Snak

Mere indhold efter annoncen
Hold kæft Tue … den tror jeg også jeg har oplevet, haha
Skilsmisser? I flertal?
Chelsea fan siden midt 90’erne Glasset er så halvt fyldt at det næsten flyder over.
SlattenPatten
Man lever kun 1 gang …
Og når man skriver idiotiske ting som dette giver det nok bare JCech ret desværre … det gælder også gamle fjolser

. Men har man min alder, så husker man at de blå fra broen mestendels befandt sig i anden division i lange perioder.
Desuden at spillestilen var destruktiv og typisk britisk.
Traditioner og fyldte pokalskabe er af nyere dato
Haha. Klasse kommentar:)
Chelsea fan siden midt 90’erne Glasset er så halvt fyldt at det næsten flyder over.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og når man skriver idiotiske ting som dette giver det nok bare JCech ret desværre … det gælder også gamle idioter


Netop. Høj alder hænger ikke sammen med en høj IQ eller omvendt. :-) det var sådan set min pointe.
Thank you, José.
@JCech
Det fandt jeg så ud af få minutter efter du havde skrevet det, så du har ret.

Dog vil jeg påstå det ungdommelige segment er storslem til at lave konklusioner på noget de ikke rigtigt ved hvad er eller har oplevet når der udstedes "labels" omkring engelsk fodbold men udelukkende meningsdanner på noget de har læst sig til
Tilfældet er vel også at alt ikke nødvendigvis var bedre i gamle dage. Tilbage i 70´erne og 80´erne hvor det var småt med udenlandske spillere, kan man også diskutere hvad "britisk" var. Der var også dengang hold på hele spektrummet, fra defensivt clogger til teknisk. Meget bliver så styret af hvad dommeren tillader. Hvis du sendte nutidens United-hold tilbage for at spille mod Don Revies Leeds, med datidens dommere, tror jeg også nutidens spillere ville revidere tilgangen, med tanke på eget helbred.
Meget enig Bosse ... jeg er personligt glad for at have fulgt den udvikling spillet og klubberne har taget fra datidens *dong* bold - tror ikke som du selv skriver, at mange nutidige spillere ville spille mere end 1 halvleg mod de gamle kæmper og datidens boldomgang (eller mangel på samme).

Det mest fascinerende ved britisk fodbold har i min optik altid været "no nonsens" tilgangen også når spillet og den tekniske formåen haltede lidt efter. Hos Chelsea kan man se hvor populær en spiller som Rudiger er blevet med netop den tilgang (jeg er ikke altid fan af hans Vinnie Jones wannabe clone) og den slags spillere bliver mere og mere sjældne på den britiske hoved-ø
@Bosse

Hvornår forventer man behind the scenes at Arsenal udkommer på Amazon Prime?
Annonce