Snak

Mere indhold efter annoncen
Ret skal være ret, Knockout siger kun du er det, hvis du alvorligt mener folk er "Tuchel Haters". Når du så suger du åbenbart er snot dum i Knockouts optik, så siger du jo at du i ramme alvor mener at folk er "Tuchel haters". Selvom Knockouts formulering er til den hårde side, vil jeg også mene det er en fuldstændig absurd ting at skrive.

Jeg er i øvrigt helt på linje med dig Wise, det var også derfor jeg skrev afsnit to i mit indlæg, der svarede på den bagudskuende og lettere hånlige (på et ufattelig løst grundlag) kommentar. Min hovedpine er ved at være væk nu!
We know what we are
Indlægget starter da med

"Er du snot dum?"

Det er helt væk og så ufattelig underminerende debat niveau at man skulle tro det er en børnehave.

Så siger man ikke at nogle "kun" er det hvis den og den og den præmis er opfyldt så er man snot dum. Man siger det direkte til pågældende.
Chelsea fan siden midt 90’erne Glasset er så halvt fyldt at det næsten flyder over.
Suk ...
Ja suk.
Chelsea fan siden midt 90’erne Glasset er så halvt fyldt at det næsten flyder over.
@Cfever
Jeg tror ikke Lampard får en medalje selvom han burde få en
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er sådan set enig i at det ikke er fordrende for en debat. Men det jeg henviser til står jo vitterligt i næste sætning:

Hvis du tror folk er Tuchel "haters" så er svaret nok ja til mit spørgsmål.


Og så er det jo også sigende at jfh hellere vil indtage en offerrolle end at forsvare sit udsagn.
We know what we are
Det syntes jeg nu så han gør. Om ikke andet i sin næste post. Ja så kunne han have måske have gjort det i sin første post, men det gør ikke "er du snot dum" kommentaren bedre imo.

Men jeg vil meget gerne selv også hoppe på Wise´s vogn og se fremad og være bevidst om at vi ikke kan/skal være enige. Det er jo netop pointen med debat som jeg ser det.
Chelsea fan siden midt 90’erne Glasset er så halvt fyldt at det næsten flyder over.
Nå med en top 4 og et CL trofæ i hus er det tid til at se på næste sæson.
En sæson man må formode vi vil spille med om mesterskab og minimumskrav er top-4 igen, men gerne mere.
De stor signings fra sidste sæson har nu haft en hel sæson at tilpasse sig til liga, dette er er gået bedre for nogen end andre.

Signings.
Mendy - 9/10 (En klasse signing som har fra først dag løftet truppen).
Silva - 8/10 som Mendy har løftet det her hold en gør bare de andre omkring ham bedre.
Chilwell - 7/10 Har været ok uden at brænde ligaen af dog en klar opgradering.
Hakim - 4/10 Under middel håber han skal væk igen.
Kai - 7/10 Har været skadet og Corona men det er tydelig den her spiller bliver guld værd, når han har spillet har han været afgørende (CL tæller op)
Werner - 7/10 Jeg ELSKER Werner han giver sig fuldt ud, han bliver bare ved og ved, det er tydelig hvor meget han bringer den her trup, jeg er sikker på der er mange mål og oplæg gemt i ham, denne sæson har han været lidt for uskarp derfor kun en 7´er.

Træner.
Lampard - 5/10 efter en super først sæson var denne sæson desværre ikke en opfølgning og det kostede ham hans job (dog efter min mening for tidlig).
Tuchel - 9/10 kom ind med kort kontrakt ikke meget tid til at forbered og store krav, kigger man på resultater er der ingen tvivle fra min side det var en klasse præstation, der er stadig nogen ting at arbejde med og vi skal vinde PL derfor kun 9 ud af 10 selv om man kan argumentere for at vinde CL burde være auto 10.

Så er foreløbig status denne.
Nu vi snakker Chelsea Squad pt er der 32 spiller (21 None-HG) og 8 HG spiller under 21 tæller ikke med. Her af må man vælge 17 non-"homegrown"
Ud over dette er der nogen spiller man kan undlade at registrere da de er under 21 Gilmour, Odoi, Reece James.


Navn på de 24 valgte Chelsea spiller i PL denne sæson, det blev som følger.

GK (3)
Edouard Mendy (None-HG)
Willy Caballero (None-HG)
Kepa (None-HG)

CB: (4)
Kurt Zouma (None-HG)
Andreas Christensen (HG)
Thiago Silva (None-HG)
Antonio Rüdiger (None-HG)

VB: (4)
Ben Chilwell (HG)
Marcos Alonso (None-HG)
Emerson (None-HG)

RB: (2)
César Azpilicueta (None-HG)
Reece James (HG)

DM: (2)
Jorginho (None-HG)
N´Golo Kanté (None-HG)
CM: (3)
Mateo Kovacic (None-HG)
Billy Gilmour (HG)

AM: (2)
Kai Havertz (None-HG)
Mason Mount (HG)

Wings: (3)
Hakim Ziyech (None-HG)
Christian Pulisic (None-HG)
Callum Hudson-Odoi (HG)


Striker: (3)
Timo Werner (None-HG)
Tammy Abraham (HG)
Olivier Giroud (None-HG)

-----------------------------------------

Kontrakt udløb.
Caballero (Forlænges nok ikke)
Silva (Forventes at man aktivere 1 år mere)
Giroud (forventes at skifte til Milan eller anden klub).

Forventet salg.
Tomori - Milan 28mil
Tammy – Mange muligheder 30-40mil

Burde sælges / Udlånes.
Hakim
Jorginho (Måske)
Zouma (Mon han gider bænken mere)
Kepa (Mon han gider være cup målmand)
Emerson
Baka
Zappa Costa
Lewis Baker
Matt Miazga
Ross Barkley
Michy Batshuayi
Kenedy: Granada
Danilo Pantic
Marco Van Ginkel
Victor moses
Danny Drink
Rahman Baba


Dette efterlader os med 24 spiller (efter indkøb og udlån kommer tilbage) (12 HG + 12 None HG). Der må være 17 None HG.

Jeg ved godt dette er lidt FM agtig for man kan jo ikke sælge alle disse spiller men det er heller ikke fordi jeg tror det sker dette er bare et bud på hvad JEG gerne så hvis man kunne

GK (2)
Edouard Mendy (None-HG)
Jamal Blackman (HG)

CB: (5)
Andreas Christensen (HG)
Thiago Silva (None-HG)
Antonio Rüdiger (None-HG)
Malang Sarr (None HG)
Marc Guehi (HG)

VB: (2)
Ben Chilwell (HG)
Alonso (None -HG)

RB: (2)
César Azpilicueta (None-HG)
Reece James (HG)

DM: (3)
Declan Rice (HG)
N´Golo Kanté (None-HG)
Ampadu (HG)

CM: (3)
Mateo Kovacic (None-HG)
Billy Gilmour (HG)
Conor Gallagher (HG)

AM: (3)
Kai Havertz (None-HG)
Mason Mount (HG)
RLC (HG)

Wings: (2)
Christian Pulisic (None-HG)
Callum Hudson-Odoi (HG)

Striker: (2)
Timo Werner (None-HG)
Erling Haaland (None-HG)

Hjem fra lån som bobler til test i preaseason: (5 spiller)
Ike Ugbo
Broja
Ian Maatsen (LB)
Jake Clarke-salter
Masounda

Køb:
Erling Haaland
Declan Rice


Dette er med udgangspunkt i jeg tror vi forsætter med samme opstilling som nu, jeg er ret sikker på Tammy (FUCK) er solgt og det samme er Tomori (FUCK).

Min start 11’er vil se sådan her ud.

Mendy
Reece - AC – Silva – Rudiger - Chilwell
Kante – Rice
Mount – Haaland – Werner

Dette vil tillade et genpres af en anden verden da både Mount, Haaland, Werner er ret gode pres spilelr og med Kante/Rice til at følge op vil blive uhyggelig overfalds bold, Reece og Chilwell vil have en targetmand (goal getter at ramme i Haaland) og werner mount kan på skift løbe dybt og sætte fart.

Bænken vil give mange muligheder for at skifte ud i start 11’er da spiller som Pulisic, Kai, Dave, Alonso, Odoi, Kovacic, Rlc nemt kan udfylde de pladser i denne formation, der ud over er der unge spiller som Gilmour, Gallagher, Ampadu som kan få spille tid og vise sig frem.

Jeg siger ikke dette er MULIG og jeg sikker ikke at dette er MIN DRØM men med det vi har og arbejde med ser jeg det er det bedste vi kan gøre, vi har ikke bruge for 5-7 brede spiller mere denne sæson vi har brug for det uberst i kvalitet og det har Haaland og Rice, om det så er mulig er en helt anden sag.

Der er flere indkøbs bobler (spiller med kvalitet) som: Lukaku (Striker), Kane (Striker), Camavinga (DM) - Hakimi (HWB) - Sancho (Wing) men skulle jeg vælge 2 er det Haaland og Rice.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Det syntes jeg nu så han gør. Om ikke andet i sin næste post. Ja så kunne han have måske have gjort det i sin første post, men det gør ikke "er du snot dum" kommentaren bedre imo.


Han skriver da intet om"Tuchel haters" og hvad det helt præcist indebærer. Han svarer på Knockouts kritikpunkter af Tuchel, men det har da ikke meget at gøre med at der skulle være en usaglig ensidet kritik af Tuchel. Når man siger den slags, må man kunne underbygge det.
We know what we are
Jeg ved ikke om der mangler et tegn på jeres computer men jeg spørg er du DUM SOM SNOT?, grunde til jeg spørg er at jeg er så træt af at læse gang på gang på gang at fordi man stiller sig kritisk over for den kære tysker så er man hater eller imod ham, helt ærlig verden den er ikke så sort og hvid, man kan sagtens stille spørgsmål til ting uden at være imod dem eller det.

Min pointe er stop nu det der pis med enten er du for eller imod, hvad med at bare give sin egen version og faktisk uddybe hvorfor man har den holdning man har.

Jeg er så træt af at der er bruger her der skal sættes i en boks som "haters" eller modstander bare fordi man stiller spørgsmåls tegn (mig selv inkluderet)

Ja ja det er en ret så spids retorik fra mig men det er faktisk fordi det pisser mig af og det typisk kommer fra de samme personer der ikke uddyber eller gemmer sig når man stiller kritisk spørgsmål, eller fra nogen der bare popper op ud af det blå med en sviner (så må man kunne tag at få tilbage).
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Annonce