Snak

Mere indhold efter annoncen
Liverpool var i fuld kontrol kontrol. Den hed 1 - 9 i målforsøg i Liverpools favør.


Wow ...
We know what we are
Ha ha Cfever
Jeg må bare sige vi var klart bedre med i 2. Halvleg hvor den hed 4-9 i "målforsøg" ...
We know what we are
@zola

Her i tråden, var der ingen, der havde forventet top 4, inden 19/20 gik i gang.


Tjek undertegnedes indlæg den 11. August 2019 kl. 22.35

Derudover, ro på folkens, vi er jo knap nok kommet igang med den nye sæson. Vi skal bare have Mendy i hus, så skal vi nok ende i top 3.


-------------Werner --------------
Pulisic---------------------Ziyech
--------------Havertz--------
---------Kova-----Kante
Chilwell---Zouma---AC---James
-------------Mendy---------------
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Og så skal man også lige huske på, at blot fordi man spiller alle på deres "naturlige" pladser, så er det ikke ensbetydende med magi. Vi har trods alt nye spillere i hver kæde denne sæson, for ikke at tale om deres alder for de fleste af dem. Det kommer til at tage tid og koste point, før at tingene er på plads.
Are you a Mexican or Mexicant?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Wise, problemet med Werner som 9´er er, at så er det ham, der skal tage slagsmål med midterforsvaret og gør han ikke det, hvem gør så? Hvis Timo er 9´er, så har forsvarsspillerne mere fokus på lige præcis ham, og så er det sværere at luske sig til et forspring imod dem medmindre de sover. Er Timo ude i venstre side, så har midterforsvaret rimeligvis lidt mindre fokus på ham.

Timos typiske løb er på diagonalen fra venstre og indad i rummet bag midterforsvaret. Hvis de ikke er knivskarpe på ham, eventuelt fordi en midterangriber bøfler med dem, så er det pludselig meget svært for dem at fange Timo, og backen har stort set samme rute mod mål og dermed ikke en nævneværdigt kortere distance, så for ham er det et relativt rent kapløb, som ikke er helt nemt at vinde.

I samarbejde med en relativt hurtig midterangriber har Timo endvidere en mulighed for at prikke bolden videre til en medspiller, hvis han kommer i en dårlig vinkel eller ikke kan slippe fri. Endelig er det ikke utænkeligt, at en midterangriber kan vinde en bold i luften og bare prikke den ind i rummet bag midterforsvaret, hvor Timo så kan løbe efter den. Timo som midterangriber har derimod et relativt stort problem i luften.

I forhold til Puli, så kan jeg bestemt godt lide den udgave, vi så i slutningen af sidste sæson, men han virker lidt skrøbelig. Der vil være situationer, hvor Puli og Timo samtidigt vil være spændende, men i min optik er de begge to løbere. Puli er lidt bedre til at drible, Timo er lidt hurtigere og lidt mere målfarlig, men begge er løbere. Begge skal sendes i dybden, gerne indvendigt i venstre side. De overlapper simpelthen i kompetencer, og så vil jeg hellere spare en af dem i udgangspunktet, og så lade dobbelt speedster være en taktisk mulighed.

Endelig, i forhold til Kova, så har jeg det lidt ambivalent. Han er ikke en udpræget defensiv midt. Han arbejder fint, men han har ofte problemer i de sidste 20 min af en kamp og hans defensive positionering på vores tredjedel halter nogle gange. Han er ikke udpræget en offensiv midt heller. Fantastiske dribleture, glimrende teknik, ganske fornuftigt pasningsspil, men han skyder ikke og han slår lidt for sjældent de afgørende bolde. Han er ikke dårlig, men jeg synes bare, at andre spillere potentielt giver mere til helheden.

Skal vi sammenligne fx Kova og Mount, så er Kova åbenlyst en "bedre" spiller, men Mount har mere x-factor, mere identitet, mere vildskab, og han byder sig mere til rundt omkring på banen. Der mangler simpelthen noget balkan-tosse i Kovacic´ spil, medmindre vi snakker om satsede afleveringer på egen tredjedel, hvor Kovacic er en komplet galning.

Hvis vi spiller med to kontrollerende 8´ere og en 10´er, så er Kovacic et fint valg ved siden af Kante. Men jeg bryder mig lidt mindre om den tilgang, da tiden virker til at være løbet fra den dedikerede 10´er. Folk som Eriksen, Alli, Isco, Hames, Mata, Øzil giver ikke nok defensivt og "defensive 10´ere" som Oscar, Willian, måske endda Mount er ikke farlige nok i sig selv, medmindre der er medspillere, som løber for dem.

Sagt lidt mere direkte, så vil jeg hellere "ofre" Kovacic på at bruge Mount og Havertz mere konstruktivt, end jeg vil skabe pladsen til Kovacic ved at spille med en dedikeret 10´er og på sigt presse to gigantiske talenter ind i hvad der ligner en døende rolle.
Har du set Pulisic spille fodbold? Han søger rigtigt ofte ned i banen og tager bolden. Det er faktisk en af hans største styrker. Det er totalt modsat af en ´løber´ som skal spilles i dybden. Bare lige til info :) iøvrigt har Tammy været ubrugelig i snart et halvt år. Samme med odoi. Så hvorfor de to ud af den blå luft skulle kunne gå ind at gøre en forskel mod Liverpool, kan jeg ikke lige regne ud. Deres form kender vi heller ikke så meget til.
Har du set Pulisic spille fodbold? Han søger rigtigt ofte ned i banen og tager bolden. Det er faktisk en af hans største styrker. Det er totalt modsat af en ´løber´ som skal spilles i dybden. Bare lige til info :)

Nej, jeg har selvfølgelig aldrig set Pulisic spille fodbold. Det er flot, Paseki. Genialt svar. Har du andet ligegyldigt nonsens, du gerne vil fyre af?

Ja, Pulisic søger også gerne ned i banen og løber bolden fremad. Og det er imponerende, når det virker, men hvorfor tror du, han laver det nummer? Fordi det er den mest effektive måde at angribe på, eller fordi vi ikke er skide gode hvad angår afleveringer i dybden?

Det er i øvrigt netop ikke nede i banen, at vi gerne vil have Pulisic til at løbe bolden rundt, men derimod helt oppe i modstandernes felt, hvor det har meget større sandsynlighed for at resultere i enten en god chance eller et straffespark.

Så jeg gentager, i min optik er Pulisic en løber. Han er ikke manden, der skal fedte med bolden langt nede på banen, men derimod manden som skal sendes afsted med en bold i dybden, hvorefter modstanderne så skal forholde sig til en meget hurtig og relativt målfarlig spiller, der ikke er specielt nem at tage bolden fra. Dette siger jeg selvfølgelig efter aldrig nogensinde at have set ham spille.

iøvrigt har Tammy været ubrugelig i snart et halvt år. Samme med odoi.

Tammy blev vores topscorer sidste sæson. Hvis det er "ubrugeligt", så ved jeg ikke rigtigt, hvem du holder med, men det er næppe os. Han var ikke i stærk form efter afbrydelsen og han var småskadet før, men "ubrugelig" er et ret stærkt udtryk, der bør gemmes til de tilfælde, hvor det er relevant. Dvs Batshuayi, Zappacosta, Emerson, Jorginho, Kepa.

Hvad angår CHO, så har han åbenlyst haft lidt problemer efter sin skade, hvilket er forventeligt, men selv om det halter lidt så er han stadigvæk en kant, i kraftig modsætning til Mount og Havertz. Hvor de to søger indad i banen så er CHO meget mere tilbøjelig til at finde plads udad og skabe bredde.

Hvis vurderingen er, at han ikke kan bidrage med noget, så skriger det i øvrigt til himlen, at han ikke er sent på lån. At give ham op mod et år mere uden bold skader ham sportsligt og er derudover torskedum økonomi.

Deres form kender vi heller ikke så meget til.

Det er korrekt. Vi kender ikke ret meget til deres form, for de spiller jo ikke. Men det er da lidt slående, at Tomori åbenbart har været "ude af form" i et halvt år, og alligevel gik det da okay for ham, da han kom ind mod Liverpool. Emerson faldt ud af form efter sin skade i starten af sidste sæson. CHO er "ude af form" efter 9 måneder med træning. RLC er stadigvæk ikke i noget der minder om form. Tammmy er åbenbart "ude af form".

Hvem er rent faktisk i form? Jorginho, Kepa, og Kovacic som gisper efter luft med 20 minutter tilbage? RLC fik det meste af Brighton-kampen, men var han i form? Det er svært at påstå, at "form" er afgørende for udvælgelsen.

Mon ikke snakken om "form" og indsats til træning reelt bare er pladder, der dækker over, at Lampard vælger nogle spillere og fravælger andre? Det har jeg en stærk mistanke om. Og de valg sker så ud fra en lang række overvejelser, hvoraf taktik antageligt spiller en relativt stor rolle. Og i den sammenhæng har de første to kampe i år ikke været overbevisende.

Jeg kan godt lidt Lampard, jeg kan godt lide, at han vil spille offensiv fodbold, men selvfølgelig er han ikke hævet over at begå fejl. Det er korrekt, at der er kommet nye folk ind, som ikke har spillet sammen med resten af holdet, men Timo har været her længe, og ingen tvinger ham til at kaste Havertz ind som starter fra dag 1. Altså virker det bare underligt, når vi pludselig er dårligere nu end for 12 måneder siden, uagtet at det stort set er de samme folk på banen.
Hvorfor har det taget mig så mange år og 7827 sider med interessante posts ( ikke at jeg just har læst i nærheden af dem alle ) at opdage denne tråd?

Men jeg vil da kort give mit besyv med om tingenes tilstand i vores alles engelske favoritklub:


Jeg elsker Frank Lampard . Selvfølgelig gør jeg det, og jeg var jublende da han overtog trænertjansen for et års tid siden. Måske var her manden der kunne være træner i 5-7-10-mange år. Manden der ville få længere snor end de fleste forgængere ( Med det sagt er det egentlig kun fyringen af Ancelotti og i sin tid Ranieri, plus måske Mourinho v. 1.0 jeg ikke har været helt enig i ) .
Transferforbuddet virkede på en måde som held i uheld, da det ville tvinge nogle af de unge stortalenter ind på holdet, og også give Lampard ekstra snor. Før sidste sæson tænkte jeg top 6 ville være glimrende, og top 8 acceptabelt . Så en 4. Plads, en Cup-finale var på alle måder mere end godkendt . Resultatmæssigt i hvert fald.

Jeg tror og ikke mindst håber at Lampard er den rigtige mand for Chelsea . Og der har været opløftende momenter, fornem integration af visse unge spillere og før denne sæson en række yderst interessante signings. Men jeg må erkende at jeg også er liiidt bekymret over fremgangen synes at være gået over i stagnation. Rent taktisk har Lampard ikke overbevist mig i den grad jeg havde håbet.

Forsvaret har sejlet fra dag 1, og synes ikke at være blevet bedre . Men at man har en målmand blottet for niveau og selvtillid hjælper jo selvfølgelig heller ikke. Mendy kender jeg overhovedet ikke, men han umuligt være ringere end Kepa. Med en ny keeper og Silva som leder af forsvaret skal der ses en markant forbedring af den del i løbet af denne sæson. Jeg havde troet på mere udvikling fra de eksisterende forsvarsspillere, men uden en defensiv leder inde centralt kan virkelig gode spillere hurtigt se middelmådige ud. Silva er nødt til at være den leder hvis vi skal noget som helst i denne sæson. Og så kan vi måske se hvem end der bliver hans makker, løfte niveauet ganske betragteligt .

Midtbanen er fyldt med kvalitet. Man har verdens måske bedste 6er i Kante. Ham vil jeg se som 6er hver gang han er klar . Og så har vi Billy, Mount, RLC og Kovasic som bør være de 4 spillere til 2 pladser foran Kante. Med Havertz som en mulighed også. Det synes jeg ikke er helt skidt . Barkley er ikke god nok og får nok aldrig flyttet sig helt op på det niveau jeg personligt troede han kunne nå, da jeg først så ham i PL. Jorginho skal væk. Han har klare kvaliteter som Regista, men fungerer slet ikke som 6er i Chelseas system . Han skal spille i en liga med mindre fysik, tempo og intensitet vil jeg mene.

På kanterne og i front synes jeg Chelsea ser meget stærke og nærmest fremtidssikrede ud, men når fundamentet sejler er det bare ikke nok. Og mens jeg deler andres begejstring for Werner er jeg lettere bekymret over Havertz første 3 halvlege for Chelsea . Faktisk primært mod Brighton. Jeg kender ham kun fra highlights og omtale, men jeg synes det var en super interessant signing. Og det kan det også sagtens ende med at blive. Men der er tydeligvis en indkøringsperiode, der nok godt kan blive halvlang i hans tilfælde. Mod Brighton synes jeg han så uengageret ud, og manglede meget på sine løn i begge længderetninger. Jeg prøvede så vidt tv´et tillod at fokusere på ham, og alt for ofte synes jeg han ikke kom med frem i omstillinger, eller tog intensive tilbageløb. Nu skal han ikke bedømmes på så tyndt et grundlag , men jeg tror han kommer fra et hold hvor han var stjernen og omdrejningspunktet. Og som følge deraf havde han måske visse friheder, som der ikke umiddelbart er plads til han kan få i Chelsea . I hvert fald ikke i første omgang . Måske på sigt . Jeg synes han har virket uskarp og til en grad også uengageret . Og hvor skal han spille ? Fylder han nok til at spille CM ? Han skulle eftersigende kunne spille nærmest alle offensive pladser, så jeg håber bare at han kan spille dem noget bedre end han spillede højre kant mod Brighton . Jeg tror det bliver godt, men jeg tror også det tager tid . Han har en enkelt gang hvad jeg husker vist sit eminente blik for spillet, og jeg kan se Werner få mange sukkerbolde i dybden fra Kai i mange år frem .


Det sidste jeg lige vil nævne er indkøbet af Chilwell. Jeg er simpelthen ikke sikker på det er hvad den venstre back mangler. Jeg synes hans styrker er mere åbenlyse offensivt end defensivt, så på det punkt er han måske bare en yngre udgave af Alonso. Og så uden Alsonsos målfarlighed er jeg ikke sikker på det bytte er de mange millioner værd. Men jeg håber jeg tager fejl og Chilwell kan blive en ny Cole på VB.


Nå, det blev lidt langt, men begrænsningens evne har aldrig været min største force. Skal nok fremover forsøge at holde mig til mere konkrete indlæg, som er mere debatvenlige.



Opsummering af mit skriv:

Jeg elsker Lampard.
Jeg er forfærdet over vores defensiv.
Kepa og Jorginho har forhåbentlig spillet deres sidste kamp for Chelsea.
Jeg vil virkelig gerne se Kai blive en succes, men er lidt bekymret.
Werner er vores 9´er de næste mange år.
Jeg tror vi spiller til 0 på onsdag :-)
Puli har i alle dage trukket ned i banen :) gjorde det i Dortmund, på landsholdet og nu i Chelsea. Så det har ikke så meget at gøre med at vi ikke er gode til at spille den i dybden :) så derfor jeg er i tvivl om du faktisk har set manden spille (jeg driller dig selvfølgelig igen). Men din subjektive vurdering er helt i orden. Det er bare noget han aldrig har gjort. Tag ordet ubrugelig med et gran salt. Min pointe er bare at hverken Tammy eller Odoi har vist noget der gør dem berettiget til en start 11 fremfor de andre. Tværtimod. Flot at Tammy bankede alle sine mål ind de første par måneder. Der var han rigtig god. Men ja, der er en grund til at han blev sat af. Odoi er vel en habil backup og et stort talent. Programmet taget i betragtning, giver det fin mening at beholde ham. Men han kommer ikke i nærheden af at være blandt de 11 bedste. Hvilken iøvrigt også ville være meget at forlange af en ung gut. Måske det i større grad handler om kampform? Det var nu også bare et eksempel på hvorfor man vægter andre spillere fremfor andre? Jorginho har spillet landskampe for nyligt og burde alt andet end lige været inde i et bedre flow end dem som ikke har spillet gældende kampe. Det kan jo være sådan noget der gør forskellen i disse kampe i starten af sæsonen? Ved ikke lige om vi er dårligere end for 12 måneder siden. Situationen i år er også lidt noget andet. Kan jo være at Havertz starter inde fordi han hurtigst muligt skal være i kampform, fordi han er ekstraordinær. God kamp i morgen og fortsat god dag.
Annonce