Snak

Mere indhold efter annoncen
Tammy er ikke vild med at tabe ;)
https://fb.watch/6X0osv-voJ/
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
@knockout
Jeg troede Chelsea havde lavet samme "nummer" med Bakayoko og udløst en option på forlængelse (?). Eller i hvert fald, at der fandtes en sådan i hans kontrakt.

Men måske jeg tager fejl.
Det skulle vi også have men jeg kan ikke lige huske om det er sådan vi har ham 1 år mere fra nu eller 2år.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Opdatering den 24.7 (38 dage) før luk på transferer vindue. lukker først den 31.8 pga af EM.
PL starter op den 14.8 men før det er der en super cup kamp mod Villarreal den 11.08

Chelsea skal spille den først PL-kamp hjemme den er den 14 mod CP hvor efter der er 8 dage til vi skal op imod Arsenal den 22.8 Ude, 6 dage efter følger udebane mod Liverpool den 28.8.

Hold på trænings lejer pt.

Goalkeepers: Edouard Mendy, Kepa Arrizabalga, Jamie Cumming, Lucas Bergstrom

Defenders: Dujon Sterling, Davide Zappacosta, Trevoh Chalobah, Jake Clarke-Salter, Malang Sarr, Matt Miazga, Marcos Alonso, Baba Rahman, Ian Maatsen, Marc Guehi

Midfielders: Ross Barkley, Ruben Loftus-Cheek, Conor Gallagher, Lewis Baker, Danny Drinkwater

Wingers: Christian Pulisic, Callum Hudson-Odoi, Charly Musonda, Hakim Ziyech, Tino Anjorin

Forwards: Tammy Abraham, Ike Ugbo, Armando Broja

Hvad jeg kan læse skulle der være 28 spiller pt tilbage hvor de 23 rejer til dublin .

Info:
N´Golo Kante, Kai Havertz, Timo Werner, Antonio Rudiger and Mateo Kovacic are expected to report back for pre-season training this week

For vented preseason kampe.
Chelsea 6-1 Peterborough
27 July v AFC Bournemouth (A)
1 Aug v Arsenal (A)
4 Aug v Spurs (H)

Komplet Chelsea trup: 32 spiller (uden ungdomsspiller).

Målmænd: (2)
Edouard Mendy
Kepa

CB: (8)
Kurt Zouma
Andreas Christensen
Antonio Rüdiger
Ethan Ampadu
Malang Sarr
Matt Miazga
Thiago Silva
Jake Clarke-Salter

VB: (4)
Ben Chilwell
Emerson
Marcos Alonso
Abdul Rahman Baba

RB: (3)
Reece James
César Azpilicueta
Davide Zappacosta

CM: (9)
N´Golo Kanté
Jorginho
Tiemoué Bakayoko
Mateo Kovacic
Ross Barkley
Ruben Loftus-Cheek
Conor Gallagher
Lewis Baker
Danny Drinkwater

AM: (7)
Kenedy
Mason Mount
Kai Havertz
Hakim Ziyech
Charly Musonda Jr.
Callum Hudson-Odoi
Christian Pulisic

ST: (3)
Timo Werner
Tammy Abraham
Michy Batshuayi


Unge bobler ud over dem der er rykket op:
Jamie Cumming, Lucas Bergstrom, Dujon Sterling, Trevoh Chalobah, Ian Maatsen, Marc Guehi, Tino Anjorin, Armando Broja, Ike Ugbo, Lewis Baker


Solgt.
Tomori 30mil (med de 2mil i loan fee).
Moses: 5mil
Giroud: 1mil + 1mil mere hvis CL bold.
Marc Guehi: 20mil + (sell on + purchase back same fee agreed with another club.
Dynel Simeu 1.5mil EUR + Sell on
Lewis Bate 1.5mil + Sell on
Peart-Harris ?
Ike Ugbo (Ikke bekræftet 3-6mil EUR) + klausuler.
I alt: 63 – 66mil EUR.

Lejet ud.
Gilmour
Lawrence (Wigan) – Ikke bekræftet
Tino Livramento på vej til Southampton – Ikke bekræftet

Forlænget.
Dujon Sterling
Armando Broja - 5år

Udløb:
Marco van Ginkel
Danilo Pantic
Izzy Brown
Willy Caballero
Jamal Blackman

Købt.
Ingen pt.

Forventet overskuds spiller og rygter.

Rygter@ med stor TRYK på Rygter.
Westham skulle være interesseret i Barkley hvis aftale med lindgard ikke lykkes,

Drinkwater No news.

Kenedy skulle næsten være på plads i hjemlandet det er en kamp om prisen eller det vil sige de vil gerne leje vi vil sælge.

Bats No news.

Baka er stadig interessant i Milan og Juventus,

Zappa skulle være "tæt" på Fiorentina men vi snakker stadig pris, det er hvis 4mil EUR der skiller os (6 vs 10mil),

Baba er der flere der gerne vil leje men vi vil sælge.

Ud over det er der de uendelig Emerson rygter hvor han er rygtet til det halve Serie A, men det forlyder han selv nu skulle ønske at komme væk og vil helst til Napoli (men de har 2 VB).

Valentino Livramento er der stadig rygter om han vil væk-

Disclaim: der kan forefinde fejl og mangler da jeg nogen gange glemmer at vende tilbage til ting ;)
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
@KO

Tak for overblik!
Cold Palmer gør livet markant bedre 🥶
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Rigtig fedt med et godt overblik, tak!

@Wise, hvad er grunden til at du tror på Lukaku? Mindes ikke at de rygter har været oppe og vende længe.
Chelsea FC & FC København
€130 mio. så skulle Inter være klar på at tale om Lukaku. Ikke for mindre.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Hej kære venner og god sommer.

Et lille spørgsmål;
- efter et rigtig stærk transfervindue sidste år, føler I så at vi død og pine SKAL hente spillere i dette transfervindue?

Det er korrekt at vi efter de seneste to sæsoner med succes (15 og 17) havde nogle helt horrible transfervinduer og vi missede at fange successen momentum, desværre.

Jeg ser det personligt lidt anderledes i år. De bedste spillere fra sidste år er ikke blevet dårligere, Tuchel har haft tid til at arbejde med (eller hen imod) sit koncept, og vi vandt altså lige CL.
Jeg ønsker personligt ikke at vi sprænger banken for Haaland - jeg ved ikke hvorfor, men jeg ser ham bare ikke smadre den engelske liga for os. Måske er jeg fejl på den.

Men hvad siger I? Forventer I at vi brænder penge af de kommende uger eller kan I egentlig leve med og acceptere hvis vi ikke henter nogle?
God sommer til dig også Jax.

For mig er der 2 ting i det.

1.Vil man bruge Tammy, hvis ikke skal vi have en angriber som jeg ser det, jeg ser dog helst man giver ham tillid og bruger ham.

2. Nyt blod, man har føre set hvordan det kan gå hvis der ikke bringes nyt "blod" ind i en klub der er fare for mæthed og følelsen af man er mere eller mindre sikker på sin start plads, dog med udskiftning af træner og tilbagevenden af mange spiller som kan presse på til truppen er dette nok ikke så farlig som hvis der intet nyt var.

Personlig ser jeg kun os bruge penge hvis det forstærker start 11 det betyder Rice, eller Haaland/Lukaku (Hvis Tammy sparkes ud) eller ung wonderkids som Camavinga, lidt sjovt at snakke om unge wonderkids spiller når jeg lige har advokeret for Haaland og Rice men i min verden er de etableret og allerede verdensklasse.

Jeg deler bestemt ikke frygten med Haaland, jeg ser ham som top 3-4 i verden på hans plads og det er som 20årig, kun Lukaku, Lewandowski, Kane er der oppe, men det der er med Haaland er den der sult, den der totale prof tilgang til hans person, det er har jeg ikke set hos nogen siden C.Ronaldo, jeg tror uden tvivle Haaland bliver en af hvis ikke den bedste angriber i verden de næste 10-12år.

Så skal der bruges penge kan de kun være på en af de 4 og skal det være en af de 4 håber jeg helt klart på Haaland.

Vdr Rice, jeg ser ham som den perfekte partner til kante (også i denne opstilling) han besidder en helt række defensive kvaliteter og ikke mindst kan han noget af det samme som kovacic med at vende frem af med bolden og holde den i drev, jeg ser Rice som en boss på midt banen også de næste mange mange år.

Dog vil jeg heller man giver Conor Gallagher muligheden og beholde Gilmour i klubben men det gik jo ikke sådan ;/
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
@Jax
Principielt er jeg enig med dig i at truppen er stærk nok som den er - men det viser sig ofte at trupperne skal tilsættes en smule nyt blod for at holde en høj motivation og gejst - ingen må føle sig 100% sikre da det skaber en uhensigtsmæssig nedgang i det mentale hvor det risikerer at blive lidt for nonchalant og tilbagelænet … af den årsag mener jeg der skal hentes 1-2 start spilllere

@fiffty
Lukaku handlen er ikke død i min optik - alle snakker haaland, som jo jf. medierne ikke bliver til noget og det forlyder endda at der ikke er afgivet bud … Mr A er fan af lukaku og det er ham der bestemmer i sidste ende

Jeg gætter på lukaku er et lige så realistisk bud som haaland er det
Annonce