Snak

Mere indhold efter annoncen
@Wise
Mon ikke de har fuldt med i forhandlingerne og gjort et bud klar imens? Det her bud kommer jo lige som Abramovich hæver prisen og er en god sjat over de andres.

Our motives are simply to try and create a very fine club in london. We have no profit motive because we make our money in other ways.
Ratcliffe´s offer is worth £4bn, including £2.5bn for the initial purchase and a further £1.75bn across 10 years to fund improvements to the stadium and team

Det her må jo næsten være musik i Abramovichs øre som vælger ejeren i sidste ende. Også lidt et jab mod de amerikanske bud.
Matt Law:

Breaking: Stephen Pagliuca´s group have been informed they will not be the preferred bidder for Chelsea
------
Sources close to Chelsea sale process tell me the Sir Martin Broughton bid may also be out of the running. But no confirmation yet from his group #cfc
Var der ikke en deadline for hvornår interesserede parter kunne byde?
Manchester United Brøndby IF
tror ikke rigtig nogen af os ved noget ;)
- Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) Raul / M.Laudrup / I.Casillas / F.Lampard / A.Cole / C.Makelele / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / S.Ramos / C.Ronaldo / P.Cech / N.Kanté / L.Modric
Wise/Vince: Hvad siger I til Radcliffe som mulig ejer.

Mener at have læst (for længe siden), at han grundlæggende er United-fan, men helt naturligt har vurderet klubben som ikke attraktivt købsobjekt - især grundet pris og manglende strategisk eksekvering.

Det kan selvfølgelig også være en genistreg, hvis vi sender en trojansk hest til broen....omend en dyr en af slagsen.
#MUGA + god weekend
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Some sources around the process believe that Todd Boehly´s consortium have been selected as the preferred Chelsea bidder, but there´s no confirmation yet. Sir Martin Broughton´s team have not been informed they are out of the running", skriver Jacob Steinberg fra The Guardian på Twitter. Fint med Pagliuca og formentlig Broughton ude, men noget af en curveball med Ratcliff-buddet. Hvorfor skulle han byde i sidste sekund, hvis han ikke mente, han havde en reel chance? Jeg tror dog stadig, Boehly og co. vinder.
@Sholes

Ratcliffe har tidligere prøvet at købe Chelsea og Abramovich skulle også have tilbudt ham at købe klubben da den blev sat til salg.

Det er svært at blive klog på disse bud og vi ved stadig meget lidt om det. Men umiddelbart ville jeg ikke have noget imod at få Ratcliffe ind. Det er jo heller ikke nogen hemmelighed at de 3 amerikanske bud køber for at tjene, hvorimod at Ratcliffe siger at dette ikke er motivet bag hans bud og at han tjener sine penge andre steder. Igen, vi ved ikke hvad der er op og ned.

At Ratcliffe så samtidigt har hævet det beløb som Chelsea har bedt købere om at smide i klubben væsentligt, er også lidt af et statement fra hans side. Både buddet på klubben og dette viser også at han ikke er bange for at bruge penge på den. Det kan vi godt li´ :)
https://sport.tv2.dk/cykling/2022-04-29-ineos-ejer-bekraefter-bud-paa-chelsea


Ville Sir Jim Radcliffe ikke være den bedste køber for Chelsea? Han er britisk, og har en stor formue bag sig?
Helte og Legender Laudrup, Vieri, Del Piero, Ronaldo de lima, Ferguson, Adams, Peter Kjær, schmeichel peter,Rivaldo, Roberto Carlos. Alan Shearer, Michael owen, Known,Cantona og Mogens Krogh MAN united all the way
Kaveh Solhekol om Ratcliffes bud på klubben.

https://www.skysports.com/watch/video/sports/football/12601743/sir-jim-ratcliffes-chelsea-bid-a-twist-but-not-unexpected

Ratcliffe har også været i kontakt med Bruce buck i går inden han lagde buddet. Så hvis man allerede havde valgt de nye ejere så havde han vel næppe lagt buddet i dag?
@Sony.

Jeg foretrækker personligt klart Boehly over Ratcliffe, også selvom førstnævnte ikke er englænder. Jeg synes, Boehly har virket grundig, transparent og generelt sympatisk igennem processen. Han har givet sig tid til at mødes med lokale aktører som Chelsea Pitch Owners og Chelsea Supporters´ Trust og efterhånden været til en håndfuld hjemmekampe i løbet af foråret. Paul Canoville, som var Chelseas første sorte spiller, og som er blevet lidt af en kultfigur på Stamford Bridge, har mødtes med alle aspiranterne (formentlig undtagen Ratcliffe) og foretrækker også Boehly. Det er sigende, synes jeg.

Vigtigst af alt har Boehly erfaring med at drive i stort sportshold, Los Angeles Dodgers, som vandt World Series forrige sæson og er noget af powerhouse i Major League Baseball. Det kører meget godt for Liverpool og Fenway Sports Group, og mit håb er, at Boehly skeler til det ejerskab som pejlemærke for, hvordan man driver et tophold i Premier League og globalt fodboldbrand.

Hellere en dedikeret, ambitiøs udenlandsk ejer som Boehly end Ratcliffe, som ikke virker synderlig forberedt på opgaven i min mening. Mest sigende for mig er, at Chelsea Pitch Owners aldrig har hørt fra Ratcliffe eller hans repræsentanter, og at Ratcliffe nu kommer ind fra højre i sidste sekund. Det virker ikke specielt gennemtænkt.
Annonce