Snak

Mere indhold efter annoncen
Haha Andib. Det der nok er mit største problem med det er måden det gøres på. Du, tia, Hasse og mange andre kan sagtens sætte jer udover jeres eget tilhørsforhold, men det er der ved Gud mange, der ikke er i stand til. Jeg kan sagtens forstå hvorfor Scholes fx synes det var provokerende læsning. Det er ikke så meget hvem der gør det, det er sgu mere formen (selvom mit andet indlæg nok lyder mere som det første).
We know what we are
Jeg har også altid haft et problem med folk, der ikke kan se ud over deres tilhørsforhold. Om det er så er Liverpoolfans, Chelseafans, Man Utdfans etc.

Jeg skal heller ikke være for hellig. Jeg var overbevist om, at der var offside, da Man Utd scorede i går og tænkte mine tanker, da det ikke blev vist efterfølgende med linjer (før noget senere). Jeg lod dog blot være med at skrive.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Jeg er helt enige, det virker som han har haft det lidt nemmere i Serie A. Jeg syntes ikke Lukaku har levereret bedre end Tammy gjorde. Nu kan vi se på mens, Tammy banker på mål ind i Serie A, niveauet er slet ikke i nærheden af PL. Jeg ærgre mig stadig over vi vælger og sælge Tammy, han burde haft mere tid!

Jeg tror vi er mange, der er glade for at Tammy har fået succes i Roma. Men jeg synes han fik mange chancer i PL. Han skulle måske have fået 10 kampe i streg, nogle spillere kommer først rigtig igang når de spiller hvergang. Rudiger er sådan en type.
Men Tammy fik stadig en masse chancer og specielt under Tuchel var han virkelig ikke god. Der var en aldrende Giroud faktisk bedre. Når det er sagt, så kan det undre at både Lukaku og Tammy har det så svært under Tuchel. Der er ingen tvivl om, at de er super angribere.
"Der falder ikke et eneste blad af et fynsk bøgetræ, blot fordi et par svin gnubber sig op af det" Richard Møller Nielsen
Jeg skal heller ikke være for hellig. Jeg var overbevist om, at der var offside, da Man Utd scorede i går og tænkte mine tanker, da det ikke blev vist efterfølgende med linjer (før noget senere). Jeg lod dog blot være med at skrive.


Jeg sad virkelig også og håbede. Jeg mener dog der er kæmpe forskel på at tænke noget og så ren faktisk at skrive det i en tråd og poste det. Det gør det så heller ikke bedre, når man ikke vil stå ved det man skrev.

Personligt synes jeg det var forfriskende at det gik så hurtigt, så vi kom hurtigt videre. Det viser sig så også at grunden til at det gik så hurtigt, var fordi det faktisk kunne ses, der ikke var offside ret hurtigt og mikrojusteringer af linjer ikke var nødvendige.

https://twitter.com/dalejohnsonespn/status/1485165888559058946?s=21
We know what we are
Det er et suspekt link Cfever … eller noget (indsæt græde af grin smiley)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
MVM …

Jeg køber ikke rigtigt tesen om at det er træneren som gør dem mindre gode … for mig at se handler det om at bidrage og arbejde hårdt primært, de notoriske mål tyve får scoringerne alligevel - se på salah som vel har scoret pænt med mål hele karrieren men i det øjeblik han bliver bedt om at steppe op fysisk og arbejde hårdt - ja så vælter målene ind

Der findes talrige eksempler på at dygtige tekniske spilere ikke slår til i Chelsea hvis de tror det er en bade billet - hvilket jeg har lukaku lidt mistænkt for også post hans tossede adfærd overfor medierne

Han skal simpelthen steppe op og arbejde sig tilbage gennem hårdt arbejde … hvilket man vel ikke kan påstå han leverede i city kampen - eller?

Spillerne skal stige ned fra deres arrogance hest og spiller for hinanden, klubben og træneren - længere er den ikke
Men Tammy fik stadig en masse chancer og specielt under Tuchel var han virkelig ikke god.

Jeg har det lidt stramt med den her vinkel, for det antager, at bare man er på banen, så har man fået sin "chance". Problemet er, at alle spillere ikke uden videre kan udføre alle tænkelige opgaver til perfektion. Spillere har styrker og svagheder, de har nogle ting de er virkeligt gode til og de har dele af deres spil, der ikke er helt så overbevisende.

Og hver gang Tammy spillede, virkede det til, at den taktiske instruktion var høje bolde. Hvilket ikke var Tammys styrke, akkurat som det ikke er Lukakus styrke. Dermed spillede vi ikke på den måde, der passede bedst til Tammys evner og følgeligt så han åbenlyst ikke lige så godt ud, som han kunne have gjort.

Hvis vi ikke skal dømme fx Jorginho på hvor ringe han var under Lampard, hvorfor skal vi så dømme vores offensive spillere på hvor dårlige de i perioder er under Tuchel? Eller Tammy på hvor svært han havde det i de som jeg husker det ca to måneder han fik, hvor han vel at mærke døjede med skader, før Tuchel satte ham af holdet?

Jeg siger ikke dette for at "angribe" dig, men din kommentar lægger bare op til et smågnavent bøvs af en kommentar, som har ligget mig på sinde et stykke tid. :-)

Når det er sagt, så kan det undre at både Lukaku og Tammy har det så svært under Tuchel.

Det er vel i grunden ikke så underligt igen.

Angriberne vil gerne have satsede kædebrydende afleveringer i fødderne, gerne timet så de passer lige ind i deres løb. Den slags afleveringer er satsede, så Tuchel kan ikke lide dem lige så meget som han kan lige at have boldbesiddelse, og han kan bedre lide mere defensive midtbanefolk, end han kan lide de kreative midtbanefolk, der typisk er relativt gode til at slå de her afleveringer.

Angriberne vil gerne slappe en smule af i defensiven, så de ikke er syret helt til, når vi vinder bolden tilbage og de forventes at sprinte fremad i en hurtig omstilling. Tuchel vil gerne have maksimal indsats og intensitet i alle faser af spillet.

Angriberne vil gerne spare sig lidt hist og her, så de har overskud i eventuelle dueller. Det er simpelthen nemmere lige at møfle sig forbi en modspiller eller tage ham på rå acceleration, hvis man ikke er lige på kanten af, at benene bliver til gele. Tuchel er ikke en fan af manglende intensitet.

Angriberne er meget lidt glade for at stå med ryggen mod mål og skulle forsøge at fange og holde på en bold, alt imens to midterforsvarere og en def midt gør hvad de kan for at frustrere situationen. Tilsvarende er de ikke super glade for at skulle være en "stor gut" inde i feltet, der skal forsøge at vinde høje bolde.

Men Tuchel kan godt lide det koncept, for wingbacks kan sagtens lige slå en lang, høj bold ind i feltet og så ser det jo på papiret ud som om, man har skabt noget. Og Mount og Ziyech er jo gode til dødbolde. I omstillingen er det endvidere godt, hvis angriberen kan holde på bolden uden nogen støtte, for så er der plads til flere defensive arbejderbier nede omkring midtbanen.

Alt dette er selvfølgelig lidt groft sagt, men grundlæggende har Tuchel til dato ikke baseret spillet på vores offensive spilleres styrker og svagheder, men derimod på de defensive krav og de defensive folks præferencer. Og så må de offensive folk æde en lort og producere alligevel, for ellers bliver de svinet til af Tuchel i fuld offentlighed på et pressemøde efter kampen.

@ Wise

Jeg køber ikke rigtigt tesen om at det er træneren som gør dem mindre gode … for mig at se handler det om at bidrage og arbejde hårdt primært, de notoriske mål tyve får scoringerne alligevel

Der ligger lidt implicit i denne her kommentar en antagelse om, at angribere ikke påvirkes af taktik. Med andre ord, fx en Giroud er altid lige god, så længe han bare arbejder hårdt, uanset om taktikken er høje bolde eller kontraspil. Dertil bliver jeg altså lidt firkantet, når man vil reducere offensive folk til, at de skal bare "arbejde hårdt" for at vise, hvad de kan.

se på salah som vel har scoret pænt med mål hele karrieren men i det øjeblik han bliver bedt om at steppe op fysisk og arbejde hårdt - ja så vælter målene ind

Salah var direkte ringe for os. Fordi vi brugte ham for langt bagude, og fordi han ikke fik tiden til at bygge sin fysik op. Dertil er det jo lidt en søgt logik at pege på en meget fysisk spiller og så bruge ham som argument for, at angribere skal bare presses til at bruge deres fysik.

Zola, Mata, Bruyne og selvfølgelig Hazard er netop eksempler på angribere, der ikke bare skal bedes om at steppe op fysisk og arbejde hårdt. De skal bruges rigtigt, så leverer de, men giver man dem den forkerte rolle, så er det som at slå søm i med en skruetrækker - meget lidt effektivt.

Han skal simpelthen steppe op og arbejde sig tilbage gennem hårdt arbejde … hvilket man vel ikke kan påstå han leverede i city kampen - eller?

Hvilket hårdt arbejde kunne han levere? Skal han lave en masse løb uden bold, hvor han tilbyder sig til kædebrydende afleveringer som ingen drømmer om at slå uanset? Skal han bare slide sig til spåner i det defensive arbejde sådan som Timo gør? Hvad kan han reelt gøre for at være en god angriber, når vi spiller som vi gjorde mod City?

Spillerne skal stige ned fra deres arrogance hest og spiller for hinanden, klubben og træneren - længere er den ikke

Men kun spillerne, åbenlyst. Træneren må selvfølgelig gerne være arrogant og tabe kampe fordi han er stædig, og selvfølgelig skal træneren heller ikke udvise nogen form for respekt for andre.
@Black Spider

Jeg vil bare gerne væk fra tilgangen at det altid er trænerens skyld med forkert opstilling, dårlig anvendelse af spillere og hvad der ellers klæbes på de trænere vi har haft i klubben.

En gang imellem skal spillerne simpelthen levere en større indsats end de gør idag, hvis man hele tiden antager at det er fordi de ikke anvendes korrekt bliver det jo et spil hvor alle spillere skal udskiftes hver gang vi får en ny træner (hvilket vi i denne klub gør ret ofte).

Jeg køber ikke præmissen der går på at Mount kun kan spille 8´er og ikke andet - han udtaler jo selv at han føler sig i stor udvikling under Tuchel. Eller CHO for den sags skyld der hele tiden spiller ude af position jf. fan gruppen - hvor jeg hellere vil se på hvor meget CHO kan forbedre sig specielt omkring feltet og kynismen.

Personligt er jeg mega skuffet over Lukaku på stort set alle områder - han virker ugidelig, selvcentreret og sur ... det er sgu ikke fordrende for en spiller der er købt ind til at repræsentere sin hjerteklub (varm luft tilsyneladende).

Tuchel skal også forbedre sig og udvikle sig - men jeg synes godt nok der er mange her som stiller alt for store krav til en træner som har været i England i 1 år og som lige har gennemlevet sit første juleprogram ovenikøbet med Corona som modspiller.

Skal han ændre system ... til hvad? 4-4-2 / 4-2-3-1 - skal Dave og Alonso spille backs i det system eller hvad er planen? ... vi må da spille med dem vi har og indtil videre må vi undvære 2 af landets bedste kanter, hvilket ville ramme stort set alle klubber hvis de tilsvarende skulle undvære 2 så stærke kort.

Jorginho, Silva, Kante, Kovacic har alle spillet kampe med skader - Werner, Havertz har været voldsomt påvirket af Corona og AC er syg med alt det man kan fejle i forsøget på at få en kontrakt et andet sted.

Det er lidt for nemt i min optik bare at give træneren skylden når vi kun kører 80% i kampene
@Black Spider

Salah var pinlig ringe for Chelsea - men det var sgu ikke fordi han blev brugt forkert, men fordi manden ikke kunne tage 2 berøringer unden at miste bolden. Han har bygget voldsomt på fysisk efterfølgende og tilmed erkendt at han skal arbejde for holdet begge veje - det giver pote nu for ham personligt og han kan ende som premier leagues dyrest betalte spiller.

De spillere skal steppe up og vise noget fysik og mandsmod - når de gør det og resultaterne udebliver, så kan vi snakke om træneren ... men ikke før. De er en fok vat pikke iført støvler, hvor man tror kunsten at bruge instagram er vigtigere end det at levere for klubben og deres fans
Annonce