Snak

Mere indhold efter annoncen
Meget enig Black Spider - lidt sjovt at vi ikke "producerer" den slags fysiske damptromler … jeg kan ikke erindre at klubben overhovedet har haft en type som denne gennem systemet (som midtbane spiler)
Hold da fast de debatter om afvikling eller ikke afvikling af kampe sætter sindene i kog … forståeligt nok, da der ikke kan udelukkes at klubberne spekulerer i hvem de skal møde og med hvilken bemanding

Jeg håber vi undgår mere af den slags polemik og får spillet kampene rettidigt … inklusiv dagens kamp
Sjovt så hurtigt tingene kan ændre sig i fodbold. Hasenhuttl gad knap nok at bruge Broja i starten og dengang manglede man mål. Siden har man så fundet ud af at ham den 20 årige måske er holdets bedste målscorer og nu vil man for alt i verden beholde ham.

Det lyder heldigvis til at Chelsea har planer med Broja, så en permanent aftale bliver det næppe. Men måske ikke helt dumt at forlænge hans ophold.
Kepa

Rudi - Silva - Sarr

Azpi - Kante - Kova - Alonso

Ziyech - Pulisic

Lukaku

Wow… Det er faktisk et ret pænt stykke væk fra stærkeste opstilling. Azpi, Alonso og Sarr bliver udfordret i dag. Og Ziyech skal også knibe ballerne sammen.
"Der falder ikke et eneste blad af et fynsk bøgetræ, blot fordi et par svin gnubber sig op af det" Richard Møller Nielsen
Tror vi bliver krøllet sammen og sat på plads idag desværre de kommer til at flænse os op over kanterne
Brøndby og Chelsea
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg håber der er en ide bag den opstilling. For er da helt enig i, at det langt fra er den stærkeste. Rent defensivt er der selvfølglig ikke mange andre muligheder - Azpi og Alonso er der stor chance for, bliver kørt helt over.

Hvorfor Pulisic og Ziyech bliver valgt til de to offensive er mig en gåde.

Den opstilling hjælper ikke ligefrem på nervøsiteten.
Har det også en anelse stramt med den opstilling. Sarr har det med at tage chancer og det har vi bare ikke brug for i dag. Azpi, Alonso, Ziyech og Pulisic..
Vi vidste jo godt, at vi var uden Chilwell og James.
Ærgerligt at AC så er Corona ramt.

Pulisic er vel den stærkeste lige pt af vores offensive spillere.
Og det er en opstilling uden akademispillere, det virker som lang tid siden vi har set det.
Er det ikke kun Barkley og Saul, der ikke har haft Corona ?
Annonce