Hvis Inter ikke vil beholde Moses, så bliver det vel en udlejning til ham medmindre vi kan omskole ham til VB lol... Monaco har en option på Bakayoko men om de bruger den med alt det her Corona er svært at sige. Ellers er vores bedste bud vel PSG som måske ville give et fint beløb og han er trods alt kun 25 stadig. Vil Juve ikke have Jorginho så tror jeg godt vi kan droppe et salg af ham. Emerson skal der nok være bud efter.
Men generelt set er vi vel lidt "fucked" på salgs fronten som jeg ser det? Havertz og Chilwell virker lige pludselig meget langt væk. Så egentlig også hellere vi droppede Havertz og i stedet hentede Upamecano "billigt" da han kun har et år tilbage. Upamecano og en ny VB ville for mig være det perfekte transfervindue.
Med tanke på at transfervinduet kører 2 måneder endnu må man formode at der kommer gang i salget når turneringerne i Europa slutter ... mon ikke der ryger 3-5 spillere i løbet af de kommende måneder - jeg tror det
Vinduet lukker formentlig først 5-6 oktober, inden man tager hul på den nye sæson i CL. Det mangler dog at blive endeligt bekræftet.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.”
Bill Shankly
Leicester ser ud til at være gået fuldstændig i stå. Lad os håbe at vi spiller røven ud af bukserne på torsdag og snupper alle tre point og giver Leicester endnu mere gummiben.
Jeg er ikke så bekymret for hvor meget tid vi har til det, men mere hvem vi sælger og hvad vi kan få for dem. Specielt ift at vi har store ambitioner og gerne vil hente nogle spillere med tunge priser.
Chelsea manager Frank Lampard will have two of his senior attackers available for the Premier League run-in after Willian and Pedro agreed to short-term extensions on their current deals until the end of the season.
Flere skriver at vi skulle have lagt et officielt bud på Havertz i dag og det skulle være højere end det bud Real Madrid har lagt. Har ingen ide om hvor pålidelig de medier og jounalister er.
Vi skulle også være interesseret i en dobbelt handel i Leipzig og man holder stadig øje med Upamecano. Som eftersigende er vores førstevalg når det kommer til CB.