Snak

Mere indhold efter annoncen
Du skal nok regne med, at det ikke er prisen der er problemet, men derimod deres løn, som giver udfordringer. Bliver de solgt eller udlejet vil vi stadig hænge på nogle lønudgifter. Om det kan betale sig at tabe penge på, i forhold til at spillerne kun bliver ældre (og dermed mindre værd) såfremt vi beholder dem, er ikke altid nemt at gennemskue. Dertil ved eventuelt købende klubber, at de køber fra et overskudslager, hvorfor de a) byder under spillerens markedsværdi og b) tilbyder spilleren en dårligere kontrakt, da de ved vi er villige til at betale noget af lønnen kontraktperioden ud for at komme af med dem.

At finde det middelpunkt hvor den købende klub laver en handel de er interesseret i og vi laver en handel hvor vi ikke bliver taget ved næsen, er det sværeste og det er det jeg kan forestille mig, at ledelsen arbejder på højtryk for at find en løsning på.
Ifølge BBC så har vi betalt £ 45 millioner for Chilwell.
Noget mindre end alle rygterne.
Jeg tror Marina er RIGTIG god til at forhandle.
Både når vi køber og når vi sælger !
Det bliver mere og mere spiseligt, såfremt det er sandt. Det er tilsvarende 374 mio. hvilket pludseligt synes at være mindre galskab.
https://www.claretandhugh.info/chelsea-have-already-signed-their-declan-rice/
Lidt sjov læsning, specielt de sidste linjer.

Men det tyder dog på at Ampadu kunne spille en rolle i Chelsea denne sæson som 6´er. Fans er også gået lidt i selvsving efter at der er kommet et billede ud hvor han står ved siden af RLC og Giroud som er omkring 1,91-1,93 høj og Ampadu ligner i hvert fald ikke en som er 10-11 cm lavere. Han skulle eftersigende have vokset en del de seneste år. Spændende at se om han får en rolle. I Leipzig synes jeg i hvert fald han viste et højt niveau når han spillede.
Men det tyder dog på at Ampadu kunne spille en rolle i Chelsea denne sæson som 6´er. Fans er også gået lidt i selvsving efter at der er kommet et billede ud hvor han står ved siden af RLC og Giroud som er omkring 1,91-1,93 høj og Ampadu ligner i hvert fald ikke en som er 10-11 cm lavere. Han skulle eftersigende have vokset en del de seneste år. Spændende at se om han får en rolle. I Leipzig synes jeg i hvert fald han viste et højt niveau når han spillede.


Jeg var faktisk lige ved at dele det billede herinde igår, men jo mere jeg kiggede på, jo mere i tvivl blev jeg.

Hans hår ligner noget der giver ham 5 cm ekstra, samt ingen af dem står almindeligt ret op. Men jeg håber da at manden er blevet +1.90! Han er god på bolden og med sådan en fysisk, kan han blive en helstøbt CB.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Maarkap
Ja man skal lige kigge nogle ekstra gange på det billede, specielt det hvor man ser hele kroppen. Men han ligner ikke en der er 10cm lavere, selv med håret. Han står som 1,82 men hvis han nu er oppe på omkring 1,85-86 så begynder det at ligne noget. Høje spillere kunne vi godt bruge. :)

Kunne sagtens se Ampadu få succes i Chelsea og jeg synes han er blandt de mere spændende talenter vi har. Som du skriver - god på bolden og så er han en kriger.
Så blev det officielt med Malang Sarr.

Så kommer nyheden om Thiago forhåbentlig senere i dag.
Captain America. FCM
Det kunne være fint, hvis Thiago Silva bliver præsenteret i aften og Havertz imorgen, så vi kan bruge den sidste tid på at finde en værdig målmand.
Bliver spændende at følge Sarr og se hvem han bliver udlejet til (Forhåbentlig i PL). Han kan også spille VB, hvilket giver endnu flere muligheder fremadrettet.

@Benniersej
Det virker desværre som om at vi kommer til at vente lidt på Havertz handlen. Leverkusen er tilsyneladende ikke tæt på at hente en erstatning. Så vi skal nok være heldig hvis det bliver denne eller næste uge det bliver officielt... desværre.
374 mill. for Chilwell er dyrt med ikke overpriced - enig Robert.

Fedt med Sarr - han kan godt blive super spændende. Jeg sidder dog stadig med en mega dårlig fornemmelse over Rudi Völler og at han nok skal få saboteret det Havertz skifte ...
Annonce