@ Øshv
Jeg tolker dine indlæg som værende pro Lampard (ret mig gerne, hvis jeg tager fejl)
Jeg kunne godt lide spilleren. Jeg kunne også godt lide meget af det, han gerne ville gøre som træner. Spillestilen var lidt naiv, men grundlæggende meget sympatisk. Dog nok ikke super genial fra et strategisk perspektiv, taget i betragtning hvor meget løbearbejde, det krævede.
Men jeg var aldrig specielt glad for hans interviews. De var noget overfladigske og "jeg ved hvad problemet er" er ikke specielt overbevisende, når problemet ikke bliver løst. Dermed ikke sagt, at han ikke vidste hvad problemet var, men det lød bare dumt.
Og jeg er ikke en fan af hans til tider underlige ideer med indskiftninger. Jeg følte heller ikke, at han var specielt god til at forudse taktikken hos en modstander eller efterfølgende reagere på det.
Mener du at det var en fejl at fyre Lampard?
Det kommer fuldstændigt an på, hvad formålet med fyringen var. Og hvem man ansætter i stedet for, og hvad man beder alternativet opnå.
Jeg tænker, at det enten var et spørgsmål om nu eller til sommer. Sådan som sæsonen udviklede sig, så er det svært at argumentere for år 3. Men forhåbentlig har ledelsen gjort sit hjemmearbejde, læst godt op på Tuchel, og givet ham de helt rigtige instrukser. I det tilfælde er det nok fornuftigt, hvis vi skal i top 4, at fyre Lampard.
Men hvis ikke man har gjort hjemmearbejdet ordenligt, så er Tuchel ikke bedre til at opnå noget end Lampard er, og i det tilfælde er det et spild af penge, tid og medarbejderkaos. Dertil risikoen for permanent skade grundet "new manager syndrome", hvor den nye skal lave om på alt muligt uden andet formål end at vise, at nu er der en ny chef. Og i den situation er det selvfølgelig en stor fejl at fyre Lampard nu, frem for at vente til sommer.
Apropos statistik xG fungerer ligesom alt andet statistik. Det skal tages med et gran salt. Det kan derfor være svært at fremføre argumenter ´kun´ baseret på xG. Det ved jeg godt at du ikke gør, blot et lille indspark. Vil et hold helst have 4 chancer/skud, som giver 0.5 i xG pr. Styk. Eller 21 chancer/skud som giver 0.10 i xG pr. Styk. Jovist de 21 giver en samlet højere xG. Men i det første eksempel er der en 50/50 chance for at score. Hvad vil man helst have som manager?
Jeg er skam helt enig i, at statistik har begrænsninger. Det plejer lidt at være min kæphest at minde andre om det, så jeg er glad for, at du også er observant på det. Og xG er selvfølgelig ikke en undtagelse. Hvis et par af de store chancer er til AC på hovedstød, så foretrækker jeg i øvrigt 21 mindre chancer tilfældigt fordelt over hele holdet.