@ Ged
Du har ret i, at vores midterforsvar også var (og vel stadigvæk er) suspekt. Tuchels løsning var en ret aggressiv omgang støttehjul til alle involverede, og det har jo gjort, at de alle sammen ser meget bedre ud nu, men problemerne kommer nok tilbage, hvis vi tager støttehjulene væk.
Der italienske landshold har åbenlyst en fordel med stærkere og mere driftsikre midterforsvarere. Men de var da alligevel tæt på at blive solgt et par gange mod Spanien, hvor Jorginho kom for langt væk og blev uhjælpeligt fanget på den forkerte side af bolden, mens de andre midtbanefolk var længere fremme.
Og hvor meget lykkedes det i grunden for Napoli? Ja, de kunne næsten udfordre Juve i en betydeligt svagere liga med betydeligt mindre tempo end PL, men de blev savet over i CL, hvis jeg ikke husker helt galt.
I forhold til opspillet, så føler jeg, at det er lidt overdrevet at påstå, at det primært fungerer fordi Jorginho styrer det. Ja, han er god til lige præcis den del, men en af de virkelig flotte ting ved vores fodbold pt, er at det hele egentlig er ret simpelt, men alle folk udfører det og bliver ved med at udføre det. Vi har tidligere set nogle spillere været enten for dvaske eller for aggressive i deres positionering, men Tuchel har fået skik på det.
Vores opspil består pt typisk af 7 spillere, der holder position i forhold til hinanden, fordelt over en tredjedel af banen. Der er relativt standardiserede løbemønstre og der er standardiserede pasningsmønstre. Det er ikke så stift, at ingen afvigelse er acceptabel, men både øjetest og pass maps viser ret klart, at der er et overordnet system, så spillerne ikke skal tænke så meget ude på banen.
Hvis der skal lukkes ned for vores opspil som det er pt, så kræver det en monsterindsats. Det er alt andet end nemt, nærmest uanset hvem vi har på midten. Selv med en midterforsvarer mindre, så burde det ikke være nødvendigt at have Jorginhos shortpassing. Det handler næsten mere om disciplin og tålmodighed til at blive ved med at spille sikkert og bevæge sig for hinanden, indtil man finder en retvendt spiller med plads foran sig. Og så kører omstillings-lyntoget.