Snak

Mere indhold efter annoncen
Kanté og Kova har begge lavet en assist i de to seneste kampe. Så det kan jo være at Tuchel har set det samme som dig, og fokuseret på at der skal slås flere ´vindere´ fra midten. Blot et indspark.


En assist fra to spillere er altså ikke noget man kan vurdere ud fra. Kovacic har iøvrigt ikke en assist og målet omkring Kantes assist var vidst mere Mount, der skabte det en det var afleveringen fra Kante.

Jeg synes saftsusme at vi spillede godt mod Everton. Det er ikke et dårligt hold. Man må bare sige at Tuchel har fat i den lange ende, og de kritikere der er i forhold til Tuchel forstummer mere og mere som tiden går. Sikke en impact, på meget kort tid. Vi ligner et top klasse hold igen.


Jeg er enig i at vi spillede godt, men vi møder også et ramponeret Evertonhold, der ikke gjorde noget for at presse på de svage punkter Tuchels opstilling har. Derudover manglede de en del spillere deriblandt Mina og James Rodriguez. Hvad mener du egentlig med top klasse hold? Hvis du mener City/Bayern niveau, så er der kun et svar - et rungende nej.
We know what we are
Cfever @
Kovacic´s fremadrettede aflevering til Havertz gav straffe.
Kante´ aflevering til Mount var da en assist, eller er det kun assist, når det passer ind i debatten ?
Everton lå én plads under Chelsea.
De har vundet deres seneste tre kampe, Bl.a. over Liverpool.
Tæller vores sejre over Atletico Madrid, uafgjort mod Manchester U, sejre over Liverpool og Everton ikke som flotte resultater ?
Sidste sæson tabte vi 3x til United.
Vi tabte 3-5 til Liverpool sidste sæson selvom Liverpool var mestre.
@ Osgood

Jeg lige tilføje til din del af argumentationen, at Chelsea har haft en bedre xG end modstanderen i samtlige PL-kampe under Tuchel: https://understat.com/team/Chelsea/2020

På et tidspunkt blev der skrevet af en bruger herinde, at visse Dortmund-fans mener, at I spiller offensivt og attraktivt fodbold.

Det er ikke min påstand i hvert fald, men jeg har en forventning om, at Tuchel på sigt gerne vil gå mere offensivt til værks.

Jeg er måske bare skadet af erfaringen med ham hos Dortmund.

Her har Tuchel nemlig følgende tal at bryste sig af:
- Flest point i gennemsnit pr. kamp for nogen Dortmund-træner nogensinde.
- En målratio på 2,35 mål pr. kamp.
- 0 Bundesliga-hjemmekampe tabt i hans tid i Dortmund.
- Vandt omkring 62 % af kampene.

Det gik jo så dårligt mellem ham og den øvrige ledelse til sidst, men for os fans, der ikke oplevede den side af Tuchel, var han et fremragende bekendtskab.

Tuchels største problem som Dortmund-træner var, at Bayern var så suveræne i de sæsoner, hvor han var træner. Han fik bl.a. 78 point i en af sæsonerne, som er det højeste pointtal en nr. to i Bundesligaen nogensinde har fået.

Desuden oplevede jeg Tuchel som en udavendt træner i pressen, som kunne redegøre fint for sine overvejelser - så kan man være enig eller uenig.

Jeg håber, at I alle bliver tilfredse med Tuchel på et tidspunkt. Men det er selvfølgeligt ikke sikkert.
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
Kovacic´s fremadrettede aflevering til Havertz gav straffe.
Kante´ aflevering til Mount var da en assist, eller er det kun assist, når det passer ind i debatten ?


Undskyld, men hvad fanden snakker du om? At Kovacic laver afleveringen op til et straffespark tæller altså ikke som en assist i nogle opgørelser over assists. Så det er vidst ikke mig, der kun tæller assists, når det passer ind i debatten. Og der er ved gud forskel på at lave en aflevering, der sætter et mål op og en aflevering, hvor der er modtageren, der skaber målet.

Everton lå én plads under Chelsea.
De har vundet deres seneste tre kampe, Bl.a. over Liverpool.


Det er ikke særligt sigende at have vundet over Liverpool lige pt. Det har Burnley, Brighton og Fulham også gjort. Men jeg sagde vidst heller ikke andet end at det var en god kamp, man må selvfølgelig have med i vurderingen at det var et skadesramt Evertonhold.

Tæller vores sejre over Atletico Madrid, uafgjort mod Manchester U, sejre over Liverpool og Everton ikke som flotte resultater ?


Har jeg sagt de ikke gjorde?

Sidste sæson tabte vi 3x til United.
Vi tabte 3-5 til Liverpool sidste sæson selvom Liverpool var mestre.


Og i denne sæson spillede vi også uafgjort mod United i den første kamp. Det er ret tydeligt at den eneste, der mudrer debatten er dit meget ensidige fokus på at fremhæve ting, der udelukkende taler din sag, det er en skidt måde at debattere på.
We know what we are
Hvem er det, du mener, manglede selvtillid under Lampard? Mount og CHO bærer vores offensiv pt og de har da aldrig manglet selvtillid. Timo er ikke bedre nu end han var under Lampard, så enten var selvtillid ikke hans problem eller også har TT bare ikke fået skubbet til ham endnu. Jorgi og Kova ser da heller ikke ud til at være andre spillere end under Lampard, de laver bare en anden opgave.


Jorgi og Kova har andre roller ja. Derfor kan man da sagtens sige de er en anden spiller. Jorgi synes jeg f.eks har gjort det fremragende under Tuchel.

Og jeg vil være kritisk, hvis Billy G, Conor Gallagher og Trevoh Chalobah bare bliver hældt ud i nærmeste kloak, så der bliver mere tid til den evindelige middelmådighed Jorginho. Sådan er det bare. Hvis du vil have betingelsesløs tilbedelse, så må du tage Nick i hånden og pisse over i Barca-tråden, hvor I kan være lige så kortsigtede og juble lige så meget i øjeblikket, som i lyster, uden at jeg kommenterer på det.


Jeg er heller ikke tilhænger af Jorgi. Men han skal stadig have kredit. Jeg synes på ingen måde han er problemet pt.

Hvad er da det for noget pis at skrive at vi kan hoppe over i Barca tråden. Så fordi vi er glade for hvordan det går lige nu, så kan vi ikke tænke på andet end den korte bane. Det er nu bare sådan at Tuchel er caretaker i denne sæson. Der skal skrabes så meget så muligt sammen, for at komme i top 4. hvis det kræver man spiller med Alonso og Jorginho, så må det være sådan.

Men derfor kan man da sagtens synes at andre bør få pladsen på den lange bane. Men hverken du eller jeg aner hvad Tuchels planer er til den kommende sæson.

Men du skal have lov at være kritisk alt det du vil. Skulle vi ikke lige se om ham Chalobah overhovedet kan noget. Jeg husker tydeligt hvordan hans bror, også blev talt op herinde, selvom han aldrig har været god nok til en topklub i England.

Selvfølgelig skal vi bruge de talenter, der er gode nok.

Til gengæld vil jeg åbnelyst være kritisk, hvis vi smider en Pulisic eller en Tammy ud og spilder Kai Havertz´ talent på kun at være angriber. Jeg vil være kritisk, hvis Mount kun skal være en meget god tier frem for den fremragende midtbanespiller, han grundlæggende er. Jeg vil være kritisk, hvis Chilwell og James kun skal være anstændige wingbacks frem for de fremragende fuldbacker, de grundlæggende er. Jeg vil være kritisk, hvis vi står med en absolut fremragende fløj i CHO og kun bruger ham som deltids-wingback eller okay indvendig tier.


Lad os antage at Havertz bruges længere nede på banen og ikke præstere som han skal, kontra han spiller falsk 9er og spiller som f.eks mod Everton - Er det så ikke bedre at han spiller der, hvor han præstere bedst ?

Jeg er ikke nødvendigvis uenige i han ikke skal spille angriber. Men præstere han kontra på midtbanen, vil jeg ikke være kritisk.

De mål, vi har scoret, er det fordi, systemet simpelthen har virket rigtigt godt indtil nu, eller er det Mount og CHO, der bare grundlæggende er meget gode til at få et eller andet til at ske, når de ellers er i form og skadesfri? Det rimelige svar er en blanding. CHO og i særdeleshed Mount er meget livlige. Og der er antydningen af nogle meget spændende tanker, når vi ellers sætter lidt tempo i pasningsspillet. Der hvor jeg så bliver gnaven er, at vi får aldrig det tempo, hvis bolden skal forbi Jorgi og Kovacic på midtbanen. Og jeg har svært ved at se James og Chilwell være en central del af det. Eller Alonso, for den sags skyld.


Mount er jeg enig i. Men så skal CHO altså heller ikke have mere ros. Han laver alt for få mål og assist, når man ser på hans fart og teknik.

Man kan sagtens sammenligne ham med Coman i bayern, som heller ikke får nok ud af det. Så vil jeg endda sige at Coman har haft 2 ledbåndsskader af 2 omgange som holdte ham ude i næsten 170 dage til hans forsvar.

Selvfølgelig skal CHO fortsat have spilletid. Men han skal ikke roses mere fordi han er fra af vores akademi.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Øshv

Jeg håber da, at du har ret. At Tuchel har svunget pisken lidt over midtbanen, så de også begynder at tænke fremad i banen, med tempo, i stedet for kun at spille de sikre afleveringer.

Og ja, vi var rimeligt gode mod Everton. Og de var rimeligt dårlige. Og de to ting var næppe helt uafhængige. Men det skal jo så også med, at deres game plan gik i lort efter et rimeligt uheldigt selvmål, hvor Kais afslutning formentlig ville være gået forbi mål, hvis ikke en forsvarsspiller havde rettet den af. De kan ikke bruge et nederlag til noget, så pludselig skal de frem, og pludselig kan vi slå bolde i dybden til Timo og Kai. Det lykkes så at få trukket et straffespark på en af de bolde. Fair nok, men for pokker hvor ville det have været bedre, hvis det havde været et direkte mål.

Ligner vi et top klasse hold? Nej, det synes jeg ikke. Vores offensiv er for haltende. Vores defensive stats er direkte fantastiske, men jeg synes, det negligerer kvaliteten på vores defensive folk, hvis vi påstår, at det først er nu, de er blevet gode. Vores defensive stats har mig bekendt været anstændige gennem sæsonen. Men det har kostet, at vi laver små personlige fejl. Når det sker, så er der ikke en ekstra spiller til at redde dagen.

En del af årsagen til de fejl har nok været utilstrækkelig instruktion fra Lampard. En del har været, at Lampard formentlig har opfordret til lidt for risikabelt spil uden at arbejde nok med mønstre, der kan reducere risikoen. Eksempelvis er det til at få spat af de der førstegangsafleveringer direkte tilbage til midterforsvaret, som vores midtbane praktiserer, men jeg tænker, at det er endnu mere irriterende for angribere, som forsøger at presse på forsvarskæden.

Under Lampard ville forsvareren enten have spillet bolden ud til back som løber og punter eller midtbanespillere ville have skullet vende med bolden og enten løbe eller sende videre. Lidt mere direkte, lidt mere "tempo", noget større risiko.

Cfever
Beklager at jeg kaldte Kovacic aflevering for en assist. Jeg skulle selvfølgelig bare have skrevet nøgleaflevering i stedet for. Da det tilsyneladende har forvirret dig. Ja, rent statistisk er det ikke en assist af Kovacic, meeeeen jeg tror nu nok du fangede den overordnede pointe.

Jeg er godt klar over at det er svært at vurdere på om det har været et fokus punkt fra Tuchel. Da han har været i jobbet i så kort en periode. Det var som sagt også blot et indspark. Det er nok lidt nemmere at have denne diskussion om 6 måneder.

Vi er naturligvis ikke på niveau med Bayern og City. Det giver sig selv. Men vi bevæger os da nærmere end hvad vi har været i langtid.

Bs
Det er vel bare en del af fodbold at mål ændrer kampe. At det vindende hold ofte har marginalerne på sin side, er vel næsten en naturlov. Det var i øvrigt Havertz der trak straffesparket. Timo lavede ikke andet end at brænde chancer mod Everton.

Hmmm tror ikke at der er nogle der negligere kvaliteten på spillerne. Men det er bare en ekstraordinær situation i forhold til clean sheets. Første manager i historien til at holde clean sheet i de fem første hjemmekampe.
Beklager at jeg kaldte Kovacic aflevering for en assist. Jeg skulle selvfølgelig bare have skrevet nøgleaflevering i stedet for. Da det tilsyneladende har forvirret dig. Ja, rent statistisk er det ikke en assist af Kovacic, meeeeen jeg tror nu nok du fangede den overordnede pointe.


Du har nu ikke forvirret mig (Osgood virker dog til at være helt rundt på gulvet), det virker nærmere som om du forvirrer dig selv med de stats du vil bruge. Hvis du vil snakke nøgleafleveringer så må du fremhæve dem, hvis du vil snakke assists må du fremhæve dem. Og ja, jeg forstår da godt til fulde hvad du prøver at skrive, jeg er bare ikke enig i at man kan konkludere særlig meget ud fra en lang bold fra Kante (blev det overhovedet karakteriseret som en nøgleaflevering?) og en nøgleaflevering fra Kovacic :)

Jeg er godt klar over at det er svært at vurdere på om det har været et fokus punkt fra Tuchel. Da han har været i jobbet i så kort en periode. Det var som sagt også blot et indspark. Det er nok lidt nemmere at have denne diskussion om 6 måneder.


Helt enig. Det var sådan set også min anke ;)

Vi er naturligvis ikke på niveau med Bayern og City. Det giver sig selv. Men vi bevæger os da nærmere end hvad vi har været i langtid.


Til dels enig. Det er dog stadig meget tidligt i Tuchels karriere, hvorfor de hold vi har mødt (udover Barnsley og til dels Southampton) ikke rigtig har kunnet finde de rigtige løsninger. Det der bliver det springende punkt er hvordan vi spiller, når modstanderne begynder at finde rigtige modtræk til Tuchels nuværende setup. Det er der vi får at se om vi for alvor bevæger os i den rigtige retning (i min optik).
We know what we are
Cf
Kantés aflevering er en assist. Det var mere i forhold til Kova. Om det rent statistisk er en nøgleaflevering, det ved jeg ikke. Men det var en aflevering som var kamp afgørende. Så nej, er ikke specielt forvirret. Ikke lige i denne sammenhæng i hvertfald. Men helt generelt, kan vi så ikke lade være med at gå så meget op i små petitesser? Det er sjældent at det bringer noget godt med sig. Du har jo fanget pointen. Har ikke konkluderet noget som helst. Skriver sådan set bare at midtbanen faktisk har været involveret i afgørende situationer fremadrettet. Kantés assist og Kovacic aflevering, der sender Kai i dybden. Så det var blot et indspark til bs bekymring omkring midten, og det manglende blik fremadrettet.

Man kan jo håbe at han benytter sig af andre gameplans i fremtiden. Så det bliver endnu sværere at finde ud af, hvilket chelsea hold der møder op på dagen. Uanset hvad, så har jeg stor tiltro til at vi blander os helt i toppen af prl og chl næste sæson.
Kantés aflevering er en assist. Det var mere i forhold til Kova. Om det rent statistisk er en nøgleaflevering, det ved jeg ikke. Men det var en aflevering som var kamp afgørende. Så nej, er ikke specielt forvirret. Ikke lige i denne sammenhæng i hvertfald. Men helt generelt, kan vi så ikke lade være med at gå så meget op i små petitesser? Det er sjældent at det bringer noget godt med sig. Du har jo fanget pointen. Har ikke konkluderet noget som helst. Skriver sådan set bare at midtbanen faktisk har været involveret i afgørende situationer fremadrettet. Kantés assist og Kovacic aflevering, der sender Kai i dybden. Så det var blot et indspark til bs bekymring omkring midten, og det manglende blik fremadrettet.


Jeg må sige jeg er lodret uenig i at det er "små petitesser". Du mener du svarer på BS bekymring ved at fremhæve to situationer, min pointe er at det ganske enkelt er for spinkelt et grundlag at adressere en bekymring ud fra.

Over de sidste 10 kampe (der inkluderer Leicesterkampen under Lampard). Har vores midtbanespillere følgende stats:
Kovacic: 0 mål, 0 assists, xG90: 0,06, xA90: 0,10.
Kante: 0 mål, 1 assist, xG90: 0,08, xA90: 0,06.
Jorginho: 3 mål, 0 assists, xG90: 0,27, xA90: 0,07.

Alle Jorginhos mål har været på straffe hvilket også inflaterer hans xG90. Spillere som Fred, Thiago og McTominay ligger med xA90 på 0,10, 0,11 og 0,12 for sæsonen. Ja det er andre systemer de spiller i, men der er altså ikke rigtig noget, der indikerer at vi kommer med særlig meget fra midten på trods af de to situationer.
We know what we are
Annonce