Min pointe er bare at nogle brugere (inklusiv dig) har meget travlt med at vi er meget heldige, og jeg skal komme efter dig. Men det kan jo forhelvede da ikke være heldigt at man som hold gang på gang går på banen, og ikke lukker mål ind.
Hvor har skrevet, at vores defensiv er baseret på held? Jeg har vist netop skrevet det lodret modsatte. Forsøger du at sige, at hvis vi er heldige, så skal held styre alt og være fundamentet bag alt, for ellers er det ikke held?
Er vi fremragende offensivt, nej gu er vi da ej. Men vi ser bedre og bedre ud.
Hvordan ser vi bedre og bedre ud? Det er de samme problemer, der kommer af den samme prioritering fra Tuchel. Vi har bolden meget, men ofte sker der ikke noget specielt farligt. Når der endelig gør, så er der ikke en plan for at få afsluttet, spillerne vil vandre bolden ind, og så bliver afslutningen pludselig stresset og elendig. Og der er stadigvæk ikke mange blå trøjer midt for mål på kanten af feltet.
Vores hurtige omstillinger begynder at have lidt bid noget af tiden, men det kan da ikke være rigtigt, at det er den eneste måde, vores angribere kan score mål på?
Så man må ikke bruge held i forbindelse med egne afslutninger, fordi man selv har indflydelse på udfaldet?
Nej, det mener jeg ikke, man bør gøre. Medmindre man afslutter så dårligt, at det virkelig er rimeligt tilfældigt, hvor bolden ender. Hvis du kan huske Ramires, så kan man måske snakke om held i forbindelse med, hvor hans afleveringer endte. I forbindelse med Girouds saksespark mod Atletico, så kan man snakke om held, for hvor meget kontrol havde han reelt? Men hvis du selv kontrollerer en begivenhed, så mener jeg ikke, at man skal snakke om held.
Så kan man vel godt argumentere for at vi i gennemsnit burde have lavet en kasse i united kampen, med det antal chancer skabte og skud vi havde, da vores xG var på 1.17?
Ikke helt. Man kan argumentere for, at set ud fra de parametre som man beregner xG ud fra, så burde et gennemsnitligt hold have scoret et mål, alt andet lige. Det er ikke rigtigt det samme som at vores specifikke hold var direkte uheldige med ikke at score et mål.
Man beregner xG ved at kigge på en tidligere sæson og se hvor mange afslutninger var der med en bestemt profil og hvor mange blev konverteret til et mål. Dermed har man en gennemsnitsbetragtning for sandsynligheden ved en given chance. Men det er et ligagennemsnit, der ikke tager vores spilleres kvaliteter i betragtning. Fra et xG-perspektiv er det ligegyldigt, om chancen falder til Zouma eller AC, men fra vores praktiske perspektiv gør det en verden til forskel.
Hvis ikke xG må bruges til at argumentere for at vi i gennemsnit burde have lavet x antal mål. Så ved jeg ikke hvad det kan bruges til.
Det her er problemet med statistik, IMO. Det kan nogle gange vise nogle gode ting, men det er et helvede at prøve at få alle nuancerne med, så man ikke overfortolker. Jeg føler ikke, at påstanden "vi burde have lavet x mål" er helt bæredygtig, men påstanden "et gennemsnitligt hold kunne have forventet at score x mål på de chancer, alt andet lgie" burde være okay. Og så kan man agitere for, at vi har som ambition at være lidt bedre end gennemsnitlige, hvorfor vi helst skulle overpræstere på xG for og imod.
Der hvor det går helt galt, i min optik, er hvis vi vil reducere vores divergens fra xG, for eller imod, til bare at være "held". Eller "uheld". Eller omvendt, at vores held eller uheld kan beskrives igennem en divergens fra xG. Jeg kan ikke se, at det giver nogen åbenlys mening, og jeg har ikke tiltro til, at det fører til retvisende og pålidelige konklusioner.