Snak

Mere indhold efter annoncen
De Light, han var omtalt som verdens største forsvarstalent dengang han røg til Juve. Men jeg har hverken set, hørt eller bemærket ham siden. Så hvad hans reelle niveau er, skal jeg ikke kunne udtale mig om. Men jeg er enig i, at det ikke er en optimal signing (hvis det kommer dertil), pga. lønnen.

Jeg synes også det er overraskende, at at de nye ejere ikke kommer med en mere klar strategi. Og det er lidt bekymrende hvis Cech selv trækker sig, selvom han bliver bedt om at blive. For det må betyde, at han ikke kan se sig selv i den plan, der nu engang er blevet præsenteret.

Det hele er båret af rygtebørsen, men at de navne vi har været tættest på er Sterling og dembele er mig en gåde. Vi har en træner der konsekvent spiller med tre centerforsvarer, det kan vi knap nok stille med. Alligevel bliver der set på wingers til en formation der tilgengæld ikke rigtig fungerer med wingers - da vores eneste reelle angriber heller ikke fungerer i opstillingen og er på vej videre på en billig lejeaftale.

Det er lidt som om, at de nye ejere gerne vil lave nogle køb der markerer deres indtræden. Det lyder også på rygterne til, at Tuchel selv gerne vil have Sterling eller Dembele. Men er det virkelig det rette sted at lægge energien?
@Black Spider
Giver du karakter ud fra en frygtelig masse rygter ?
Det er vel kun Mount og James, der ikke har været rygtet væk.

Om det bliver Kounde eller De Ligt ?
Hvorfor ikke dem begge ?

Vi blev nr 3 og vandt Champions League uden Lukaku.
Han har desværre kun skabt uro.
Vi kan bruge Broja i stedet.
Og så har vi stadig Havertz.
Osgood
Og det er lidt bekymrende hvis Cech selv trækker sig, selvom han bliver bedt om at blive. For det må betyde, at han ikke kan se sig selv i den plan, der nu engang er blevet præsenteret.

Inden hans møde med Boehly, gik rygterne på at han søgte en større rolle end det han havde og at det kom til at have stor betydning for om han blev eller ej.
Hvor er det dog enerverende at trådens side 1 starter alle sider op … specielt når indlægget er længere end langt :D

Black Spider - du er lidt hård ved Boehly el al … de er jo nødt til at få den indre struktur på plads inden de kaster sig hovedkulds ud i et eventyr på åben sø
Pressen er lidt hår ved Boehly og enkelte pundits er allerede ude at sige, at han leger Football Manager.
Selve købsprocessen var ganske rodet, hvilket medførte en del cirkus om kontrakter. Videre er spørgsmålet vel også hvor meget det gamle team har etableret på transfermarkedet, hvis de vidste de skulle ud. Man kan måske kritisere ham for ikke at have sine egne folk klar, men omvendt havde Chelsea et af klodens bedste teams, så det ville han vel gerne i et omfang holde på.

Med tvungen salg var en rodebutik lidt oplagt. Jeg ville vel anse det første vindue som "gratis", hvis jeg var fan.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Giver du karakter ud fra en frygtelig masse rygter ?

Indtil der er andet at vurdere, ja.

Det er vel kun Mount og James, der ikke har været rygtet væk.

Men hvem er rygtet til? Det er ret vedholdende med Sterling, hvilket ikke er optimalt, og Kounde-handlen er sjovt nok stadigvæk et rygte, frem for at være blevet eksekveret. Før eller siden skal der jo gerne ske et eller andet, og så svært er det nu nok heller ikke at få fat i spillernes agenter.


Om det bliver Kounde eller De Ligt ?
Hvorfor ikke dem begge ?

Fordi de koster henholdsvis 70 og 80+ mio euro, og det virker som rimeligt mange penge at brænde af på spillere, der kan ende med at konkurrere om den samme plads på holdkortet.

Vi blev nr 3 og vandt Champions League uden Lukaku.
Han har desværre kun skabt uro.

Vi kan sagtens overleve uden Lukaku, men lige pt har vi kun skudt os selv i foden. Inter betaler os stort set intet for at låne ham, vi hænger på en del af lønnen, og Lukakus frivillige lønnedgang er så vidt vides kun gældende under lånet, dvs reelt er det en gave til Inter og en strakt langemand til os.

Og når vi så kommer til 2023, så har vi Lukaku tilbage på sin normale vanvidsløn, men han er et år ældre og endnu sværere at sælge permanent. Bliver han skadet i mellemtiden, så er det os, der hænger på ham. Til fuld løn, selvfølgelig. Flopper han i Inter, så er det os, der hænger på ham. Så situationen er ikke på nogen måde løst.

Vi kan bruge Broja i stedet.

Det kan vi, men er det ikke synd for Broja, at han bliver smidt for løverne før han er klar? Eller spilder en sæson på at være en uønsket reserve? Tuchel formåede i øvrigt ikke at få noget ud af Giroud, Tammy og nu Lukaku, så hvorfor er Broja undtagelsen?

Og før du snakker om Kai, synes du så ikke, at hans evner som midterangriber halter en anelse? 14 mål på lidt over 3200 minutter fordelt over 47 kampe. Et mål per 230 minutter. Og hvis han ikke skal score målene, og Mount åbenlyst heller ikke skal, hvem gør det så?
Jeg vil gerne lige beklage mit forrige indlæg. Det er jo nærmest ulæseligt nu hvor vi er skiftet over til det nye forum.
Chelsea and Leeds have reached full agreement for Raphinha! Official bid accepted around £60/65m [add ons included]. Main part of amount to be paid immediately. It’s done between clubs. #CFC

Talks now ongoing on player side on personal terms and contract. Boehly, on it.


Det lyder til, at I i hvert fald render med Raphinha nu.
Arsenal FC
Er sikker på han er en god spiller men hvis det her ikke følges op med et salg af Hakim så giver det ingen mening, jeg er helt måløs jeg syndes det er sindssyge mange penge for et sted på banen jeg ser vi er ok dækket ind.
nej en udlejning af Hakim er bare ikke nok det er så sindssyg dyr en udskrivning det her det vil jo betyde der er så mange mindre penge til at dække de tydelig behov.

jeg er rystet ikke over kvalitet af spiller men prioritering af indkøb, og forstår det kun som han nu skal til at spille wingback og James smides som CB.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Raphina… ikke lige det køb jeg ønsker, men forhåbentlig bliver han er forstærkning. Synes han er overvurderet.
"Der falder ikke et eneste blad af et fynsk bøgetræ, blot fordi et par svin gnubber sig op af det" Richard Møller Nielsen
Annonce