@ Osgood
Det er ikke meget vi hører fra dig,når vi:
- vinder over Brentford på fantastisk målmandsspil, eller
når vi vinder over Southampton, hvor vi fighter os til sejr, selvom VAR ikke var vores ven.
- Når vores 3-4-3 system hjælper os til sejr over Newcastle.
Jeg har travlt med en del ting for tiden, og det er ikke altid, der er ret meget at tilføje. Det sagt, så tror jeg nu også, du måske overser en del af mine kommentarer. Og jeg kommenterede da også under og efter Newcastle, gjorde jeg ikke?
Lige i forhold til de tre kampe, så kom sejren over Southampton efter deres nøglespiller Ward-Prowse spontant valgte at trække et rødt kort på en meningsløs vanvidshandling. Og det jeg husker, så var det ikke meget, de havde rent offensivt. Vi var bare lige akkurat ikke skarpe nok, men efter udvisningen fik vi lidt for meget plads og så scorede vi et par mål mere.
Brentford, flot målmandsspil, absolut. Og et rent tyveri af en sejr, IMO. Meget af kampen var relativt lige, men da Brentford skruede op for gassen kunne vi simpelthen ikke følge med. De tre point er hvad der tæller, men en flot kamp var det ikke.
Og Newcastle, det var vist mindre vores 3-4-3 og mere at vi havde fokus på at få placeret en spiller med okay træf på bolden i et område af feltet hvor Newcastle ikke lukkede ordenligt af. Jeg mindes, at vi tidligere gjort det samme med Anelka, Mata, Willian, Schürrle. Jeg mener også at Azpi har scoret et par mål på den konto. Det handler ikke som sådan om at vi spiller 3-4-3, men mere om at vi lægger nok tyngde centralt til at presse deres back indad og bagud, hvilket efterlader et hul foran deres bagkæde, og fra det hul er der simpelthen en lidt for god vinkel på mål.
Selvom Barkley ikke har scoret 15-20 mål i de foregående sæsoner, bør han da score i dag.
"Bør", ja bevares, men hvad en person "bør" gøre og hvad man rent faktisk forventer at personen gør, det er jo åbenlyst ret forskellige ting. Kan du huske hvor mange gange Torres havde en situation, hvor han "burde" score? Men det gjorde han bare ikke, og til sidst var der næppe ret mange, der blev overraskede over det.
At Hudson-Odoi også brænder en kæmpe chance, som han iøvrigt selv så flot driblede sig fri til, har da ikke noget med hans fortid at gøre.
Jeg forstår ikke, hvad du mener. Medmindre du går ind til hver kamp med en helt blank tavle, så har vi noget viden om de enkelte spillere, og den viden er udelukkende baseret på spillernes fortid. Hvad angår CHO, så har han gang på gang demonstreret, at han ikke er en skarp afslutter, og det gjorde han så igen i går. Var det virkelig overraskende for dig?
Du bliver ved med at snakke om, hvad pladser og roller spillerne burde spille.
Spillerne skal da kunne udvikle sig.
Selvfølgelig skal spillere udvikle sig over tid, men nogle folk har altså bestemte værktøjer, bestemte evner og talenter og begavelser, som andre ikke har. Lampard havde en sjette sans i forhold til at finde plads i nærheden af feltet. Cesc kunne noget specielt med kædebrydende afleveringer. Folk som Makelele og Kante er ikke bare slidere, men slidere med en evne til at forstå, hvor det er nødvendigt for dem at være. Og så videre.
Og i et lidt mere normalt niveau, så var fx Willian meget bedre til at skabe chancer end Pedro nogensinde var. Mere uberegnelig, bedre og skarpere offensive afleveringer, bedre syn for medspillere, måske endda en lidt bedre dribler. Men Pedro var en bedre system-spiller, mere kynisk i feltet, og langt bedre til at lave de samme utaknemmelige løb foran bolden med den rigtige intensitet igen og igen og igen. De var ikke ens og selvfølgelig er det ikke optimalt at bruge dem på nøjagtigt samme måde. Pedro i en Willi-rolle som playmaker var ikke godt. Willi i en Pedro-rolle som løber foran bolden var tilsvarende dårligt.
Så kort udgave, ja, spillere skal i et omfang være fleksible og de skal kunne udvikle sig, men omvendt er det jo også nødvendigt, at man faktisk bruger spillerne til det, de er gode til, frem for at sætte dem i situationer som fremhæver deres svagheder og så lade som om, at det er overraskende, når de klarer sig mindre godt.
Som jeg tidligere har nævnt, så er Alonso, Chilwell og James vores bedste afslutter.
Det har især Chilwell og James vist.
Og det skræmmer dig ikke lidt, at vores bedste målscorere faktisk er vores backs? Som vel at mærke ikke har en historik, der vidner om 15+ ligamål per sæson? Men selv hvis vi accepterer, at Chilwell og James er de bedste afsluttere, burde vi så ikke sætte spillet op omkring, at de skal komme til afslutninger?
@ Wise kan selvfølgelig selv svare, men min påstand er, at vi har rigtig mange målscorere.
Det har vi, men det er jo langt fra det samme, som at vi har mange, der reelt er gode til at score mål.