da også meget godt overens med det faktiske outcome.

...men uden at jeg har slået det op, så skulle jeg mene, at vi skaber relativt mange afslutninger i forhold til resten af ligaen.

Faktisk producerer I 2. flest chancer i ligaen, kun overgået af City (ikke overraskende). I snit har i én afslutning mere pr. kamp end Liverpool.

Derfor må man også spørge sig selv om det er realistisk, at skabe mange flere chancer (som jo fx er en vej til at score flere mål).

Den eneste, der relativt konsekvent er inde i boksen, vil nok være Tammy, og Timo har så formentlig frikort til at finde plads hvor han ser det.

Det er også typisk billedet i Leipzig hvor det enten er Schick eller Poulsen der står derinde.

Derudover er det høje aggressive pres og meget hurtige omstillinger også en væsentlig nøgle til hans succes.

Pointen er, at jeg er ret sikker på, at vi nok skal finde ud af at få givet Timo bolden på de rigtige placeringer og de rigtige tidspunkter.

Det tror jeg sådan set du har ret i. Lampard virker som en dygtig træner, der også forstår at omstille sig taktisk.

Mit ydmyge perspektiv er dog, at Lampard skal ændre lidt på Abrahams (9erens) instrukser.

Jeg forsøger mig lige med en sammenligning med Milan, hvor Rebic har fået en stor opblomstring efter Zlatan kom til(bage). Jeg mener der er mange lighedpunkter mellem Rebic og Werner; aggressive og direkte i deres spil, søger i feltet fra deres position når de spiller bredt, hårdtarbejdende osv.

Jeg mener klart nøglen til Rebic´ opblomstring ligger i en 9er der bevæger sig meget og dermed trækker sine forsvarere med og skaber rum bag dem. Det gjorde Piatek ikke før, men det gør Zlatan. Det er præcis det rum Werner også er god til at søge.

Ser man på Abrahams heatmaps, tegner der sig et billede af en spiller der (ligesom Piatek) er meget stationær i boksen. Det siger egentlig sig selv, hvis Lampard har instrueret ham i at være der. Men vil man for alvor have gevinst af Werner, mener jeg det er en forudsætning, at Abraham (9eren) også får til opgave at skabe plads til Werner.

Så han slår ca 0,6 brugbart indlæg per 90 minutter?

Sorry, det var lidt snørklet skrevet. Nej tallet for chanceskabende afleveringer på indlæg er 0,8/90 min. 22% af hans samlede chanceskabende afleveringer kommer fra dødbolde.

...men jeg vil gerne lige se hvordan kilden definerer "indlæg" og hvad der ellers er at sjove krøller de de tal.

Tallene er fra who scored.com (prøvede at smide linket ind, men det fucker viewet op).
Jeg har set på "key passes" (defineret som chanceskabende afleveringer) og taget "type".

...men det ser bedre ud på papir, end når du faktisk ser kampene.

Og det synes jeg er en rigtig interessant iagttagelse.
Jeg vil faktisk påstå, at vi ofte har ret svært ved at se en fodboldkamp objektivt. Navnlig når vi er fan af holdet der spiller. Det ved jeg i hvert fald er sandt for mit vedkommende.

Et godt eksempel er Franck Kessíe som jeg har været på nakken af i noget tid. Af årsager som jeg sagligt kan bakke op, men jeg har fx også claimet, at han ikke kunne slå en aflevering om så hans liv afhang af det.

Når jeg så efterfølgende har set på hans stats for pass completion, må jeg jo indrømme, at det jeg oprigtigt mener at se under kampene, faktisk ikke stemmer overens med en (mere) objektiv virkelighed.

Jeg skal naturligvis ikke gøre mig klog på baggrunden for din vurdering, men min oplevelse er, at stats ofte fortæller en historie der ligger meget tættere på virkeligheden end det modsatte.
Annonce